Sveikata

Seimo narė Agnė Bilotaitė ragina surengti neeilinį Antikorupcijos komisijos posėdį

2020 m. rugpjūčio 4 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Agnė Bilotaitė kreipėsi į Seimo Antikorupcijos komisiją, ragindama surengti neeilinį komisijos posėdį, paaiškėjus, kad vykdant neskaidrius viešuosius pirkimus pandemijos metu galėjo dalyvauti aukščiausi Sveikatos apsaugos ministerijos pareigūnai.

Vakar Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) pranešė, kad sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė įtariama dėl galimo sukčiavimo, dokumentų klastojimo, neteisėtu būdu įgytų lėšų legalizavimo ir piktnaudžiavimo sudarant greitųjų testų, skirtų COVID-19 virusui nustatyti, pirkimo sutartį. Kiek anksčiau žiniasklaida atskleidė, kad ministerijos atsakingi darbuotojai žinojo, kad karantino metu valstybinės įstaigos, tarp jų ir ligoninės, įsigijo didelius kiekius nekokybiškų asmens apsaugos priemonių, tačiau apie tai perkančiųjų organizacijų neperspėjo. Reaguodama į tai A. Bilotaitė liepos 7 dieną kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 229 straipsnį dėl Tarnybos pareigų neatlikimo.

Kaip pripažino Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), taip pat Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), pandemijos metu vykdant viešuosius pirkimus neskelbiamų derybų būdu, trūko viešumo ir atskaitomybės, aiškios informacijos ir kriterijų, kodėl pasirenkami konkretūs tiekėjai, ar jų siūloma kaina atitinka rinkos vertes.

Tokia padėtis, pasak A. Bilotaitės, verčia visuomenę abejoti, ar viešosios lėšos išleidžiamos skaidriausiu ir efektyviausiu būdu.

„Būdama svarbiausia institucija, kurios pareiga sutelkti pavaldžių institucijų pastangas kovai su pandemija, Sveikatos apsaugos ministerija ne tik nesugebėjo užtikrinti, kad pirkimai, susiję su COVID-19, būtų vykdomi skaidriai, bet ir pati apaugo įtarimais, kad valstybės pareigūnai galėjo asmeniškai pelnytis iš sudėtingos valstybei situacijos. Tai yra skandalinga žinia, kuri reikalauja visų atsakingų institucijų bendrų pastangų siekiant atsakyti į visuomenei kilusius klausimus ir užkirsti kelią galimiems nusikaltimams, jei sulauktume antrosios koronaviruso bangos“, – teigia A. Bilotaitė.

Seimo narės manymu, Antikorupcijos komisija turėtų imtis parlamentinės kontrolės ir išsiaiškinti, kaip iš tiesų buvo kovojama su pandemija, kas ir kokių priemonių ėmėsi ar nesiėmė, kad būtų sumažintos galimybės pandemijos metu reikštis korupcijai bei neskaidriems susitarimams. Į neeilinį komisijos posėdį A. Bilotaitė ragina sukviesti atsakingų institucijų, tarp jų – Generalinės prokuratūros, STT, FNTT, Viešųjų pirkimų tarnybos, SAM ir kitų atstovus.

 

Kontaktams:

Seimo narė Agnė Bilotaitė

Tel. (8 5) 239 6629

El. p. Agne.Bilotaite@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija