Sveikata

Seimo nario T. Tomilino pranešimas. Parlamentaras ragina spręsti vaikų ir paauglių rūkymo problemą: „Mūsų vaikai dega, kol mes apsimetame, kad tai pavienių mokyklų problema“

2023 m. gegužės 24 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

Gegužės 24 d. Seimo Priklausomybių prevencijos komisija (PPK) rinksis į posėdį, kuriame svarstys su vaikų ir paauglių rūkymu susijusius klausimus. Posėdis rengiamas dėl  nerimą keliančios informacijos apie tarp nepilnamečių paplitusį elektroninių cigarečių ir skysto tabako rūkymą Lietuvos mokyklose bei su tuo susijusias pasekmes jaunų žmonių sveikatai.

„Po pandemijos patirties ir karo pradžios turime smarkiai išaugusį nerimą šeimose, visuomenė įsitempusi dėl skirtingų krizių keliamo nesaugumo. Nerimą visada lydi žalingų įpročių paplitimo augimas. Mes turime pagaliau atvirai pripažinti, kad masinis nelegalaus skysto tabako rūkymas vyksta visose mokyklose be išimties, nebeskirstyti mokyklų į geras ir blogas bei imtis aktyvių veiksmų visoje švietimo sistemoje“, – sako Seimo narys, PPK pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas.

Pasak parlamentaro, dabar vyksta katės ir pelės žaidimai: mokyklos nesuinteresuotos pripažinti problemą, slepia rūkymo atvejus, bijo, kad kas nors sužinos ir pasmerks. Tikslios informacijos trūkumas riboja efektyvios prevencijos veiksmus, leidžia apgaulingai viltis, kad problema nėra visuotinė. „Aš pats esu tėvas ir tai, ką girdžiu iš savo vaikų, man tik patvirtina, kad problema yra milžiniška ir būtina ją spręsti neatidėliojant“, – sako T. Tomilinas.

Savo įžvalgomis su posėdžio dalyviais pasidalys Seimo narys Vytautas Bakas, neseniai organizavęs ir dalyvavęs diskusijose Alytaus mieste, kur vaikų ir paauglių rūkymo problema buvo aptariama su mokyklų, tėvų, policijos ir kitų suinteresuotų įstaigų atstovais. Anot politiko, tai leido įsitikinti, kad problema iš ties yra visuotinė ir, kad būtina padrąsinti visus atvirai apie tai kalbėti ir ieškoti sprendimų.

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovų manymu, reakcija į vaikų ir paauglių rūkymą  turi apimti socialinės politikos, vaikų užimtumo, prevencijos ir draudimų visumą, nes pavienės priemonės ir iniciatyvos neturės reikiamo efekto. „Mūsų vaikai dega ir laikas tai pripažinti be saviapgaulės. Jie degina savo nerimą, nesaugumą, kartais apleistumą ir įtampas, o drauge – ir savo sveikatą. Vien drausdami ir bausdami to neišvengsime, kartu turime siūlyti kokybišką pagalbą, atstatyti vaikų psichologinę sveikatą, kurią paveikė karantinas, nuotolinis mokymasis, karas ir per šeimas juos liečianti ekonominė krizė“, –  teigia T. Tomilinas.

 Pasak Seimo nario, dalį iniciatyvų jis ir kiti kolegos teiks svarstymams Seime, tačiau pirmiausia būtina identifikuoti, kas iš Vyriausybės yra šio klausimo „savininkas“, galintis telkti skirtingas institucijas sprendžiant šią problemą. „Politiniai klausimai ir krizės negali tapti pasiteisinimu, kodėl nesprendžiamos jaunų žmonių nerimo ir sveikatos problemos. Kas iš Vyriausybės imsis lyderystės?  Nebedirbanti švietimo ministrė, socialinės apsaugos, vidaus reikalų ministrės, o gal pati premjerė? Kviečiu matyti jaunų žmonių problemas, suprasti tai kaip pagalbos šauksmą ir į jį atsiliepti“, – ragina parlamentaras.

Dalyvauti PPK posėdyje yra pakviesti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Policijos departamento, Sveikatos apsaugos ministerijos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Nacionalinės švietimo agentūros, Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos, Vilniaus miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro, Lietuvos moksleivių sąjungos, Jaunimo reikalų agentūros, Lietuvos savivaldybių asociacijos ir verslo atstovai.

Kontaktams:

Dalia Sakalauskaitė-Babravičė

Seimo nario Lino Kukuraičio patarėja

Tel. (8 5)  239 6614

El. p. dalia.sakalauskaite@lrs.lt

 

 

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija