Sveikata

Seimo Neįgaliųjų teisių komisija: „Aplinkos prieinamumas asmenims su negalia sparčiai žengia į priekį“

2023 m. gruodžio 21 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Seimo Neįgaliųjų teisių komisija gruodžio 20 d. posėdyje vykdė parlamentinę kontrolę dėl aplinkos prieinamumo asmenims su negalia užtikrinimo, įgyvendinimo ir stebėsenos. Aplinkos ministerijos atstovai pristatė pagrindinius pakeitimus, kurie įsigalios, gruodžio 19 d. Seimui priėmus Statybos įstatymo eilės straipsnių pakeitimo projektą Nr. XIVP-3143(3).

Šiuo teisės aktu padėtas pagrindas Statybos kodekso rengimui, taip pat skiriamas didelis dėmesys informacijos apie statinius prieinamumui – planuojama, kad nuo 2024 m. I ketvirčio pradės funkcionuoti „Statinio kortelė“, kurios dėka bus galima rasti visą informaciją apie statinį (nuo jo projektavimo iki darbų užbaigimo).

Neįgaliųjų reikalų departamento atstovė pristatė pagrindinius pakeitimus, susijusius su Statinių prieinamumo stebėsenos ir kontrolės įrankiu stasis.lt. Šioje sistemoje kaupiama informacija apie pastatų, kuriuose teikiamos viešosios paslaugos, prieinamumą. Dabar yra kaupiama informacija, kiek pastatų yra pritaikyti, iš dalies pritaikyti ar nepritaikyti asmenims su negalia. Turint informaciją, kiek pastatų ir kaip reikia juos pritaikyti, bus galima skaičiuoti lėšų poreikį pastatams pritaikyti.

Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė Monika Ošmianskienė pažymėjo, kad per trejus metus yra labai daug nuveikta siekiant padidinti aplinkos prieinamumą asmenims su negalia. Svarbiausia, pasak politikės, yra sisteminis požiūris į pastatų pritaikymą, kad pastatai būtų pritaikyti ne tik „popieriuje“, bet būtų pritaikyti patogiai ir estetiškai. Komisijos pirmininkė atkreipė dėmesį, kad kyla problemų su aplinkos pritaikymo asmenims su negalia išlaikymu, kai laikui bėgant, tam tikri pritaikymo dalykai „nunyksta“ (panaikinama parkavimo vieta asmenims su negalia, neveikia liftas ir pan.). Dėl šios priežasties Komisija planuoja tęsti šio klausimo parlamentinę kontrolę.

Parengė

Seimo kanceliarijos patarėja

Indrė Žukauskaitė

Tel. (8 5)209 6836

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija