Sveikata

Seimo Priklausomybių prevencijos komisija: Lietuva sėkmingai įgyvendina Tabako pagrindų konvencijos nuostatas

2021 m. birželio 3 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Birželio 2 d. Priklausomybių prevencijos komisija svarstė klausimą dėl Tabako kontrolės pagrindų konvencijos įgyvendinimo progreso. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) biuro Lietuvoje atstovai supažindino Komisijos narius su situacija Lietuvoje dėl 2014 m. gruodžio 16 d. ratifikuotos PSO parengtos konvencijos, kurioje šalys yra susitarusios dėl konceptualių teisinių tarptautinės politikos pagrindų tabako kontrolės priemonėms, taikomoms tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygiu.

Konvencija yra pirmoji PSO tarptautinė sutartis, kaip atsakas į tabako epidemijos globalizaciją, joje yra nustatytos pasiūlos ir paklausos mažinimo strategijos. Pagrindinis konvencijos tikslas yra mažinti tabako vartojimą ir pasyvųjį rūkymą, t. y. priverstinį kvėpavimą tabako dūmais.

SAM Psichikos sveikatos skyriaus vedėjas Ignas Rubikas informavo, kad 2018 m. birželio 6–7 dienomis ekspertai iš PSO buvo atvykę į Lietuvą vertinti konvencijos progreso ir pateikė rekomendacijas siekiant, kad Lietuva pilnai atitiktų konvencijos nuostatas. Pažymėtina, kad vertinimas buvo labai aukštas, Lietuva nacionaliniu lygiu, ekspertų nuomone, atliepia daugelį pagrindinių konvencijos nuostatų.

Pasaulio sveikatos organizacijos biuro Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė atkreipė Komisijos dėmesį, kad tabako vartojimas išlieka pasaulinė problema, nes daugiau kaip 8 mln. mirčių kasmet yra siejama su tabako rūkymu, ir vienas milijonas žmonių pasaulyje miršta nuo pasyvaus rūkymo poveikio.

Europoje 14 proc. berniukų ir 12 proc. mergaičių (13–15 m. amžiaus) vartoja tabaką. Lietuvoje, HBSC tyrimo duomenimis, 2018 m. rūkė 59 proc. 15 m. amžiaus berniukų.

Nacionaliniai tyrimai rodo, kad elektroninių cigarečių vartojimas Europos regione didėja ir varijuoja nuo 0,9 proc. Slovėnijoje (2014 m.) iki 23,4 proc. Lenkijoje (2016 m.). Lietuvoje tarp 11, 13 ir 15 m. amžiaus vaikų elektronines cigaretes vartojo 44 proc. berniukų ir 33 proc. mergaičių. PSO teigia, kad nėra aiškių duomenų, jog elektroninės cigaretės galėtų būti laikomos žalos mažinimo priemone rūkantiems asmenims.

Komisijos posėdyje buvo aktyviai diskutuojama dėl elektroninių cigarečių, kaip žalos mažinimo priemonės priklausomiems asmenims nuo tabako. Posėdyje kalbėję gydytojai praktikai, priklausomybės ligų specialistai, nevyriausybinių organizacijų atstovai išsakė skirtingas nuomones šiuo klausimu.

Artimiausioje ateityje tiek politikai, tiek sveikatos priežiūros specialistai neišvengiamai giliau diskutuos šia tema.

„Rūkantiems žmonėms rūpi jų sveikata, todėl jie ieško būdų mažinti rūkymo sukeliamą žalą. Atsiradus naujoms technologijoms, kurios egzistuoja jau dešimtmetį, žmonės nori žinoti apie visas mokslo pasaulyje vykstančias diskusijas šia tema. Kadangi informacijos yra daug, ji labai prieštaringa, todėl vienareikšmiškų atsakymų nėra. Tik gaudamas išsamią informaciją ir visus atsakymus į rūpimus klausimus, žmogus pats galės priimti jam tinkamiausią sprendimą“, – sako Komisijos pirmininkė Morgana Danielė.

Įgyvendinant konvencijos prevencijos priemones, NTAKD 2016 m. yra sukūręs svetainę nerukysiu.lt. Svetainėje yra galimybė užduoti klausimą specialistui „čia ir dabar“, atlikti interaktyvų priklausomybės nuo nikotino testą, interaktyvios skaičiuoklės pagalba sužinoti, kiek sutaupytum, jeigu mestum rūkyti; yra nurodyti duomenys, kur kreiptis pagalbos Lietuvoje. Kiekvieną mėnesį svetainė sulaukia per 4000 lankytojų, dažniausiai svetainėje informacijos ieško 18–34 m. lankytojai.

Posėdyje NTAKD pristatė tyrimą „Tėvų vaidmuo apsaugant vaikus nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo“. 2020 m. vykdytame tyrime dalyvavo 18 234 tėvai iš visų Lietuvos savivaldybių, auginantys mokyklinio amžiaus vaikus.

Tyrimas atskleidė, kad 55 proc. tėvų kasdien bent 15 min. būna su savo vaikais visu 100 proc. 74 proc. mano, kad jų ryšys yra stiprus ir artimas, 72 proc. kas dieną pagiria savo vaikus bent dėl vieno dalyko, kurį jie gerai daro, 4 proc. dažnai nesutaria ir pykstasi su savo vaikais. 55 proc. tėvų mano, kad jų vaidmuo yra reikšmingas vaikų sprendimui vartoti psichoaktyviąsias medžiagas ar ne. 82 proc. tėvų žino, kur ir su kuo jų vaikai leidžia laisvalaikį, 95 proc. tėvų yra kalbėję su savo vaikais apie psichoaktyviųjų medžiagų keliamą pavojų, 8 proc. tėvų yra susidūrę su vaikų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo problema.

Tyrimo duomenimis, per ketverius metus (2016–2020 m.) sumažėjo tėvų, kurie vartodami alkoholį niekada nesislepia nuo vaikų (atitinkamai 27–22,5 proc.) ir dvigubai sumažėjo tėvų, kurie rūkydami niekada nesislepia nuo vaikų, tai reiškia, kad tėvai vis dažniau priima sprendimą nevartoti psichoaktyviųjų medžiagų prie savo vaikų.

NTAKD administruoja svetainę kaveikiavaikai.lt. „Ką veikia vaikai?“ yra vienintelė mokomoji internetinė programa tėvams Lietuvoje. Ji paremta užduočių principu, kurias atlikus, įgytos žinios nesunkiai pritaikomos praktikoje. Svetainė yra nemokamas žinių šaltinis, norintiems geriau suprasti savo vaikus ir stiprinti tarpusavio ryšį, suteikia tėvams žinių apie psichoaktyviąsias medžiagas, puslapyje nuolat pildomos pamokos įvairiomis temomis.

Komisijos pirmininkė Morgana Danielė, mob. 698 42 104

 

Parengė

Seimo kanceliarijos patarėja Erika Mikalajūnienė,

tel. (8 5) 239 6815, e. p. erika.mikalajuniene@lrs.lt

 

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija