Sveikata

Seimo Priklausomybių prevencijos komisija siūlo Vyriausybei atidėti Pluoštinių kanapių įstatymo įsigaliojimą

2021 m. spalio 29 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Šios dienos Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos posėdyje buvo svarstomas klausimas dėl pasiruošimo Pluoštinių kanapių įstatymo Nr. XII-336 pakeitimo įstatymo Nr. XIV-386 įgyvendinimui.

Įstatymas turėtų įsigalioti 2021 m. lapkričio 1 d., o šio įstatymo įgyvendinamieji teisės aktai turi būti priimti iki 2021 m. spalio 31 d.

Įstatymo įsigaliojimo išvakarėse, Komisija išklausė Žemės ūkio, Ekonomikos ir inovacijų, Sveikatos apsaugos ministerijos, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto atstovų, ar yra tinkamai pasiruošta šį Įstatymą įgyvendinti.

Atsakingų institucijų atstovai pripažino, kad ne visi Įstatymo įgyvendinimui skirti poįstatyminiai teisės aktai yra parengti, dalis jų yra derinimo stadijoje, nėra numatytos finansinės galimybės, neapibrėžtas laboratorijų pasiruošimas.  

Atsižvelgiant į tai, priimtas sprendimas kreiptis į Vyriausybę ir prašyti pateikti šio Įstatymo įgyvendinimui skirtą visą rengiamų ir jau parengtų teisės aktų paketą, taip pat teikti Įstatymo pakeitimus dėl įsigaliojimo datos atidėjimo iki tol, kol bus tinkamai pasiruošta Įstatymą  įgyvendinti. Tikimasi, kad Komisijos iniciatyva paskatins atsakingas institucijas sutelkti resursus ir skubos tvarka parengti įgyvendinamuosius teisės aktus.

Įstatymo pataisos pateiktos išaugus susidomėjimu kanapėmis ir platesniu jų panaudojimu įvairiose pramonės srityse.

Atliekami moksliniai tyrimai leido tiksliau identifikuoti kanapėse esančias medžiagas, jų poveikį, potencialią naudą ir žalą bei panaudojimo galimybes. Žinios apie psichoaktyviąsias kanapių medžiagas, tokias kaip tetrahidrokanabinolis (THC), ir jų veikimo mechanizmus leido sukurti nepsichoaktyvius, narkotinėmis savybėmis nepasižyminčius kanapių produktus, turinčius daug naudingų savybių. Vieni iš tokių produktų yra kanapėse randamos nepsichoaktyvios medžiagos kanabidiolio (CBD) ir kitų kanabinoidų pagrindu sukurti aliejai, ekstraktai ir tinktūros.

Dėl galiojančio teisinio reguliavimo, kanapių aliejų, ekstraktų ir tinktūrų produkcija Lietuvoje yra traktuojama kaip narkotikų gamyba. Tai itin riboja Lietuvos pluoštinių kanapių augintojų ir perdirbėjų galimybes pilnai išnaudoti šios žaliavos potencialą bei skatina jos eksportą į kaimynines šalis. Viena iš tokių rinkų yra Lenkija, kuri dėl teisinio reguliavimo ir nedidelio atstumo yra labai patraukli Lietuvos kanapių augintojams, išvežantiems savo žaliavas ir taip prisidedantiems ne prie Lietuvos, bet prie Lenkijos pramonės augimo.

Vieša paslaptis, kad sergantys žmonės renkasi pirkti ir vartoti kanapių aliejų nepaisydami bausmių, nes alternatyvūs vaistai, nors ir prieinami legaliai, dažnai turi itin didelius šalutinius poveikius. Su sveikatos sunkumais susiduriantys ar už savo gyvybę kovojantys žmonės neturėtų būti verčiami jausti papildomos psichologinės naštos dėl buvimo nusikaltėliais tokiais nebūdami.

Galiojantys draudimai sukuria neperžengiamus biurokratinius barjerus ir užsienio investuotojams, norintiems plėsti savo veiklą ir išnaudoti jau egzistuojančios Lietuvos pluoštinių kanapių industrijos potencialą.

Šiuo įstatymu būtų įvedamos papildomas sąvokos ir apibrėžimai, kurie išplėstų kanapių, kaip žaliavos, panaudojimo ir nepsichoaktyviųjų gaminių tiekimo rinkai galimybes.

Komisijos pirmininkė Morgana Danielė, mob. 698 42 104

 

Parengė

Seimo kanceliarijos patarėja Erika Mikalajūnienė,

tel. (8 5) 239 6815, e. p. erika.mikalajuniene@lrs.lt

 

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija