2022 m. gruodžio 7 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Gruodžio 6 d. Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos (PPK) nariai Seime susitiko su Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (ENNSC) direktoriumi Aleksiu Gosdelu (Alexis Goosdeel). Susitikimo metu daugiausia diskusijų sulaukė „perdozavimo prevencijos kambarių“ klausimas.
Diskusija dėl „perdozavimo prevencijos kambario“ atsiradimo Lietuvoje kilo šių metų pradžioje, kai Sveikatos apsaugos ministerija pasiūlė įsteigti specialias patalpas, skirtas injekciniam medžiagų vartojimui ir specialistų konsultacijoms nuo nelegalių medžiagų priklausomiems žmonėms.
Politikai iki šiol nesutaria, ar jau esame pasirengę tokių kambarių įsteigimui. „Lietuvoje tokios paslaugos, kaip „perdozavimo prevencijos kambarių“ steigimas, vėluoja dešimtmečius. Nors bandomasis projektas, įkuriant tokį kambarį Vilniuje, yra numatytas, manau, kad dar užtruks, kol galiausiai suprasime, jog geriau vartojantys žmonės yra tokiame kambaryje, o ne šalia mūsų gyvenamosios vietos ir vaikų“, – sakė PPK pirmininkė Morgana Danielė.
Pirmieji „perdozavimo prevencijos kambariai“ pradėjo veikti Šveicarijoje 1986 m. Visoje Rytų ir Centrinėje Europoje dar nėra įsteigta nė vieno tokio kambario, tuo metu Vakarų Europoje šiuo metu veikia apie 100 kambarių.
„Perdozavimo prevencijos kambariai“ žmonių palaikymo sulauks tik tuomet, kai jie injekcinių narkotikų vartojimą matys arti savęs. Kol tai yra kažkur toli esanti problema, nei supratimo, nei palaikymo „perdozavimo prevencijos kambariams“ nebus“, – susitikime su PPK nariais sakė Lietuvoje viešintis ENNSC direktorius A. Gosdelas. Susitikimo metu direktorius pasidalijo turima informacija apie „perdozavimo prevencijos kambarius“, kurie jau veikia Belgijoje, Danijoje, Liuksemburge, Olandijoje, Graikijoje, Norvegijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje. Jis akcentavo, kad dekriminalizacija turi būti derinama su paslaugų stiprinimu, todėl ragino steigti ir plėsti tokias paslaugas.
„Lietuvoje labiau paplitęs yra injekcinis vartojimas, tai reiškia, kad susiduriame su adatomis ir švirkštais. Matome, kad nelegalių medžiagų vartojimas persikelia vis arčiau mūsų. Jeigu dar prieš porą metų šios medžiagos buvo vartojamos daugiau Vilniaus (Kirtimų) tabore bei jo prieigose, šiandien, po taboro iškraustymo, vis daugiau gyventojų skundų sulaukiame dėl vartojimo kiemuose, parkuose, laiptinėse. „Perdozavimo prevencijos kambarių“ atsiradimas padėtų mažinti apsvaigusių žmonių gatvėse skaičių, prisidėtų prie mūsų pačių saugumo, viešosios tvarkos pažeidimų skaičiaus mažinimo. Injekcinius narkotikus vartojantys žmonės turėtų tam skirtas specialias patalpas, kuriose steriliai ir saugiai paliktų panaudotas priemones. Kambariai pasitarnautų ŽIV ir hepatito C, mirčių nuo perdozavimo prevencijai. Apsvaigęs žmogus dar kurį laiką galėtų praleisti tokiame kambaryje, sulaukti specialisto konsultacijos dėl gydymosi galimybių“, – susitikimo metu kalbėjo PPK pirmininkė M. Danielė.
ENNSC buvo įsteigtas 1993 m. kaip decentralizuota Europos Sąjungos agentūra, veikianti Lisabonoje ir Europos lygmeniu renkanti, analizuojanti ir platinanti moksliškai pagrįstą informaciją visuomenei ir politikos formuotojams apie narkotikus, narkomaniją ir jų padarinius bei šią informaciją surenkanti iš „Reitox“ tinklo nacionalinių centrų visoje Europoje. Nors Centro veikla pirmiausia orientuota į Europą, jis dirba su partneriais iš įvairių pasaulio šalių.
A. Gosdelas (Belgija) ENNSC direktoriaus pareigas pradėjo eiti 2016 m. sausio 1 d. Kaip projekto administratorius Europos Sąjungos plėtros ir tarptautinių santykių srityje, A. Gosdelas ENNSC dirba nuo 1999 m.
Lietuvoje Europos informacinio tinklo „Reitox“ nacionalinio centro funkcijas jau daugelį metų vykdo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD), kuris taip pat palaiko Lietuvos narystę ENNSC.
Siekiant glaudesnio bendradarbiavimo ir stipresnių Lietuvos ir ENNSC ryšių, NTAKD iniciatyva buvo suplanuotas ENNSC direktoriaus vizitas. Vizito metu buvo aptariami planuojami ENNSC veiklos ir struktūrinius pokyčiai, galimas poveikis Lietuvos narystei, taip pat kiti aktualūs narkotikų politikos klausimai Europoje.
Susitikimo metu Seime dalyvavo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Sveikatos apsaugos ministerijos, Respublikinio priklausomybės ligų centro atstovai.
Komisijos pirmininkė Morgana Danielė
Mob. 8 698 42 104
Parengė
Seimo kanceliarijos patarėja Erika Mikalajūnienė
Tel. (8 5) 239 6815, el. p. erika.mikalajuniene@lrs.lt
Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija