Sveikata

Sveikas gyvenimo būdas ir kokybiška sporto infrastruktūra: kodėl tai svarbu miesto gyventojams?

Sveikas gyvenimo būdas ir aktyvus poilsis yra neatsiejama šiuolaikinio žmogaus gyvenimo dalis. Vis daugiau žmonių įsipareigoja rūpintis savo fizinės būklės gerove ir ieško įvairių būdų, kaip išlaikyti aktyvų gyvenimo būdą. Sportuoti viešosiose erdvėse, ypač miesto teritorijoje, tampa vis populiariau. Tačiau reikia suprasti, kad netinkamai sutvarkytos sporto aikštelės ir takai gali kelti grėsmę sportuojančiųjų saugumui ir sveikatai.

Tad svarbu, kad miestuose būtų kokybiškai sutvarkytos sportinės aikštelės ir takai, skirti viešajai sporto veiklai. Kokybiškos dangos ir tinkamai suprojektuotos sporto aikštelės padeda sumažinti traumų riziką ir pagerina sportuojančiųjų patirtį bei efektyvumą. Tai aktualu ne tik siekiant saugumo, bet ir skatinant visuomenės aktyvumą bei sveiką gyvenseną. Plačiau apie kokybiškos sporto infrastruktūros prieinamumą viešosiose erdvėse pasakoja UAB „Velve M.S.T.“ – išskirtinio ir oficialaus MAPEI profesionalios statybinės chemijos grupės atstovo Lietuvoje – projektų vadovas Vaclovas Každailevičius.

– Kodėl svarbu, kad miesto gyventojai viešosiose erdvėse galėtų sportuoti ant kokybiškai sutvarkytų sportinių aikštelių ir takų dangų?

– Vis daugiau miesto gyventojų, puoselėdami sveiką gyvenimo būdą, renkasi aktyviai praleisti laisvalaikį žaisdami krepšinį, tenisą, važinėdami riedučiais, mindami dviratį ir pan. Tad itin svarbu, kad tam būtų suteiktos tinkamos sąlygos ir galimybės – sukurta tam skirta infrastruktūra. Nesutvarkytos sporto aikštelės ar takų dangos neužtikrina saugumo bei komforto jausmo sportuojant, jau nekalbant apie akiai patrauklaus estetinio dangos vaizdo sukūrimą. Šios priežastys neleidžia išnaudoti potencialo, siekiant pritraukti daugiau aktyvų laisvalaikį propaguojančių žmonių.

Asfalto dangos, ant kurių iki šiol vis dar sportuojama, bėgiojama, dažniausiai yra sutrūkinėjusios, iškilusios, nepažymėtos linijomis. Tai kelia grėsmę ir didina traumų atsiradimo riziką, jau nekalbant apie žaidimo, bėgiojimo komfortą. Tokios dangos niekuomet nepritrauks didelio skaičiaus aktyvų laisvalaikį puoselėjančių žmonių, todėl iškyla būtinybė, kad jos būtų sutvarkytos, nes kiekvienas turime teisę į sveiką gyvenimo būdą.

– Kokie sporto dangų sprendiniai yra populiariausi Lietuvoje? 

– Šiuo metu vis dar populiariausios išlieka sportinės dangos iš gumos granulių, kurios yra sumaišomos su poliuretanu. Tačiau tokios dangos esant drėgmei ar rasai yra slidžios, per jas negali pervažiuoti riedučiai, dviračiai, riedlentės. Norint įrengti simbolius, linijas tai yra daroma iš skirtingų produktų, kurie nėra sistemos dalis ir nepasižymi dideliu atsparumu trinčiai, dėl to juos tenka dažnai atnaujinti.

– Kurios sporto šakos Lietuvoje populiarėja sparčiausiai?

– Šiuo metu Lietuvoje vis labiau populiarėja piklbolas, padelis ir tinklinis.

– Kuriuose Lietuvos miestuose jums teko prisidėti atnaujinant sporto dangas?

– Bendradarbiaujant su Vilniaus miesto sporto skyriumi ir Vilkpėdės seniūnija pirmoje šių metų pusėje bus įrengta analogų neturinti krepšinio aikštelė ant naujai įrengto asfalto paviršiaus.

Danga išsiskirs savo dizainu, spalvingumu, per ją galės pervažiuoti riedučiai, dviračiai, riedlentės (įprastai Lietuvoje įrenginėjama gumos granulių danga sumaišyta su poliuretanu, per kurią negali pervažiuoti riedučiai ar dviračiai). Mūsų pasiūlytos dangos sistemos privalumai:

  • lengva priežiūra
  • didžiulis žaidimo komfortas
  • danga yra patvari, didelis atsparumas nusidėvėjimui ir nutrynimui
  • atsparumas UV spinduliams ir įvairiems aplinkos poveikiams
  • per dangą gali važinėti riedučiai, dviračiai, riedlentės (ant guminių dangų minėtos priemonės negali važiuoti)
  • atsparumas ledą tirpinančioms druskoms, šarmams
  • atsparumas mineralinėms alyvoms, dyzelinui, benzinui ir žibalui
  • sudėtyje nėra tirpiklių ir ji yra draugiška aplinkai
  • didelis spalvų pasirinkimas

Pranešimą paskelbė: Ignė Dutova, UAB „Structum projektai”