Sveikata

Šventinis persivalgymas – kaip jo išvengti?

Kalėdos, Naujieji Metai – tai šventės, kuomet sėdime prie gausiai įvairiais patiekalais nukrauto stalo. Ne paslaptis, kai akys mato tiek gėrybių, dažnai neišvengiamas ir šventinis persivalgymas. Net nepastebime, kaip ragaujame vieną patiekalą po kito ir po to staiga pasijuntame suvalgę per daug. Tokios šventės tampa tikru iššūkiu mūsų visai virškinimo sistemai ir žarnynu: judame mažai, valgome daug, įvairaus ir kartu nederančio maisto, kurį dažnas dar užgeriame alkoholiu. Visa tai gali sukelti nemalonius pojūčius – skrandžio apsunkimą, pilvo pūtimą, o kai kuriems netgi apsinuodijimus ir rimtesnius negalavimus . Kaip išvengti rimtesnių sveikatos bėdų ir nepersivalgyti per šventes, pasakoja Agnė Gedminaitė – Miškinienė, “Žalioji dėžutė” – natūralių produktų linijos įkūrėja.

Kodėl persivalgius aplanko nemalonūs pojūčiai? 

Kaip persivalgome pajuntame įvairius, ne itin malonius pojūčius: pučia pilvą, jį raižo, skauda skrandį, juntamas apsunkimas. Kai suvalgome maisto daugiau nei reikia, o ypatingai įvairaus, mūsų skrandis gauna tikrą iššūkį. Vienu kartu jis turi suvirškinti be galo daug maisto ir išskirti daugiau fermentų. Tačiau kai kurie maisto produktai virškinami pirmiau nei kiti. Dėl to likęs maistas tiesiog rūgsta, atsiranda pilvo pūtimas, kartais pykinimas. Žmogus tampa mažiau darbingas, apima mieguistumas, kartais pasitaiko vidurių užkietėjimas. Tokio persivalgymo ypač derėtų vengti žmonėms, kurie serga kasos, kepenų ligomis, turi skrandyje opų, serga gastritu. Net ir vienkartinis toks persivalgymas, riebesnis maistas kartu su gausiai vartojamu alkoholiu gali sukelti kasos uždegimą. O turintiems problemų su kraujagyslėmis ir širdimi net gali iššaukti infarktą. 

Ką daryti persivalgius? 

Jei vis tik nepavyko išvengti persivalgymo, Agnė pataria kitą dieną mažiausiai pusę dienos visiškai atsisakyti bet kokio maisto. Dienos metu gerkite negazuotą ar švelniai gazuotą vandenį, jei reikia, išgerkite papildomai fermentų, kurie padės greičiau suvirškinti užsistovėjusį maistą. Taip pat galite suvartoti ir džiovinto pelyno, kuris yra naudingas ištikus virškinimo sutrikimams.  Sekančią dieną rekomenduočiau rinktis lengviau virškinimą maistą, valgykite daugiau vaisių ir daržovių, jos padės greičiau išsivalyti organizmui. Taip pat tinka ir košės, žalieji kokteiliai. Išeikite pasivaikščioti – labai svarbu daugiau judėti, galite padaryti ir lengvą mankštą. 

Kaip išvengti persivalgymo? 

Išvengti persivalgymo dažniausiai nepavyksta tiems, kurie ir įprastai suvalgo maisto kiek per daug. Puikiai suprantu, kad šventinio stalo patiekalai išties vilioja ir norisi ragauti viską iš eilės. Tokiu atveju pasistenkite įsidėti visko po labai nedidelį kiekį. Būtinai valgykite neskubant, iš lėto, gerai sukramtykite. 

Pusvalandį prieš valgį išgerkite  stiklinę vandens, idealu su maistinių skaidulų mišiniu. Skaidulos suteiks sotumą ir nesinorės tiek daug maisto. Be to, skaidulos palengvina maisto pasišalinimą iš žarnyno, padeda sumažinti pilvo pūtimą. 

Jei prie vaišių stalo ketinate valgyti vaisius, juos valgykite pirmiausiai. Desertui po kitų patiekalų jų  nerekomenduojama valgyti, kadangi taip sukelsite rūgimo procesą skrandyje. 

Pasistenkite nemaišyti saldžių ir sūrių patiekalų. Tarp skirtingų valgių padarykite bent pusės valandos pertraukas, taip netgi ragaujant įvairesnio maisto jausitės žymiai geriau. 

Ką daryti, jei persivalgymas pasikartojantis? 

Jei persivalgote nuolat, vertėtų sunerimti. Tai gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų – padidėja cholesterolio kiekis organizme, priaugama svorio, prastėja širdies darbas, galima iššaukti diabetą, juntamas nuolatinis nuovargis, apsunkimas, pilvo pūtimas. Todėl dažnai persivalgantiems žmonėms labai rekomenduoju  atkreipti dėmesį į mitybos klaidas bei subalansuoti valgymą, valgymo režimą. Susiraskite specialistą, kuris sudarytų Jums tinkantį mitybos planą. Kai išmoksite maitintis kasdien nedarant per didelių pertraukų tarp valgių, pamatysite, kad nebėra ir tokio noro valgyti viską iš eilės. 

Ne veltui dauguma žmonių, kaip problemą įvardija persivalgymą vakare. Didelė dalis žmonių dienos metu valgo žymiai per mažai, praleidžia valgymus ar valgo nevisavertį maistą, todėl vakare net  pavalgę sočią vakarienę junta nenumaldomą norą dar kažką užkąsti. Ypatingai angliavandenių, kurie organizmui suteikia greitos energijos. 

Sprendžiant svorio problemas svarbiausia suprasti, jog su tuo gali padėti susitvarkyti tik tinkamai subalansuota mityba, o ne griežtas maisto ribojimas ir badavimas. O juk dažnai manoma, kad svorį sumažinti galima valgant kuo mažiau. Bet būtent tai ir yra viena dažniausių klaidų, kurią daro žmonės bandantys numesti svorio. Pabandykite sureguliuoti savo mitybą ir jau po savaitės atsiras daugiau energijos, jausitės sveikesni, lengvesni, dings pilvo pūtimas, netgi pradės mažėti svoris. 

Tiesa, reikėtų neišAgnsigąsti, jei pakeitus mitybą pirmas dienas pasijusite prasčiau. Tai pasitaiko ne visiems, tačiau kai kam gali pasireikšti silpnumas, galvos svaigimas, atsirasti spuogų. Tai rodo, kad organizmas valosi nuo įvairių susikaupusių toksinų ir kitų nenaudingų medžiagų. Todėl labai svarbu gerti kuo daugiau vandens, kad organizmas greičiau išsivalytų ir galėtų pradėti savintis naudingas maistines medžiagas. Laikantis subalansuotos mitybos rekomenduoju pradžioje vartoti kartu ir maistines skaidulas. Šis natūralus produktas padės išsivalyti žarnynui, ilgesniam laikui suteiks sotumo jausmą, tad bus lengviau priprasti prie naujų maitinimosi ypatumų. 

Linkiu, kad Jūsų šventės būtų jaukios, o šventinis stalas saikingas! – sako Agnė. 

Pranešimą paskelbė: Vitalijus Krivencov, Darbo saugos tarnyba, UAB