Sveikata

Šventinis šurmulys ir fejerverkai – iššūkiai klausai: patarė, kaip ją apsaugoti

Laikas su artimiausiais žmonėmis yra privalomas gražiausių metų švenčių atributas. Šiemet, panašu, griežtų apribojimų daugeliui įprastoms tradicijoms sutikti jas drauge nebus – laikydamiesi saugumo rekomendacijų galėsime mėgautis kalėdiniais pasisėdėjimais namuose ar susiplanuoti naujametinį vakarėlį, kurį vainikuos fejerverkų salvės. Kita vertus, šios patirtys atneša išbandymų mūsų klausai. Kaip jai nepakenkti ir sumažinti šventinio triukšmo poveikį?

Nesvarbu, kokio formato susitikimus per šias šventes planuojate, veikiausiai norėsis kompensuoti tai, ko nebuvo pernai – pavyzdžiui, prie kalėdinio stalo bendrauti dvigubai džiaugsmingiau. Papildžius atmosferą muzikiniu fonu ar televizoriaus garsais, keblumų jautriam klausos pojūčiui tokiu atveju teks dar daugiau.

Klausos centras „Audiomedika“ atkreipia dėmesį, kad rūpintis klausa aktualu visiems, o triukšmas – vienas esminių ją žalojančių faktorių. Jo padarinių išvengti padės keli paprasti, tačiau veiksmingi patarimai.

 • Prie stalo išsirinkite ramesnę vietą – atokiau nuo televizoriaus ar muziką skleidžiančios technikos. Jei pašalinio triukšmo vis tiek per daug ir susikalbėti sunku, foninius garsus sumažinkite arba pasiūlykite kompanijai apskritai trumpam išjungti – bent jau kol baigsis „oficialioji“ šventinių pietų ar vakarienės dalis.
 • Patraukite dekoracijas ar aukštus indus – suprasti, ką kitas sako, kartais gerokai lengviau aiškiai matant veidą.
 • Nesibaiminkite perklausti, jei kažko nenugirdote – ypač jei pašnekovas kalba tyliau ir sėdi toliau.
 • Garsiakalbių mandagiai paprašykite kalbėti tyliau – ypač „kaimynų“. Net jei šiuos žmones sutinkate dažnai ir esate pripratę prie išraiškingos, emocingo bendravimo manieros, sėdint itin glaudžiai garsus kalbėjimas gali varginti.

Jei savo bei aplinkinių sveikatos dėlei ketinate vengti kontaktų ir šiemet vėl bursitės su saviškiais per nuotolį, turėkite omenyje keletą iššūkių, su kuriais anksčiau, kaip pastebi klausos specialistai, susidurti greičiausiai netekdavo.

 • Paskatinkite esančiuosius kitame ekrano gale pasitikrinti mikrofonų garsą – pokalbio pradžioje susitikrinkite, kad garsas nebūtų maksimalus ir klausai netektų patirti staigaus bei didelio triukšmo.
 • Įjunkite vaizdo transliacijos funkciją ir pasirūpinkite tinkamu apšvietimu, to paties paprašykite ir virtualaus skambučio dalyvių – galimybė aiškiai matyti pašnekovą šioje situacijoje kone svarbesnė nei bendraujant gyvai. Tuo pačiu matydami šypsenas susikursite smagesnę šventinę nuotaiką.
 • Sutarkite, kad nekalbantieji išjungtų mikrofonus – priešingu atveju visiems gali tekti klausytis pašalinių garsų, kurie nuotolinį pokalbį dar labiau apsunkins.
 • Pasistenkite kalbėti po vieną – papildyti vienas kitą kalbantis gyvuose susibūrimuose įprasta, tačiau technologijos tai gali paversti vadinamuoju fonavimu, kuomet sunku suprasti vieniems kitus, nes garsas primena šnypštimą ar traškesius.
 • Jei įmanoma, naudokitės aplinkos garsus slopinančiomis ausinėmis – smegenims reikės mažiau pastangų susitelkti į pokalbį ekrane.

Nusprendę pasitikti naujametę naktį grožėdamiesi fejerverkais ar patys juos leisdami, atminkite, jog jų keliamas triukšmo lygis vertinamas 150 decibelų, tai yra beveik tiek pat kiek ir reaktyvinio variklio gausmas. Taigi atitinkama gali būti ir žala klausai. Kokių taisyklių ekspertai pataria paisyti, kad šis malonumas nevirstų spengimu ausyse, galvos skausmu ar kuo nors rimčiau?

 • Pasirūpinkite ausų kištukais ar didelį garsą izoliuojančiomis ausinėmis – jei užburiantys saliutai pokši visai virš galvos, šios priemonės sumažins pavojų klausai.
 • Stebėkite profesionaliai leidžiamus fejerverkus – viešosiose vietose tai paprastai daroma itin saugiu atstumu, sukeliant kuo mažiau tiesioginio diskomforto aplinkiniams.
 • Nuo mėgėjiškai sprogdinamų fejerverkų laikykitės bent 150 m atstumo – kuo toliau būsite, tuo mažesnę triukšmo žalą klausa patirs.
 • Pasirūpinkite ne tik savimi, bet ir artimaisiais – ypač senjorais bei vaikais, kurių klausa itin neatspari dideliam garsui.
 • Jei pirotechnikos gaminius ketinate šaudyti patys, rinkitės mažesnio „kalibro“ – visi fejerverkai turi nustatytą skleidžiamo garso lygį.
 • Grįžę iš triukšmingos aplinkos pabūkite visiškoje tyloje – kurį laiką leiskite ausims atsigauti ir pailsėti. Užsitęsus girdimam spengimui ar pasireiškus skausmui ausyse būtinai kreipkitės į klausos priežiūros specialistus.

Pranešimą paskelbė: – -, Berta And, UAB