Sveikata

Tarptautinės idli dienos proga – tolimąja Indija kvepiantys ryžių paplotėliai: visai šeimai tekainuos 2 eurus (receptas)

Ryžiai – daugelyje pasaulio virtuvių naudojama kruopa, tinkanti kaip garnyras ar tam tikrų patiekalų sudėtinis ingredientas. Tolimojoje Indijoje ryžiai yra neatsiejama kasdienių patiekalų dalis, o iš jų pagaminti idli paplotėliai – mėgstamas užkandis ne tik vietinių, bet ir viso pasaulio vegetarų. Dar senovės raštuose minėti paplotėliai savo išskirtinumu iki šiol žavi ne vieną. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad ryžius verta įtraukti į kasdienės mitybos racioną o „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė siūlo Tarptautinę idli dieną atšvęsti pasigaminant šių egzotiškų paplotėlių namuose.

Naudingų medžiagų ir vitaminų šaltinis

Ryžiai įvairiems patiekalams gaminti naudojami nuo pietryčių Azijos iki Šiaurės Amerikos lygumų. Ryžių maistingumas priklauso nuo jų apdirbimo laipsnio. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė rekomenduoja juos vartoti kuo mažiau apdirbtus, kadangi jų maistingumas priklauso nuo apdirbimo laipsnio: „Šlifuoti ryžiai išsaugo mažiausiai mikronutrientų (vitaminų, mineralų), nes jų apdirbimo metu pašalinamas ryžių apvalkalas, kuriame susikaupta daugiausia vitaminų ir mikroelementų. Todėl pirmenybę reikėtų teikti garuose plikytiems, menkai apdorotiems ir nešlifuotiems ryžiams, pavyzdžiui, raudoniesiems, rudiesiems ar juodiesiems. Be eilės mikroelementų, tokiuose ryžiuose yra ir daugiau skaidulų, didesnis B grupės vitaminų kiekis.“ 

Į kasdienį racioną sveikatai palankios mitybos ekspertė rekomenduoja įtraukti ir laukinius ryžius, nes apdirbimo metu jie nešlifuojami ir nepoliruojami, tad išsaugo visas maistines medžiagas. „Laukiniai ryžiai gali būti naudojami salotoms arba juos galima maišyti su kitomis ryžių rūšimis, taip gerinant patiekalo maistingumą“, – rekomenduoja Edita Gavelienė.

Ryžiai ne veltui yra mėgstamos sportininkų kruopos, kadangi jos yra didelis angliavandenių šaltinis. Rinkdamiesi ruduosius ar baltuosius ryžius, angliavandenių gausime panašų kiekį. Tačiau svarbu prisiminti, kad ne visos ryžių rūšys yra vienodai maistingos – baltieji ryžiai savo maistine verte nusileidžia raudoniesiems, juodiesiems bei laukiniams ryžiams: „Daugelis renkasi baltuosius ryžius dėl mažiau ryškaus jų skonio ar kvapo, greitesnio išvirimo laiko. Nors tokie ryžiai greičiau paruošiami ir universalesni, puikiai tinka prie daugybės patiekalų, tačiau maistingumu nusileidžia kitoms ryžių rūšims. Tad sveikatai palankiau ryžius rinktis kuo mažiau apdorotus, geriau plikytus ir tokius, kurie verdant nesulimpa. Valgant šiuos ryžius, dėl lėtesnio jų skaidymo virškinimo sistemoje, lėčiau didės gliukozės koncentracija ir ilgiau išliks sotumo jausmas.“ 

Kruopas derėtų valgyti kasdien

Gydytoja primena, kad skirtingos ryžių rūšys savo spalvomis ne tik papuoš lėkštės turinį ar suteiks patiekalams naujų skonių, bet ir praturtins mitybos racioną naudingais mineralais, vitaminais ir skaidulomis. Tiesa, prieš verdant laukinius ryžius, juos reikėtų keletą valandų pamirkyti vandenyje.

„Kruopas galima valgyti kasdien, tačiau nereikėtų  viena rūšimi. Svarbiausia jas valgyti kuo įvairesnes. Taikant šią taisyklę ir turint omenyje, kad kitomis dienomis bus skanaujamos skirtingos kruopos – ryžiai lėkštėje galėtų atsirasti kartą ar du per savaitę.“, – sako gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė.

Svarbiausia ryžių nepervirti 

Senovės lietuviams ryžiai buvo nepažįstamos kruopos, daugiausia vartoti grūdai ir kiti įprasti produktai. Didikų maisto valgiaraščius stipriai pakeitė XV a. iš Italijos atvykusi Žygimanto Senojo žmona Bona Sforca. Ji iš Italijos atsivežė ne tik naują požiūrį į tuometę madą ar architektūrą, bet ir dabar mums puikiai pažįstamus ryžius. Praėjus daugiau nei 600 metų gali pasirodyti, kad ryžius išvirti labai paprasta, tačiau „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė pabrėžia, jog norint išlaikyti tobulą jų skonį ir formą, derėtų vadovautis keletu patarimų.

„Manoma, kad visų ryžių virimo taisyklės yra vienodos, tačiau prieš gaminant reikėtų atsižvelgti į ant pakuotės nurodytą informaciją. Pirmiausia, skirtingoms ryžių rūšims reikalingas nevienodas vandens kiekis, tad nepersistenkite ir jo nepilkite per daug, kitu atveju kruopos praras formą ir jas reiks papildomai nukošti. Prieš verdant ryžius būtinai juos nuplaukite, taip nuo jų pašalinsite įvairius nešvarumus. Galiausiai – stenkitės laikytis ant pakuotės nurodyto rekomenduojamo virimo laiko. Tokiu atveju ryžiai išliks purūs, nesulips ir išlaikys visas naudingąsias medžiagas“, – apie ryžių virimo ypatumus pasakoja Lina Barčaitė. 

Tarptautinės idli dienos prog, Lina Barčaitė kviečia pasigaminti šių tolimąja Indija kvepiančių paplotėlių. 

RECEPTAS

Indiški idli ryžių paplotėliai*

Jums reikės:

600 g mėgstamų ryžių – ilgagrūdžiai ryžiai „Rimi Basic“  0,79 eur/800 g;

200 g juodųjų lęšių – žalieji prancūziški lęšiai 1,69 eur/350 g;

Pusės arbatinio šaukštelio druskos;

2 šaukštų mėgstamo aliejaus, skirto gaminimui;

Apvalių kepimo formelių.

Gaminimo eiga:

  1. Nuplaukite ryžius ir juoduosius lęšius ir atskirai pamerkite juos pernakt;
  2. Kiekvieną iš šių produktų atskirai sumalkite į tirštą masę pridėdami šiek tiek vandens;
  3. Sutrintus ryžius ir lęšius sumaišykite, įdėkite druskos;
  4. Palikite juos per naktį fermentacijai;
  5. Ištepkite formeles gaminimo aliejumi;
  6. Į kiekvieną formelę supilkite tiek tešlos, kad ji būtų užpildyta trimis ketvirtadaliais;
  7. Į didelį puodą įpilkite du puodelius vandens ir uždėkite ant viryklės. Kai vanduo pradės šilti, įdėkite apvalias formeles su idli ir garuose virkite 20 minučių.
  8. Vis patikrinkite paplotėlius besdami į juos dantų krapštuku, jei ant jo ryžių nelieka – idli išvirė.
  9. Pateikite prie pusryčių stalo su mėgstamais patiekalais. 

Skanaus!

*Šios produktų kainos užfiksuotos kovo 29 d. e. parduotuvėje „Rimi.lt“.

Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR
Tarptautinės idli dienos proga – tolimąja Indija kvepiantys ryžių paplotėliai: visai šeimai tekainuos 2 eurus (receptas)