Sveikata

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija svarstys galimybę kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl įšaldomų medikų ir pacientų milijonų

2019 m. lapkričio 7 d. pranešimas žiniasklaidai

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija reikalaus, kad 2020 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžete būtų laikomasi anksčiau medikams duotų pažadų dėl atlyginimų didinimo. Konservatoriai taip pat svarstys galimybę kreiptis į Konstitucinį Teismą, dėl PSDF rezervo formavimo ir naudojimo principų atitikimo Konstitucijai.

„Perkėlus į rezervą planuojamus 200 milijonų, jeigu šios lėšos nebus metų eigoje naudojamos, PSDF rezervą padidins iki visiškai neadekvataus lyginant su paties biudžeto dydžiu lygio – daugiau nei 600 mln. Galima ironizuoti, kad visiškai neaišku, kokio masto krizei rengiasi sveikatos apsaugos ministras ir kodėl jai nesiruošia likusi Vyriausybės dalis. Tačiau ironizuoti nėra ko, nes ministras net neslepia lūkesčio į rezervą perkeliamas šiuo metu lėšas bandyti naudoti kitais metais. Tai iš esmės neatitinka Konstitucijoje Seimui numatytos pareigos tvirtinti biudžetus, jų pajamas ir išlaidas, o rezervas yra tik „teorinis“, kadangi jis nėra atidedamas nenumatytoms aplinkybėms ir (arba) ekonomikos nuosmukiui – augant biudžetui ketinama bandyti naudoti ir rezervo lėšas. Vadinasi, dalis išlaidų yra tiesiog „paslepiama“ tuo tikslu, kad raportuojami fiskaliniai rodikliai biudžetų priėmimo metu atitiktų ES reikalavimus dėl fiskalinės drausmės. Fiskalinės drausmės reikalavimų laikymasis neadekvačiai didele dalimi perkeliamas mažiausiam biudžetui. Pajamų trūkumas viešajam sektoriui adekvačiai finansuoti, įvykdžius neatsakingą mokesčių reformą, bandomas slėpti abejotino teisėtumo finansine inžinerija“, – sakė TS-LKD frakcijos narė Ingrida Šimonytė.

Pasak I. Šimonytės, frakcijos posėdyje dalyvavęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga net neslėpė, jog lėšos įšaldomos dėl optinio pertekliaus rezultato. Tokiu būdu iš esmės jau dabar žinomos būsimos išlaidos nėra skaidriai atvaizduojamos biudžetų projektuose. Tai vargiai  atitinka Konstitucijoje numatytas valdžios institucijų atsakomybės ir kompetencijos ribas.

 „Veryga pripažino, kad, kai išlaidos auga kitame sektoriuje, medikams išlaidos augti nebegali. Kam jūs ruošiatės, kad dedate į rezervą 200 milijonų eurų? Koks yra tas scenarijus, kad reikia rezerve įšaldyti tokią milžinišką sumą, kurią būtų galima naudoti? Kodėl neproporcingai didelė fiskalinės drausmės naštos dalis tenka medikams? Tai yra neadekvatu“, – klausė Seimo narė Ingrida Šimonytė.

TS-LKD posėdyje dalyvavo Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė Ž. Gudlevičienė, Profesinių sąjungų organizacijos „Lietuvos medikų forumas“ pirmininkas V. Pečeliūnas, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė V. Augustinienė, Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentė K. Norvainytė.

Pranešimą paskelbė: Valdas Sinkevičius, LRS kanceliarijos Seimo ryšių su visuomene skyrius