Sveikata

Tyrimas atskleidė, kad Lietuvos žmonės valgo sveikiau nei kitų Baltijos šalių gyventojai

Lietuvos žmonės labiau nei latviai ir estai rūpinasi tuo, ką valgo. Tyrimas parodė, kad daugiau nei pusė mūsų šalies gyventojų bent kelis kartus per savaitę maitinasi ekologiškais produktais. „Danonki BIO“ užsakymu atliktas reprezentatyvus tyrimas taip pat parodė, jog ekologiškus produktus kelis kartus per savaitę renkasi 40 proc. latvių ir 39 proc. estų.

Pokyčiai ryškiausi Lietuvoje

„Pastaruoju metu Baltijos šalyse vyksta itin ryškūs mitybos įpročių pasikeitimai. Skaičiai rodo, kad vis daugiau žmonių ne retsykiais, o reguliariai valgo ekologišką maistą. Lietuvoje tokių  gyventojų – net 54 proc., tuo tarpu kaimyninėse šalyse kelis kartus per savaitę ekologiškus produktus perkančių žmonių skaičius viršija trečdalį“, – sakė „Danonki BIO“ prekės ženklo vadovė Anete Kalnina.

Gydytojos dietologės Dalios Vaitkevičiūtės teigimu, ekologiškas maistas išsiskiria mažesniu konservantų kiekiu, jam yra keliami aukšti kokybės ir sudėties standartai.

„Ekologiški produktai yra maistingesni. Atlikta nemažai mokslinių tyrimų, kurie įrodo, kad ekologiškame maiste išlieka daugiau būtinųjų maistinių medžiagų, pavyzdžiui, kalcio ir baltymų“, – kalbėjo gydytoja.

Ji atkreipė dėmesį, kad ekologiškame maiste randami didesni antioksidantų – vitamino C, taip pat cinko ir geležies – kiekiai.

„Kai kurių tyrimų duomenimis, ekologiškuose pieno produktuose randami didesni kiekiai omega-3 riebiųjų rūgščių ir vitamino E. Yra mokslinių tyrimų, kurie rodo, kad toks maistas sukelia mažiau alergijų“, – tvirtino D.Vaitkevičiūtė.

Trečdalis ekologišką maistą valgo kasdien

Tyrimas parodė, kad 33 proc. Lietuvos žmonių ekologišką maistą valgo net dažniau nei įprastąjį  neekologišką. Tokių mitybos įpročių laikosi 31 proc. latvių ir 23 proc. estų.

„Iš kartos į kartą maisto auginimo tradicijos ir jo svarba buvo perduodama Baltijos šalių gyventojų šeimose. Net ir dabar žemės šalia namų turintys žmonės stengiasi patys užsiauginti natūralesnio maisto – daržovių, vaisių, uogų. Taip pat ir parduotuvių lentynose tokie žmonės ieško ekologiškų produktų bei atidžiai skaito prekių sudėtį. Atsižvelgdami į paklausą kuriame naujus produktus, pavyzdžiui, ekologišką jogurtą vaikams „Danonki BIO“, – sakė A. Kalnina.

Informacijos trūksta visiems

Apklausa parodė, kad žmonės domisi ekologišku maistu, tačiau stokoja informacijos.  58 proc. Lietuvos žmonių turi per mažai žinių apie ekologiškus produktus. 63 proc. latvių ir 70 proc. estų teigė per mažai žinantys apie ekologišką maistą.

„Šis informacijos poreikis įrodo, kad žmonės domisi ir nori daugiau sužinoti, ką jie valgo ir kaip galėtų maitintis sveikiau“,  – kalbėjo A. Kalnina.

4 dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį renkantis ekologiškus produktus:

  • Įsitikinkite, ar ant produkto pakuotės yra Europos Sąjungos ekologiškus produktus žymintis ženklas žaliasis lapelis. Jis patvirtina, kad maisto produktas yra sertifikuotas ir atitinka ES galiojančius ekologiškų produktų reikalavimus. Dar vienas ekologiškiems produktams pažymėti skirtas Lietuvoje naudojamas ženklinimas – Ekologinis žemės ūkis.
  • Atidžiai perskaitykite produkto sudėtį. Ekologiškuose produktuose yra neleistini genetiškai modifikuoti organizmai (GMO).
  • Užrašas NATŪRALU nieko negarantuoja. Žmonės dažnai apsigauna manydami, kad tai ekologiško produkto ženklas, tačiau tai nėra tiesa.
  • Egzistuoja įvairūs ženklai ant pakuočių, reikėtų su jais susipažinti . Dažnai gamintojai produktus žymi savo vidinės kontrolės ženklais, kurie nėra reglamentuoti nacionaliniu ar tarptautiniu mastu. Pamačius neaiškų ženklinimą, rekomenduotina pasidomėti, ką jis apibrėžia konkrečiai.

* „Danonki BIO“ užsakymu tyrimą apie Baltijos šalių gyventojų ekologiškų produktų vartojimo įpročius vykdė „Norstat“, apklausta 3000 Baltijos šalių gyventojų nuo 18 iki 74 metų amžiaus.

Pranešimą paskelbė: Kristina Jugulytė, PR Service