Sveikata

Tyrimas atskleidė, kokie vyrai labiausiai linkę rūpintis savo emocine sveikata

Nors savo emocine gerove vis dar dažniau aktyviai rūpinasi moterys, kuo toliau, tuo didesnė vyrų dalis nusprendžia aktyviai susitelkti į savo psichologinį tvirtumą ir sveikatą. „Genčių“ tyrimų ir psichologinės metodologijos specialistas Vladas Golambiauskas ištyrė daugiau nei 2000 vyrų, besiregistravusių į asmeninio augimo ir savitarpio pagalbos ratus, anketas. Jo teigimu, galima išskirti tris vyraujančius emocine sveikata aktyviai besirūpinančių vyrų tipus ir net iššūkius, su kuriais jie susiduria.

Neretai manoma, kad pagalbos kreipiasi tik žmonės, ūmiai susidūrę su dideliais iššūkiais ar atsidūrę gyvenimo kryžkelėse. V. Golambiauskas pastebi, kad tai – toli gražu ne vienintelė priežastis. „Būti visiškai ramiu ir laimingu dažniausiai yra siekiamybė, ne nuolatinė būsena. Labai žmogiška, ypač šiais laikais, jaustis nerimastingu, pasimetusiu, ieškančiu. Nebūtina atsidurti gyvenimo kryžkelėje, kad pradėtumei rūpintis savo emocine sveikata ir ieškoti papildomų įrankių, padėsiančių gyvenime. Vis dėlto, yra kelios iššūkių kategorijos, su kuriais susiduria didelė dalis vyrų, esančių viename ar kitame gyvenimo etape. Pastebiu, kad pagalbos dažnai kreipiasi vyrai, kuriems ta pati problema iškyla vėl ir vėl. Jie supranta, kad turimų žinių ir įgūdžių nebeužtenka, todėl nori išplėsti savo arsenalą naujomis priemonėmis“, – sako specialistas.

„Tyrimai atskleidžia, o ir „Genčių“ veikloje akivaizdžiai matome, kad bendruomeniškumas ir tarpusavio palaikymas – puikūs įrankiai emocine sveikata norintiems aktyviai rūpintis vyrams. Dėl to organizuojame ne tik grupes, bet ir daugybę su emocine vyrų sveikata susijusių renginių ne tik bendruomenės nariams, bet ir tiems, kurie negali ar dar nėra pasirengę ilgesniam įsipareigojimui. Vienas tokių – kasmetinė lapkričio 18 d. vyksianti emocinio ir socialinio intelekto konferencija vyrams „Vyro EQ“, kur ryškių profesionalų paskaitos padeda lengviau pažinti save, įsivertinti savo tikslus ir galbūt rasti bendraminčių, su kuriais drauge juos bus lengviau pasiekti“, – kviečia profesionalas.

Apibendrinęs daugiau nei 2000 anketų duomenis, specialistas teigia, kad absoliučiai daugumai vyrų svarbūs tie patys pagrindiniai tikslai: asmeninis tobulėjimas, gilūs ir prasmingi ryšiai bei savęs pažinimas. 

„Pirmiausia vyrai kreipiasi ieškodami būdų asmeniniam augimui ir tobulėjimui: emocinių įgūžių gerinimui, grįžtamojo ryšio teikimui ir gavimui, tarpasmeninių santykių stiprinimui, sąmoningumui. Ne mažiau svarbi dalis – bendraminčių paieška. Tiesa, skirtingi vyrai bendraminčius supranta nevienodai: vieniems tai yra žmonės, susiduriantys su panašiais iššūkiais ir galintys juos palaikyti jų įveikime, kitiems – tai taip pat norintys augti ir tobulėti vyrai, iš kurių lengva pasisemti įkvėpimo ir motyvacijos saviugdos kelionėje. Trečias svarbus tikslas – savęs pažinimas ir supratimas. Vyrai noriai mokosi suvokti, valdyti ir išreikšti savo emocijas, taip pat ieško erdvės gvildenti savo gyvenimo prasmės bei misijos klausimus. Palaikančių žmonių bendruomenėje tai nagrinėti daug lengviau“, – sako jis.

Vis dėlto, skirtinguose gyvenimo etapuose esantiems vyrams yra būdingi skirtingi šių tikslų prioritetai. „Tyrėme būtent į vyrų bendruomenės „Gentys“ organizuojamas grupes besiregistravusių vyrų duomenis. Svarbu paminėti, kad statistikoje lengva pamesti tai, kad vyrai, jų patirtys, poreikiai ir iššūkiai – unikalūs. Vis dėlto, matome ir tam tikras bendrystes. Esu tikras, kad šie duomenys, gal ne visai tiksliai, bet atspindi ne tik vyrus, besikreipiančius į „Gentis“, bet ir tuos, kurie rūpinasi savo emocine sveikata kitais būdais: renkasi psichoterapiją, sąmoningumo praktikas ar skaito savipagalbos knygas“, – teigia V. Golambiauskas.

Trys emocine sveikata besirūpinančių vyrų archetipai ir jiems būdingos savybės:

Vienišas vilkas – šiuo metu nesantis romantiniuose santykiuose, neturintis vaikų, 24-36 metų vyras. Vieniši vilkai sudaro apie ketvirtadalį visų tiriamųjų.

„Šie vyrai kiek dažniau būna susikoncentravę į asmeninį augimą ir tobulėjimą – būtent tai būna jų pagrindinė motyvacija ateiti į grupes. Jie neretai išreiškia nenorą būti grupėje su santuokoje esančiais vyrais, ypač turinčiais vaikų, kadangi nenori, kad pokalbiai suktųsi tik tomis temomis. Šie vyrai ieško grupės, kurioje galėtų kartu dalintis ir palaikyti vienas kitą asmeniniame augime, nagrinėti savo tapatybės klausimus“, – pasakoja duomenų analitikas.

Atitolęs draugas – esantis santykiuose arba santuokoje, neturintis vaikų, 25-35 metų vyras. Atitolę draugai sudaro apie 30% visų tiriamųjų.

„Šie žmonės dažniau ateina ieškodami gilių santykių ir ryšių su kitais vyrais. Tikėtina, kad jų ankstesnės draugystės būdavo paremtos bendru laisvalaikiu ar išlikusios nuo mokyklos ar studijų laikų. Keičiantis prioritetams ir vertybėms, pasikeitė ir aplinka, todėl šie vyrai neretai jaučiasi atitolę nuo ankstesnių draugysčių. Jiems svarbu iš naujo atrasti gilios ir prasmingos draugystės ryšį“, – teigia V. Golambiauskas.

Šeimos žmogus – esantis santykiuose arba santuokoje, turintis vaikų, 33-47 metų vyras. Šeimos žmonės sudaro kiek daugiau nei trečdalį visų dalyvių.

„Šie vyrai į grupes ateina ne tik kažką gauti, bet ir norėdami duoti, galėti pasidalinti savo gyvenimo patirtimi. Vyresni žmonės dažniau būna susidūrę su mažiau pozityviu vyriškumo pavyzdžiu,kai teigiama, kad vyras turi viską ištverti vienas, nerodyti emocijų, būti stiprus ir šaltas. Neretai jie nori iš naujo atrasti, kas yra vyriškumas, vyriškos draugystės, santykiai. Nors „Šeimos žmonės“ jau turi vaikų, jų pokalbiai retai sukasi apie juos. Žymiai dažniau jiems svarbu nagrinėti gyvenimo pilnatvės ir savirealizacijos klausimus bei iš naujo atrasti vyrišką ryšį“, – sako „Genčių“ tyrimų ir psichologinės metodologijos specialistas Vladas Golambiauskas.

Pranešimą paskelbė: Aistė Simėnaitė, Aistė Simėnaitė

Tyrimas atskleidė, kokie vyrai labiausiai linkę rūpintis savo emocine sveikata