Laisvalaikis

Vaikas ir dviratis: Kada ir kaip pradėti mokytis važiuoti dviračiu?

Važinėjimas dviračiu yra puiki veikla vaikams. Ji skatina buvimą lauke, užtikrina didesnį vaiko aktyvumą, palengvina vaiko socializaciją. Dažniausiai vaikai pradeda mokytis važiuoti dviračiu su pridedamais ratukais, kurie skirti būtent mokymuisi, tad tikrasis „išmokau važiuoti dviračiu“ yra tuomet kai tie ratukai nuimami.

Vaikai išmoksta važiuoti dviračiu tarp 3 ir 8 metų amžiaus, vidutiniškai apie 5 gyvenimo metus. Vaikiški dviračiai neatsiejama vaikystės dalis, tad tikrai nereikia delstis mokytis važinėti.

Kada vaikas pasirengęs važiuoti dviračiu?

Nėra tinkamo ar tobulo amžiaus išmokti važiuoti dviračiu. Laikas priklauso nuo vaiko fizinio ir protinio vystymosi, komforto lygio ir koordinacijos. Jei jis neturi jėgų minti pedalus, galite arba palaukti, kol vaikas bus didesnis, arba galite supažindinti jį su balansiniu dviračiu, kuris leidžia jam pajusti, kaip važiuojama ir balansuojama, stumiant dviratį kojomis. Taip pradėti važinėti gali net labai maži vaikai.

Vis dėlto didžiausias veiksnys bus tai, ar jie nori išmokti važiuoti vaikišku dviračiu. Jei manote, kad jie „turėtų“ išmokti važiuoti, bet nereiškia jokio susidomėjimo, galite palaukti, kol jie bus pasiruošę. Paprastai susidomėjimas kyla pamačius draugus, šeimos narius, vyresnius brolius ar seseris važinėjant dviračiais.

Bendri patarimai, kaip mokyti vaiką važinėti dviračiu

Pirma, pateikiame keletą bendrų patarimų, kaip išmokyti vaiką važiuoti dviračiu:

  • Pagirkite už įveiktas baimes ar atliktus veiksmus ir padėkite vaikui pasitikėti savimi.
  • Būkite kantrūs ir nesistenkite greitinti šio proceso: jūsų vaikas gali ne iškart važiuoti mindamas pedalais, tačiau, pratindamasis toliau, jis padarys progresą.
  • Nepamirškite ilsėtis ir daryti pertraukas.
  • Atminkite, kad vaikai mokosi kitaip ir gali geriau reaguoti į vienus metodus nei kiti. Stebėkite reakcijas, kad sužinotumėte kas skatina ir motyvuoja jūsų vaiką.  
  • Nepamirškite, jog dviratis pirmiausia yra pramoga.

Išsirinkite tinkamą vaikišką dviratį

Labai svarbu rasti vaikui tinkantį dviratį. Įsitikinkite, kad jis gali atsistoti apžergęs dviratį ir abi kojas padėti ant žemės. Venkite įsigyti per didelį dviratį, tikėdamiesi, kad vaikas jį išaugs, nes jam bus sunkiau valdyti ir manevruoti per dideliu dviračiu. Geriau rinktis šiek tiek mažesnį dviratį nei per didelį. Daugelis vaikų nerimauja dėl kritimo, kai pirmą kartą išmoksta važiuoti dviračiu; jei jie galės patys atsistoti ir pakelti dviratį, tai bus saugiau ir ramiau pačiam vaikui.

Patikrinkite pasiekiamumą – tai atstumas nuo dviračio sėdynės iki rankenos. Vaikas turėtų sugebėti pasiekti vairą nepasilenkdamas per daug į priekį. Jei dviratis turi rankinius stabdžius, įsitikinkite, kad vaikas gali patogiai juos pasiekti ir paspausti.

Nepamirškite šalmo ir apsaugos priemonių

Jūsų vaikas kiekvieną kartą važiuodamas turėtų dėvėti dviračio šalmą, net jei jis važinėja tik aplink namus. Norėdami apsaugoti vaiko galvą nuo rimtų sužalojimų, įsitikinkite, kad turite šalmą, kuris tinka ir yra tinkamai dėvimas.

Štai keletas patarimų, kaip tinkamai pritaikyti dviračio šalmą:

  • Šalmas turi būti lygus vaiko kaktos viduryje, ne daugiau kaip 3 cm virš antakių. Jei šalmas stovi aukštai ant kaktos arba juda daugiau nei 2 cm, kai stumiate šalmą iš vienos pusės į kitą arba iš priekio į galą, išbandykite kitą dydį.
  • Sureguliuokite šoninius diržus taip, kad jie būtų „V“ formos, nes diržai remiasi po kiekviena ausimi.
  • Užsekite smakro dirželį, įsitikinkite, kad jis tvirtai prigludęs. Tarp dirželio ir smakro turėtumėte galėti įkišti tik vieną ar du pirštus. Šalmas neturi siūbuoti pirmyn ir atgal ant galvos važiuojant.

Taip pat galite įsigyti pirštines, alkūnių ir blauzdų apsaugas, kelių pagalvėles ir uždarus batus. Įsitikinkite, kad batų raišteliai yra užkišti ir venkite pernelyg laisvų kelnių.