Sveikata

Ypač tyras alyvuogių aliejus: specialistės patarimai, kaip išsirinkti tinkamiausią

Alyvuogių aliejus – viena populiariausių aliejaus rūšių, visame pasaulyje plačiai naudojama tiek kulinarijoje, tiek kosmetikoje. Iš alyvmedžio uogų spaudžiamas ypač tyras alyvuogių aliejus pasižymi maloniu vaisių aromatu, ryškiu skoniu ir nauda žmogaus sveikatai. Ne veltui šį aliejų gydytojai dietologai rekomenduoja įtraukti į kasdienės mitybos racioną, o senovėje jis net buvo vadinamas „skystuoju auksu“. Anot prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovės Mildos Petrauskaitės ir kokybės vadovės Anos Čudinienės, alyvuogių aliejaus pardavimai kasmet auga, tad specialistės dalijasi patarimais, kaip išsirinkti kokybišką alyvuogių aliejų, kokios informacijos ieškoti produkto etiketėje ir kur jį laikyti namuose.

Ypač tyras alyvuogių aliejus kasmet vis populiaresnis

Europos Sąjungoje daugiausia alyvuogių aliejaus pagaminama Italijoje, Ispanijoje, Graikijoje ir Portugalijoje. Šios šalys siūlo platų alyvuogių aliejaus asortimentą, o jų pagamintus produktus galima įsigyti ir Lietuvoje. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovės Mildos Petrauskaitės, stebint aliejaus pardavimus tarp pirkėjų vis populiaresnis tampa ypač tyras alyvuogių aliejus.

„Pastaraisiais metais savo tinkle pastebime didėjančią ypač tyro alyvuogių aliejaus vartojimo kultūrą. Pirkėjai nori įsigyti aukščiausios kokybės ypač tyrą alyvuogių aliejų net jei įprastai jo kaina yra kiek didesnė nei kitų aliejaus rūšių. Pirkėjai atidžiai nagrinėja produktų etiketes: ieško papildomos informacijos apie produktų kilmės šalį ir gamintoją, aliejaus gamybos būdą ir produkto rūgštingumą“, – teigia M. Petrauskaitė.

Anot specialistės, kokybiškiausias alyvuogių aliejus yra šalto spaudimo, pagamintas mechaniniu būdu: „Pirmo spaudimo ypač tyras alyvuogių aliejus – aukščiausios kokybės produktas, kuriame yra daugiausia vitaminų ir naudingų maistinių medžiagų. Šalto spaudimo, mechaniniu būdu iš alyvuogių išspaudžiamas aliejus pasižymi maloniu vaisių aromatu ir skoniu, kuris persipina su lengvu kartumu bei švelniu aitrumu. Pigiausias – alyvuogių išspaudų – aliejus tiek savo kokybe, tiek ir skoniu nusileidžia aukštesnių rūšių alyvuogių aliejams.“ 

Ji priduria, kad dažnai kartesnis alyvuogių aliejus nepelnytai laikomas prastesniu. „Jeigu aliejus yra kiek kartesnis nei įprastai, tai dar nereiškia, kad jis yra prastas arba sugedęs. Aliejaus skonis ir kartumas dažnai skiriasi nuo kilmės šalies ir pačių alyvuogių rūšių. Pavyzdžiui, ispaniškas aliejus pasižymi didesniu kartumu, o graikiškas arba itališkas alyvuogių aliejus yra kiek saldesnis. Kai kurie alyvuogių aliejai tiesiog turi labai ryškų, kiek aitresnį skonį, tad jis patinka toli gražu ne visiems. Kartumo ir aitrumo pusiausvyra turi būti, tačiau jeigu aliejus jau yra nemaloniai apkartęs – patikrinkite, ar jo galiojimo terminas nesibaigia“, – pataria M. Petrauskaitė.

Kaina priklauso nuo sezono

Pasak specialistės, alyvuogių aliejaus kokybė ir kaina priklauso nuo daugybės kriterijų: alyvuogių veislės, klimato, dirvožemio, tinkamo drėgmės ar saulės kiekio ir net tam tikrų ekonominių veiksnių. „Kai šalyse, kuriose auginamos alyvuogės, dėl palankių sąlygų alyvuogių derlius būna gausus – tais metais ir aliejaus kaina gali būti mažesnė. Priešingai, jei derlius buvo prastas – atsiradęs alyvuogių trūkumas tais metais gali nulemti ir aliejaus kainų kilimą“, – sako M. Petrauskaitė. 

Alyvuogių aliejaus kaina priklauso ir nuo sezoniškumo. „Aukščiausios kokybės alyvuogių aliejus gaminamas rudenį (spalio–lapkričio mėnesiais), kai alyvuogės būna žalios arba įgauna kiek purpurinį atspalvį. Šiuo brandos momentu gaminamas aliejus pasižymiu ryškiu vaisių aromatu ir puikiu skoniu. Tuo tarpu gaminant aliejų žiemą (gruodžio–sausio mėnesiais), kai alyvuogės yra pilnai išnokusios ir įgavusios juodą atspalvį, aliejuje jaučiama mažiau vaisių aromatų ir skonių. Gaminti aukštos kokybės ypač tyrą alyvuogių aliejų rudenį yra sunkiau ir reikalauja daugiau išteklių nei masinio alyvuogių aliejaus gamybos metu žiemą. Nors šaltuoju metų laiku iš alyvuogių galima išspausti daugiau aliejaus, tačiau tai mažina paties produkto kokybę ir jo skonį. Šis kriterijus ir lemia, kad rudens sezono alyvuogių aliejus įprastai būna brangesnis“, – sako kategorijos vadovė.

Kokybišką alyvuogių aliejų pirkėjai gali atskirti ir pagal produktų ženklinimą. „Aukščiausios rūšies aliejai žymimi DOP („Denominazione D’Origine Protetta“) ir IGP („Indicazione Geografica Protetta“) kokybės ženklais. Pirmasis ženklas nurodo, kad aliejus buvo pagamintas su saugoma kilmės vietos nuoroda, griežtai kontroliuojant visą gamybos eigą ir procesus. Tuo tarpu santrumpa IGP nurodo saugomą geografinę nuorodą. Šiuos ženklus tikrai nesunku identifikuoti ir pastebėti ant kokybiško aliejaus butelių. Be to, Europos Sąjungoje ant aliejų mišinių, pagamintų skirtingose kilmės vietose, draudžiama dėti kilmės šalių nuorodas. Todėl jeigu ant produkto etiketės, pavyzdžiui, matote Italijos vėliavą, tai puikus indikatorius, kad aliejus tikrai yra aukščiausios kokybės“, – aiškina M. Petrauskaitė. 

Kaip naudoti ir kur laikyti?

„Rimi“ kokybės vadovė Ana Čudinienė primena, kad ne visos alyvuogių aliejaus rūšys yra tinkamos kepimui: „Šios informacijos reikėtų ieškoti ant produkto pakuotės. Ypač tyras alyvuogių aliejus gali būti naudojamas kepimui, tačiau mūsų kraštuose taip ruoštų patiekalų skonis dažnam yra kiek per intensyvus. Įprastai pirkėjai kepimui renkasi kiek neutralesnį aliejų, pavyzdžiui, rafinuotą alyvuogių kauliukų aliejų, kurio smilkimo temperatūra yra aukštesnė, o skonis mažiau įsigeria į kepamus produktus. Ypač tyras alyvuogių aliejus puikiai tinka salotų, keptų jūros gėrybių, troškinių, sriubų, ant grotelių keptos mėsos ir makaronų patiekalų gardinimui bei įvairių padažų gamybai.“

Jeigu nusipirkote kokybišką produktą, jį reikėtų ne tik tinkamai vartoti, bet ir laikyti. Alyvuogių aliejaus nerekomenduojama laikyti tiesioginėje saulės šviesose, prie karščio šaltinių arba šaldytuve. Veikiant tiesioginiams saulės spinduliams aliejus greičiau oksiduojasi ir gali pakeisti savo skonines savybes, o laikant jį šaldytuve – kristalizuojasi bei pakeičia savo tekstūrą. Aliejus jautriai reaguoja ir į ženklų temperatūros svyravimą, todėl idealu jį laikyti kambario temperatūroje, kiek tamsesnėje vietoje. Taip pat rekomenduojama rinktis tamsesnėje stiklo pakuotėje išpilstytą alyvuogių aliejų. 

Nors ypač tyrą alyvuogių aliejų geriausia naudoti iki tinkamumo vartoti termino pabaigos, specialistė rekomenduoja alyvuogių aliejaus ilgai netausoti bei neprisipirkti jo per daug. „Atidarius ypač tyro alyvuogių aliejaus butelį geriausia jį suvartoti per mėnesį ar du ir butelį visuomet laikyti sandariai uždarytą. Laikant ilgiau aliejus pamažu gali pakeisti savo skonį ir prarasti dalį naudingų maistinių savybių. Be to, šios rūšies aliejaus tikrai nereikėtų prisipirkti „į priekį“ ir namuose sandėliuoti. Pirkite tokios talpos butelį, kiek reikia jūsų šeimos poreikiams, kad ilgai užsistovėjusio aliejaus vėliau nereikėtų tiesiog išmesti“, – planuoti apsipirkimus pataria kokybės vadovė A. Čudinienė.

Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR
Ypač tyras alyvuogių aliejus: specialistės patarimai, kaip išsirinkti tinkamiausią