Laisvalaikis

Žaislai vaikams: nuo naujagimystės iki vaikystės

„Kaip greitai jie auga“, šita teiginį galima išgirsti vos ne iš kiekvienos šeimos, kuri augina bent po vaiką. Ne veltui šis teiginys yra atsiradęs, nes jis būtent ir įrodo faktą, jog vaikai išties sugeba labai greitai keistis ir tapti po truputį vis savarankiškesni. Tam, kad spėtumėte „įšokti į važiuojantį vaiko raidos traukinį“, vos tik gimus vaikui pradėti stebėti jo nuolatinius pokyčius, o tam, kad juos jis galėtų nuolat tobulinti – įsigyti tam tikrų priemonių, kurios galėtų padėti. Tam dažniausiai yra pasitelkiami žaislai.

Nuo gimimo iki 3 mėnesių

Naujagimiai ir tie, kurie yra iki 1 mėnesio, šiame amžiuje turi griebimo refleksą, pradeda po truputį reaguoti į skirtingus šviesos šaltinius (šiame laikotarpyje, naujagimio akys gali šiek tiek trūkčioti, nes jos bando priprasti prie šviesos). Taip pat mėgsta žiūrėti į veidus, kurie yra nutolę apie 30 – 35 centimetrų atstumu bei fiksuoja žvilgsnį. Idealiausi žaislai naujagimiams turėtų būti judantys ir kontrastingų formų daiktai. Tam puikiai tinka geometrinių formų, nespalvoti piešiniai. Idealiausias žaislas yra artimųjų veidai bei mirksinti šviesa.

Esant nuo 1 iki 3 mėnesių kūdikiui kumšteliai būna atsigniaužę, rankyčių judesiai yra pradedami derinti kartu su žvilgsniu, mokosi laikyti žaislą, mojuoja rankytėmis, nuolat bando pasiekti žaislus. Esant 6 – 8 kūdikio savaitei jis pradeda šypsotis ir itin akylai stebi kalbančiojo veidą bei jo mimikas. Kaip atsaką naudoja savo veido mimikas ir bendrauja savo sukurta kalba. Šiame amžiuje geriausia įsigyti minkštus cypiančius žaislus, barškučius, geriausia orientuotis į žaislus, kurie yra muzikiniai, pavyzdžiui: pakabinama muzikinė karuselė, švelniai skambančius žaislus ir muzikinė dėžutė.

Nuo 3 iki 6 mėnesių

Šiame laikotarpyje, kūdikis geba sąmoningai kelti rankas prie burnytės, visus daiktus tyrinėja per ragavimo prizmę, todėl į ją kiša viską. Esant 4 mėnesyje pradedama imti siūlomą daiktą, seka akimis, stebėdamas veidus, mėgdžioja mimikas, garsus ir judesius. Mokosi laikytis ant rankų, vartytis, sukioja rankas, gali pasukti galvą, jeigu jam yra įdomu. Taip pat pradeda derinti galvos, akių ir rankų judesius bei domina tie daiktai, kurie yra nutolę esantys metru (arba pusantro) nuo jo.

Tinkamiausi žaislai yra cypiantys guminiai žaislai, lengvi barškučiai, žaidimų kilimėliai, spalvoti kramtomi žaislai, ryškių spalvų kartoninės knygos.

Nuo 6 iki 9 mėnesių

Šiame amžiuje vaikas mokosi sėdėti, lengvai perima žaislą iš vienos rankos į kitą, geba regėti viską, kas jį supa, mėgina ropoti, smulkius daiktus pasiimti su nykščiu, šypsosi, reaguoja išgirdęs savo vardą, domisi viskuo, kas yra aplinkui.

Geriausi žaislai yra judantys ir skleidžiantys garsą, minkšti kamuoliai, lėlės, varpeliai, knygos, kurios yra sudarytos iš kartono arba medžiagos, žiedų rinkinys su stovu, namų apyvokos daiktai: puodas, samtis, medinis šaukštas, nedūžtantis dubuo ir pan.