Kai kurioms moterims susilaukti vaikelio yra labai nesudėtinga ir tai joms nesukelia jokio papildomo streso. Tačiau likusioms moterims visa tai būna didelių iššūkių ir įvairių komplikacijų kupina varginanti bei sudėtinga kelionė. Dėl šios priežasties kai kurios iš mūsų nusprendžia minties apie pastojimą atsisakyti.
Tačiau nepaisant to, kurį kelią jūs norite pasirinkti, svarbu apie vaisingumą sužinoti daugiau – tai padeda priimti teisingą sprendimą ir efektyviau numatyti tolimesnius žingsnius. Todėl pateikiame 4 faktus apie vaisingumą, kurie galbūt iki šiol jums nebuvo žinomi.
1. Vaisingumui įtakos turi abiejų partnerių amžius.
Dauguma mūsų žinome, kad moters amžius turi tiesioginės įtakos vaisingumui, tačiau faktai rodo, kad vyro amžius taip pat vaidina labai svarbų vaidmenį norint pastoti.
Atlikti tyrimai rodo, kad jaunesni nei 40 m. amžiaus vyrai turi didesnę tikimybę susilaukti vaikelio nei tie, kurie yra vyresni – ir taip yra dėl spermos kokybės, kuri su amžiumi prastėja. Tuo tarpu moterų kiaušinėlių kokybė pradeda prastėti sulauks 30 m. ir ima reikšmingai prastėti apytiksliai ties 35 m.
Porų, kurios bando pastoti tuomet, kai moteris yra 35 m. amžiaus arba jaunesnė, tikimybė mėnesio bėgyje pastoti yra apytiksliai 20% (arba viena iš penkių). Sulaukus 40 m. amžiaus – tikimybė sumažėja iki 5%.
2. Vyro ir moters svoris gali paveikti poros galimybes susilaukti vaikelio.
Tiek vyrų, tiek ir moterų tinkamas svoris gali paveikti tikimybę pastoti ir susilaukti sveiko vaikelio. Vyrų, kurie turi viršsvorį arba yra pernelyg mažo svorio, spermos kokybė yra prastesnė nei tų, kurie yra normalaus svorio. Tuo tarpu moterų viršsvoris arba labai mažas svoris neigiamai paveikia jų hormonų lygį, menstruacijų ciklą ir kiaušinėlių kokybę.
Sveika ir subalansuota mityba, reguliarus ir pakankamas fizinis aktyvumas bei vos kelių nereikalingų kilogramų atsikratymas gali labai reikšmingai pagerinti vyro ir moters vaisingumą.
3. Dirbtinis apvaisinimas negali įveikti su amžiumi susijusio nevaisingumo.
Daugybė žmonių mano, kad dirbtinis apvaisinimas yra puiki išeitis norint susilaukti vaikelio vyresniame amžiuje. Tačiau, deja, bet tai nėra efektyvi priemonė, jei pora, kuri tikisi susilaukti vaikelio, naudoja savo pačių kiaušinėlius ir spermą. Dirbtinio apvaisinimo technologija negali įveikti natūralaus nevaisingumo, kuris atsiranda su amžiumi.
Poroms, kurios pastoti bando dirbtinio apvaisinimo būdu, tikimybė susilaukti vaikelio yra didesnė, jei moteris yra jaunesnė nei 35 m. amžiaus, tačiau tokia tikimybė labai reikšmingai sumažėja, jei moteriai yra daugiau nei 40 m. Tikimybė dirbtinio apvaisinimo būdu pastoti moteriai, kurios amžius yra tarp 40 ir 44 m., yra apytiksliai 5%. Tuo tarpu vyrų atveju, dirbtinio apvaisinimo keliu susilaukti vaikelio tikimybė padidėja tuomet, jei vyrui yra mažiau nei 41 m.
4. Net jei buvo susilaukta vieno vaikelio, tai nereiškia, kad bus paprasta susilaukti ir antrojo.
Jei moteris jau buvo pagimdžiusi vieną arba du vaikelius ir nori susilaukti dar vieno, jos amžius yra pats svarbiausias veiksnys, kuris gali nulemti ar jai pavyks pastoti.
Todėl jei moteris sulaukusi 37 m. amžiaus susilaukia pirmagimio, o antrojo vaikelio bando susilaukti 40 m. amžiaus, jai kiekvieną mėnesį tikimybė pastoti yra lygiai tokia pati kaip ir moters, kuri 40 m. bando pastoti pirmą kartą – tik 5%.
Patarimas pabaigai
Labai svarbu suprasti, kad nepaisant to, kokia bebūtų puiki jūsų sveikata ar kokia bebūtumėte jauna, jums kartais gali būti sudėtinga pastoti.
Jei jūs bandote pastoti 12 mėn. ar ilgesnį laiko tarpą (arba 6 mėn., jei jūs esate vyresnė nei 35 m.), į daugelį klausimų jums galėtų atsakyti AMH tyrimas, kuris padėtų nustatyti jūsų kiaušidžių rezervą. Taip pat rekomenduojama kreiptis dėl konsultacijos į vaisingumo specialistus, kurie galėtų profesionaliai įvertinti jūsų būklę ir nukreiptų tinkama linkme, t.y. patartų ar ir toliau bandyti pastoti natūraliai, ar vis dėlto vertėtų pasidomėti nevaisingumo gydymu arba dirbtinio apvaisinimo galimybe.