Idėjos namams

7 įdomūs faktai apie gėles

Nuo senų senovės gėlės žavėjo mus savo unikaliu grožiu ir nepakartojamais kvapais. Tačiau nepaisant savo nuostabios išorės, kai kurios natūralios gamtos mums suteikiamos dovanos pasižymi išskirtinėmis savybėmis, apie kurias dauguma mūsų niekuomet nebuvome girdėję. Todėl skubame pasidalinti keliais įdomiais faktais tiek apie labai retas, tiek ir apie mums visiems puikiai pažįstamas gėles. 

Tulpės

XVII a. Olandijoje tulpės buvo daug vertingesnės nei auksas! Tulpės simbolizavimo nemirtingumą, gyvenimą ir meilę. Ketvirtajame dešimtmetyje Vakarų Europoje prasidėjo „tulpių manija“, kuomet tulpės tapo tokios brangios, jog imtos vertinti kaip valiuta. Tulpės gyvavimo laikas yra labai trumpas – nuo 3 iki 7 dienų.

Rožės

Rožės yra siejamos su obuoliais, avietėmis, vyšniomis, persikais, slyvomis, nektarinais, kriaušėmis ir migdolais. Kai kurių rūšių rožių erškėtuogės yra vienas iš pačių didžiausių vitamino C šaltinių. Jos yra naudojamos gaminant džemą, želė ir net verdant arbatą. Senovės Egipte rožės buvo laikomos šventomis gėlėmis. Senovės egiptiečiai naudojo jas laidotuvių metu, ant antkapių formuojant nuostabaus grožio vainikus. Rožės ritualų metu buvo naudojamos garbinant Izidę.

Amorfofalas

Amorfofalas (arba „Titan Arum“) yra pati didžiausia gėlė pasaulyje. Šios gėlės žiedas gali siekti net 3 m. aukštį. Žydintis amorfofalas pasižymi labai intensyviu ir sunkiai pakeliamu kvapu. Jis dvokia supuvusia mėsa. Todėl labai dažnai yra vadinamas ir lavongėle, velnio liežuviu ar kt. Amorfofalo žiedas įprastai žydi vieną parą (kartais gali žydėti ir dvi paras). Tuomet, kai žiedas nužydi, išdygsta į didelį skėtį panašus žalias lapas, kuris gali siekti net 5-6 m. aukštį ir lygiai tokį patį plotį.

Bambukas

Bambuko gėlės įprastai aptinkamos labai retai. Ant kai kurių bambukų rūšių gėlės pasirodo tik po 65 ar net 120 metų. Dar vienas labai įdomus faktas apie bambukus yra tai, kad ant visų tos pačios rūšies bambukų gėlės visuomet pasirodo tuo pačiu metu – nepaisant to, kurioje pasaulio dalyje jie auga. Bambukai į atmosferą išskiria 30% daugiau deguonies ir lyginant su kitais augalais – sugeria daugiau anglies dioksido. Dėl šių priežasčių bambukai turi didžiulį teigiamą poveikį šiltnamio efekto mažinimui ir oro valymui.

Lotosas

Senovės egiptiečiai lotosą laikė šventa gėle, todėl lotosas buvo naudojamas laidojimo ritualų metu. Lotoso žiedai žydi upėse ir pelkėse, tačiau dėl sausros gali metų metus nežydėti – „atgimti“ tik tuomet, kai pasirodo drėgmė. Egiptiečiai šią gėlę vertino kaip prisikėlimo ir amžino gyvenimo simbolį. Tuo tarpu šiandien tai yra grožio, grakštumo, tyrumo ir ramybės simbolis.

Saulėgrąža

Saulėgrąžų galvos seka saulės judėjimą – šis įdomus fenomenas yra žinomas kaip heliotropizmas. Saulėgrąžos galva yra sudaryta iš daugybės mažyčių gėlių, vadinamų floretomis. Vokietis Hans-Peter Schiffer užaugino pačią didžiausią saulėgrąžą, kurios aukštis siekė net 9,17 m. Saulėgrąžų sėklose yra daug aliejaus, kurį jos savyje saugo kaip energijos ir maisto šaltinį. Gaminant saulėgrąžų aliejų, kurį naudojame maisto gaminimui, yra spaudžiamos saulėgrąžų sėklos.

Agava

Agava yra unikalus augalas, kuris pražįsta tik vieną kartą gyvenime. Dėl šio fenomeno jos yra priskiriamos monokarpinių augalų rūšiai. Agavos žiedai būna gelsvai žali ir labai kvapūs. Iš agavų sulčių gaminamas likeris ir pulka. Taip pat auga ir tekilinės agavos, iš kurių yra gaminama tekila. Šiandien nemažai įvairių agavų rūšių yra auginamos ir namuose kaip dekoratyviniai augalai.

Šaltinis: GeliuPasaulis.lt – Floristikos prekės internetu