Autizmo sutrikimą turinčius vaikus auginantys tėvai kasdien susiduria su naujais iššūkiais. Tačiau kiekvienas net ir labai mažas žingsnis į priekį visai šeimai suteikia daug džiaugsmo, o kasdieniai iššūkiai nebeatrodo tokie sudėtingi. Vieną itin plačiai pasaulyje paplitusį gydymo būdą – delfinų terapiją – pernai pirmą kartą išbandžiusi autizmo spektro sutrikimą turinčios 8 metų Gretos šeima jo rezultatais džiaugiasi iki šiol.
Tai, kad Greta šiandien noriai prisiglaudžia prie savo artimųjų, jos mamai vis dar prilygsta stebuklui. Viskas ėmė keistis į gera, kai mergaitė išbandė delfinų terapiją, kurią šeimai dovanojo lietuviškas prekybos tinkas „Maxima“ ir ledų gamintojas „Premia KPC“ – pernai prasidėjusios socialinės akcijos „Tau – ledai, o jiems delfinų pagalba“ organizatoriai. Ledus įsigijusių pirkėjų dėka delfinų terapija buvo padovanota 15 šeimų, auginančių specialiųjų poreikių turinčius vaikus.
„Šios akcijos tikslas – suteikti vaikams galimybę pasijusti laimingiems, lengviau integruotis į visuomenę. Delfinų terapija itin reikalinga dideliam skaičiui šalies šeimų, džiaugiamės galėdami daliai jų padėti. Šiais metais delfinų terapija bus suteikta dar penkiolikai šeimų“, – dalijasi „Maximos“ generalinė direktorė Kristina Meidė.
Kaip pasakoja Gretos mama, anksčiau mergaitei pasireikšdavo agresyvus elgesys, tėvams sunkiai sekdavosi ne tik bendrauti, bet ir suprasti mažosios norus. Mergaitės mamai liūdniausia buvo matyti slogią dukros nuotaiką – jai nesinorėdavo apsikabinti ar pačiai rodyti šiltų emocijų. Su bendraamžiais Greta atsisakydavo kartu žaisti, bendrauti.
Pasak mamos, jau po pirmųjų delfinų terapijos seansų Lietuvos jūrų muziejaus Delfinariume mergaitė ėmė stipriai keistis. Tėvai pastebėjo, kad ji tapo aktyvesnė, pradėjo lengviau reikšti emocijas ir jos nuotaika vis rečiau būdavo slogi.
„Pamenu, nuo pirmojo susitikimo viskas ėjosi itin sklandžiai. Mūsų nuostabai Greta drąsiai bendravo ir su delfinu, ir su delfinariumo specialistu. Stebėjausi, kad nuo pat pirmųjų akimirkų ji visiškai nejautė baimės kalbėti su nepažįstamu žmogumi ir džiaugėsi kiekvienu delfino judesiu. Tai suteikė džiaugsmo ne tik jai, bet ir mums“, – pirmuosius įspūdžius prisimena moteris.
Užsiėmimai su delfinais – nepakeičiama pagalba
„Tokie užsiėmimai, kokiuose dalyvavo Greta, turi greitai pastebimą poveikį autizmo spektro sutrikimų turintiems mažiesiems. Delfinai išsiskiria savo aukštu socialiniu iniciatyvumu ir žaidybinės elgsenos savybėmis“, – teigia Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos skyriaus vedėja, socialinių mokslų daktarė Brigita Kreivinienė.
Klaipėdos universiteto ir Jūrininkų ligoninės tyrimo duomenimis, užsiėmimai su delfinais padeda tobulėti net 80 proc. programą lankančių vaikų. Delfinai puikiai jaučia žmogaus nuotaikas, supranta gestus, todėl jų terapija įvardijama kaip ypač veiksminga uždariems ir bendrauti nelinkusiems vaikams, turintiems negalią. Jau po pirmo užsiėmimo gerėja vaikų motorika, žvilgsnio sutelkimas, koordinacija, jie ima labiau savimi pasitikėti ir mokosi įveikti savo baimes.
Lietuvos jūrų muziejuje delfinų terapijos programa sudaryta iš dešimties seansų. Užsiėmimai derinami su terapiniais tikslais, o specialistai stengiasi padėti užmegzti natūralų bendravimą. Šią vasarą „Maximos“ pirkėjai, įsigydami ledų „Klasika“ vafliniuose puodeliuose, vėl turi galimybę prisidėti prie geresnės specialiųjų poreikių turinčių vaikų savijautos.
Apie bendrovę „Maxima“
Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia beveik pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 15 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 550 tūkst. klientų.
Pranešimą paskelbė: Aistė Gražytė, UAB „Fabula ir partneriai”