Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) jau beveik mėnesį visuose trijuose Lietuvos oro uostuose aktyviai vykdo Kinijoje keliavusių žmonių konsultavimą, informuoja visuomenę. Per visą laikotarpį iš viso registruoti 176 keliavusieji Kinijoje, kuriems pateikta informacija apie naująjį koronavirusą (COVID-19), atsakyta į jų klausimus, matuota kūno temperatūra.
Anot Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC), gyventojų konsultavimas ir informacijos teikimas yra viena efektyviausių priemonių koronaviruso rizikai suvaldyti. Kita ECDC rekomenduojama priemonė – socialinių kontaktų vengimas visą maksimalų ligos inkubacinį periodą. Kūno temperatūros matavimas termovizoriais yra viena iš galimų priemonių patekimo į šalį punktuose, bet jos efektyvumas COVID-19 prevencijai yra svarstytinas.
„Mūsų pasirinkta ir nuo sausio 25 dienos pradėta taikyti priemonė koronaviruso rizikai suvaldyti – visuomenės informavimas ir konsultavimas – Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro yra rekomenduojama kaip vienas efektyviausių būdų. Šią priemonę visuose šalies oro uostuose pradėjome taikyti vieni pirmųjų Europoje, tik vėliau Europos Taryba išplatino poziciją, jog šį būdą turėtų apsvarstyti visos šalys narės“, – teigia NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.
Anot jos, nepaisant to, specialistai bendraudami su aukščiausio lygio ekspertais nuolat ieško ir kitų papildomų naujojo viruso pažabojimo būdų, stebi pasaulyje taikomas pažangiausias praktikas.
„Termovizijos metodo principu veikiantys prietaisai, fiksuojantys objektų temperatūrą, yra viena iš papildomų galimų priemonių, skirtų naujojo koronaviruso prevencijai, tačiau ji tikrai negali būti pagrindinė. NVSC neatmeta galimybės, kad ji galėtų būti taikoma, tačiau atsakingai vertina, kad pradėjus ją taikyti būtų gauti maksimaliai geri rezultatai. Atsižvelgiant į sąlyginai ilgą COVID-19 inkubacinį periodą, temperatūros matavimas patekimo į šalį punktuose nėra vertinamas kaip ypač efektyvus“, – sako R. Lingienė.
Atvirkščiai, pasak jos, gali sudaryti klaidingą saugumo jausmą, kai žmogus manys, kad nėra užsikrėtęs ir neatkreips dėmesio į sveikatos būklės pokyčius. Todėl bet kokių naujųjų technologijų įdiegimas turi būti vertinamas itin atsakingas.
O štai socialinių kontaktų vengimas (saviizoliacija) ECDC rekomenduojamas atsižvelgus į įrodymus, susijusius su gripo pandemija. Patirtis rodo, kad jei rizikos teritorijoje keliavę ar sąlytį su sergančiaisiais turėję žmonės vengia socialinių kontaktų, tokiu atveju apsaugo ne tik savo artimuosius, bet ir visą visuomenę – ši priemonė labai svarbi ligos plitimui sustabdyti.
Atsižvelgdama į tarptautinių ekspertų išvadas, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir NVSC rekomenduoja žmonėms, kurie neseniai grįžo iš Kinijos, 14 dienų nuo paskutinės buvimo Kinijoje dienos likti namuose ir stebėti savo sveikatą. Tuo laikotarpiu darbdavių, kurių įmonėse dirba ar siekia įsidarbinti žmonės, neseniai lankęsi Kinijoje, prašoma suteikti galimybes jiems dirbti namuose nuotoliniu būdu. Jei to nepavyksta padaryti, tuomet toks žmogus gali kreiptis į NVSC, kuris organizuos nedarbingumo išdavimą.
Norint gauti nedarbingumą ir pateikti informaciją apie save, reikia kreiptis į NVSC tel. numeriu 8 5 2124098, el. paštu info@nvsc.lt ar užpildant šią formą, kurią rasite adresu https://nvsc.lrv.lt/lt/paslaugos/nvsc-apklausos-1/asmenu-grizusiu-is-kinijos-prasome-pateikti-informacija
Pranešimą paskelbė: Dovilė Tamkvaitė, Komunikacijos agentūra „Penkiolika minučių iki vidurnakčio“