Sveikata

Garsūs Lietuvos vyrai kreipiasi į mus: išmokite suteikti pirmąją pagalbą

Socialiniuose tinkluose dešimtys tūkstančių internautų peržiūrėjo vaizdo įrašus, kuriuose žinomi žurnalistai Edmundas Jakilaitis, Linas Kunigėlis ir Giedrius Drukteinis prisipažįsta ne tik mokęsi gaivinti, daryti krūtinės paspaudimus bet ir naudoti defibriliatorių.

Prieš pusmetį Giedrius Drukteinis išgyveno infarktą ir pabudo iš komos, nes buvo gaivinamas atsitiktinio praeivio iki medikų atvykimo (žr. vaizdo įrašą) . Prieš trejus metus profesorius Leonidas Donskis mirė Vilniaus oro uoste, kur buvo trys defibriliatoriai, tačiau iki greitosios atvykimo niekas nepradėjo gaivinti.  Žinomi šalies žurnalistai primena šias istorijas ir siekia, kad kuo daugiau žmonių Lietuvoje būtų pasirengę padėti.

Sporto komentatorius, žurnalistas Linas Kunigėlis (žr vaizdo įrašą ) paklaustas, ką darytų jei šalia pamatytų susmukusį žmogų, atsako iškart: patikrintų, ar žmogus sąmoningas, jei ne – ar kvėpuoja, jei ne – paprašytų, kad kas nors iškviestų greitąją pagalbą, o pats nedelsiant pradėtų gaivinimą. „Man keista, kodėl tokių svarbių dalykų nemoko mokykloje. Mano manymu, tai turi būti privaloma programa, kurios neišklausęs tu nekeliamas į kitą klasę“,- sako L.Kunigėlis.

Žurnalistas, laidų vedėjas Edmundas Jakilaitis ne kartą lavino gaivinimo įgūdžius pasitelkus manekeną. Jis džiaugiasi galiausiai išmokęs naudoti defibriliatorių, kurių yra gan daug viešose vietose. „Turime daug skaudžių pavyzdžių, pradedant prof. Leonidu Donskiu (mirė nuo miokardo infarkto 2016 rugsėjo  21 d. Vilniaus oro uoste, aut. past.) ir baigiant kitais žmonėmis, kur jei tokia pagalba būtų suteikta, juos turbūt dar turėtume su mumis“, – kalba E.Jakilaitis (žr vaizdo įrašą). Jis primena, kad staigi mirtis gali nutikti bet kurioje vietoje, bet kada, bet kuriam iš mūsų.

Ir tai tiesa. Viešai nuskambėjusias istorijas apie žinomų žmonių mirtis vienija bendras dalykas – netikėtumas. Iki lemtingos akimirkos nė vienas iš jų nesiskundė sveikata, nejautė jokių kūno siunčiamų pavojaus signalų.

Infarktą ir dvi klinikines mirtis išgyvenęs Giedrius Drukteinis, žurnalistas, rašytojas ir etiketo žinovas, po šios sunkios patirties vieną iš savo misijų įvardija gebėjimą padėti kitam žmogui, ištiktam nelaimės. „Mūsų žmogiškoji pareiga yra pasirūpinti vienas kitu visais lygiais – ar psichologiniu, ar fiziologiniu, jei reiktų suteikti pagalbą ekstremaliais atvejais, kurie, duok Dieve, niekada neateitų“,- tikisi G.Drukteinis.

Žinomo vyro širdis sustojo vairuojant automobilį belaukiant žalio šviesoforo signalo. Jį gelbėjusį praeivį G.Drukteinis laiko savo herojumi ir ilgai svarstė, kaip jam atsidėkoti. „Man pasisekė, kad buvo judri sankryža. Mane ištempė vienas iš praeivių vardu Darius Pivorun.  Jis pats nemokėjo daryti širdies masažo, bet paskambino savo draugui Vytautui Ūseliui, kuris vairuoja reanimobilį, ir jis telefonu sakė, ką daryti, kokiu tempu spausti, kaip daryti įkvėpimus, ir jis darė man širdies masažą kol atvažiavo greitoji su visa savo paratūra ir gaivinimo metodika“,- lemtingos dienos įvykius dėsto G.Drukteinis.

Nuo 2011 metų detalias standartizuotas gaivinimo instrukcijas telefonu teikia tik Kauno ir Šiaulių regionų GMP dispečeriai.

Daugiau informacijos apie gaivinimą ir defibriliatorių naudojimą rasite www.pirmojipagalba.lt.

Pranešimą paskelbė: Austė Korbutė, Informacijos vadybos centras
Garsūs Lietuvos vyrai kreipiasi į mus: išmokite suteikti pirmąją pagalbą

Garsūs Lietuvos vyrai kreipiasi į mus: išmokite suteikti pirmąją pagalbą

Garsūs Lietuvos vyrai kreipiasi į mus: išmokite suteikti pirmąją pagalbą