COVID-19,  Sveikata

Išsamiai apie virusus, galiojančius draudimus ir imunitetą

Sparčiai besikeičiantys įvykiai visame pasaulyje dėl plintančio koronaviruso priverčia sunerimti vis daugiau žmonių. Tai paliečia ne tik baimę susirgti, bet ir nežinomybė dėl to, kaip viskas vyks toliau. Jau nuo kovo 13 dienos įsigaliojo draudimai valstybiniu mastu. „Žalioji dėžutė“ įkūrėja Agnė Gedminaitė – Miškinienė sako, kad ir jie jaučia žmonių nerimą: „Paskutiniu metu vis daugiau žmonių rašo ir klausia, kaip natūraliais produktais, žolelėmis ir kitais būdais stiprinti imunitetą, kaip išsivalyti organizmą. Stengiamės žmonėms suteikti kuo daugiau naudingos informacijos, dalinamės sveikatinimo receptais, rekomenduojame, ką naudingiausia vartoti, norint sustiprinti organizmą.“ 

Virusai – kas jie ir kaip veikia mūsų organizmą? 

Virusai be galo mažos dalelės, kurios savarankiškai negali išgyventi. Tam, kad daugintųsi ir išgyventų jiems reikia kitų organizmų ląstelių. Virusas apsigyvena ląstelėje ir ji ima gaminti virusą. Gyvame organizme virusas dauginasi žaibiškai. Apkrėstos ląstelės nebepajėgia vykdyti pagrindinių savo funkcijų. Būtent dėl šios priežasties žmogus, pasigavęs virusą suserga kitomis ligomis, išsivysto net mirtinos komplikacijos.   

Virusų yra daugybė rūšių. Skirtingoms rūšims reikia skirtingų organizmų. Virusai protingi ir pasirenka jiems tinkamiausias ląsteles, kurias gali lengvai paveikti ir priversti gyvą organizmą didinti viruso populiaciją. Dėl to dažniausiai vieni virusai dauginasi tik tarp gyvūnų, kiti tarp žmonių. Tačiau kai kuriais atvejais nutinka taip, kad virusas mutuoja ir prisitaiko prie kitokių sąlygų. Todėl kartais žmonės suserga gyvūnų platinamais virusais ir atvirkščiai.  

Retas žmogus pasigavęs virusą visiškai išvengia ligos simptomų. Tam, kad virusas nepasireikštų ar būtų persergama ir su juo susidorojama gretai, reikalingas stiprus imunitetas. Jei imuninė sistema silpna, virusas geba sparčiai užkariauti organizmą. Tada pasireiškia stiprūs ligos simptomai, kurie dažnai komplikuojasi.  

Virusams dažniau atsparesni vaikai. Jie įvairiomis ligomis perserga daug lengviau nei suaugę ir vaikų mirčių nuo virusinių ligų pasitaiko retai. Virusams yra per daug sunku paveikti organus, kurie nėra iki galo išsivystę. O štai suaugę daug sunkiau serga visomis virusinėmis ligomis, jiems daug dažniau atsiranda komplikacijų.  

Organizmo kova su virusais 

Mūsų organizmas ir imuninė sistema visuomet bando susitvarkyti su virusais pats. Vos patekus virusui į organizmą, imuninė sistema sureaguoja ir organizme ima gaminti antikūnai prieš virusą. Todėl yra ligų, kuriomis žmogus persirgęs daugiau nesuserga. Antikūnai geba neutralizuoti virusą ir liga tiesiog pasibaigia.  
Žinoma, viskas atrodo pakankamai paprasta. Vis tik, kol pasigamins antikūnai, liga gali žmogų stipriai paveikti. Be to, kai kada virusas iš karto nepasireiškia. Stipresni virusai gali prasiskverbti į organizmui svarbias ląsteles ir ten tarsi miegoti, kol žmogaus imuninė sistema susilpnės. O jau tuomet virusas išlenda ir visu pajėgumu pasireiškia.  

Kaip vyksta antikūnų kova su virusu? Virusas laisvai ir greitai ima daugintis ląstelės. Ląstelės žūva, o iš jų virusas pakliūva į kraują. Būtent ten virusą pradeda naikinti susidarę antikūnai. Dažniausiai toks procesas vyksta iki 10 dienų.  

Deja, sergant virusinėmis ligomis žmonės dažniausiai gydomi tik simptomus malšinančiais vaistais. Virusai geba įsiskverbti į gyvas ląsteles, dėl to sudėtinga atrasti preparatus, kurie lengvai įveiktų virusą. Būtent todėl labai svarbu stiprinti imuninę sistemą, kad organizmas galėtų greitai pats nugalėti virusą. Virusiniai susirgimai pavojingiausi žmonėms, kurie turi lėtinių ligų, yra sirgę onkologinėmis ligomis ar turi susilpnėjusį imunitetą dėl kitų priežasčių.  

Žvelgiant į naująjį koroną virusą COVID-19 reikia pasakyti, kad jo plitimas yra žaibiškas, tai pastebi ir mokslininkai, kurie jau daug metų tyrinėja virusinius susirgimus. COVID-2019 yra virusas, kuris lengvai perduodamas nuo žmogaus kitam žmogui. Jis plinta per orą, lašeliniu būdu. Kai sergantis žmogus iškvepia, kosi ar čiaudi ore pasklinda virusas ir taip užsikrečia sveiki žmonės. Būtent todėl apsaugines kaukes turi dėvėti sergantys asmenys.  

Inkubacinis laikotarpis iki susirgimo trunka nuo 2 iki 12 ar 14 dienų, kai kur teigiama, kad ir iki 24 dienų. Tačiau dažniausiai pasireiškia per laikotarpį iki 2 savaičių. Tiesa, virusą žmogus gali perduoti dar ir nejausdamas jokių susirgimo simptomų. Būtent todėl žmonėms, kurie parvyksta iš rizikos šalių, kur sparčiai plinta koronavirusas, rekomenduojamas 2 savaičių karantinas.  

Koronavirusas neišgyvena savarankiškai, todėl galima nesijaudinti dėl prekių, kurios parkeliauja iš Kinijos ar kitų šalių. Per tą laikotarpį virusas tiesiog žūva, todėl papildomai prekių dezinfekuoti tikrai nėra būtina. 

Koronaviruso simptomai 

Pagrindiniai koronaviruso simptomai gali būti panašūs į gripo simptomus. Žmogus karščiuoja, atsiranda raumenų skausmai, nuovargio jausmas, kosulys. Koronaviruso atveju juntamas dusulys, be to, nebūdinga sloga. Vystantis ligai ir plintant virusui organizme gali išsivystyti plaučių uždegimas, sepsis, spetinis šokas ar net inkstų nepakankamumas. Dėl to, žmonės turintys silpną imunitetą ne visada išgyvena.  

Kaip stiprinti imuninę sistemą?  

Sveika gyvensena. Tam, kad nesirgtumėte, suformuotumėte stiprų imunitetą, būtina sveikai gyventi. Sąvoka plati. Bet svarbiausia tinkama mityba, fizinis aktyvumas, grūdinimasis. Kasdien suvalgykite apie 400 g daržovių, gerkite pakankamai vandens, venkite cukraus, alkoholio, perdirbtų miltų gaminių.  

Medus. Jei kasdien suvalgysite po arbatinį šaukštelį medaus, sustiprinsite organizmą. Meduje yra daug aminorūgščių, vitaminų, mineralų, fermentų ir net tokių hormonų, kurie veikia prieš virusus ir infekcijas. Geriausia medų ne dėti į arbatą, o tiesiog įsidėti į burną ir laukti, kol jis ištirps. Įdėjus į karštą vandenį medus praranda labai daug savo naudingų savybių.  

Venkite streso. Nuolat jaučiama įtampa, persidirbimas ar nuolatinis nerimas silpnina mūsų imuninę sistemą. Jei darbas įtemptas, poilsio dienomis pasistenkite atsipalaiduoti, pasimėgauti masažais, pabūti daugiau gamtoje ir gryname ore. Taip pat vartokite papildomai natūralias priemones, kurios padės papildyti organizmą naudingomis medžiagomis ir sustiprins nervinę sistemą.  

Skaidulos. Skaidulinės medžiagos teigiamai veikia mūsų žarnyną. Dėl žarnyno sutrikimų dažnai išsivysto kitos ligos, susilpnėja imunitetas, sumažėja gerųjų bakterijų. Jei skaidulų mažai gaunate su maistu, vartokite papildomai natūralius skaidulų mišinius. Savo produktų tarpe turime puikų produktą “Drakonas”. Šis skaidulų mišinys praturtintas imuniteto stiprinimui svarbiu vitaminu C ir vitaminu D. Skaidulos padės ne tik pagerinti žarnyno darbą, pagerinti virškinimo procesus, bet ir padeda norintiems numesti svorį, turintiems problemų su nuolatiniu užkandžiavimu.  

Natūralios žolelės. Natūralios žolelės padeda ne tik sergant, bet ir norint išvengti įvairių ligų. Todėl rinkitės natūralias arbatas, vartokite prieskonines žoleles ruošdami maistą. Ypatingai naudinga ciberžolė. Taip pat rekomenduojame išbandyti rutuliukus su pelynu “Ponas Baubas”. Tai inovatyvūs rutuliukai, kuriuose gausu vaistinių augalų bei vitamino A. Šis natūralus produktas skirtas geresnei savijautai.  

Kaip išvengti viruso?  

Griežtai laikykitės visų valstybiniu mastu paskelbtų draudimų. 

Nesilankykite be reikalo viešose vietose (ypatingai uždarose patalpose).  

Dezinfekuokite rankas, dažnai jas plaukite šiltu vandeniu ir muilu. 

Laikykitės kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. 

Nešvariomis rankomis nelieskite akių, nosies, veido, burnos. 

Jei jaučiate bet kokius ligos simptomus (nebūtinai koronaviruso) likite namuose, esant reikalui kreipkitės į gydytoją, kad paskirtų tinkamą gydymą. Jei įtariate, kad galėjote susirgti koronavirusų (grįžote iš rizikos šalių ar bendravote su žmonėmis, kurie grįžo iš ten) būtinai kreipkitės į gydytoją. Tačiau tokiu atveju prašoma skambinti į skubiosios medicinos pagalbos centrą bendruoju numeriu 112, o ne eiti į polikliniką. Įtarus koronavirusą Jums bus atlikti specialūs tyrimai ir būsite kuriam laikui izoliuoti, kad virusas neplistų. Įsitikinus, kad nesergate, karantinas atšaukiamas.  

Susilaikykite nuo bet kokių kelionių į užsienio šalis. Šiuo metu svarbu saugoti save ir kitus. Nevykite net ir šalis, kuriose sergamumas koronavirusu mažas. Situacija greitai keičiasi, todėl reikia imtis bet kokių atsargumo priemonių.  

Oficialūs draudimai ir rekomendacijos 

Mažiausiai iki kovo 27 d. nevyks jokie masiniai renginiai uždarose patalpose. Tai yra privalomi reikalavimai, kurie galioja absoliučiai visoms šventėms, sporto renginiams, teatrų veiklai, koncertams, parodoms ir kitiems renginiams, sporto klubų veiklai.  

Nuo kovo 13 rekomenduojama, o jau nuo kovo 16 d. iki kovo 27 d. privalomai sustabdomas ugdymo, mokymo ir studijų procesas visose švietimo įstaigose nuo darželių iki universitetų. Tai galioja ir užimtumo centrams, įvairiems būreliams.  

Galioja draudimas vykti į ir iš valstybių, kurios yra paskelbtos rizikos šalimis dėl išplitusio koronaviruso. Valstybių sąrašas nuolat kinta. Kol kas tokiomis laikomis Kinija, Italija, Prancūzija, Vokietija, Ispanija, Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras. Asmenys parvykę iš šių šalį privalo karantinuotis 14 dienų, o pastebėjus bet kokius simptomus paskambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.  

Žinoma, dalis draudimų paliečia tėvelius, kurie dirba ir neturi galimybės prižiūrėti vaikučių. Tačiau vienas iš tėvų ar globėjų turi teisę prašyti, kad darbdavys leistų dirbti nuotoliniu būdu. Jei tokios galimybės nėra, tėveliai gali prašyti nedarbingumo savo gydymo įstaigoje. Tai galima padaryti telefonu, apsilankyti poliklinikoje nereikia. Nedarbingumo pažymėjimas šiuo atveju suteikiamas ne ilgesniam nei 14 dienų laikotarpiui.  

Kol kas draudimai tokie, tačiau rekomenduojama sekti oficialią vyriausybės pateikiamą informaciją. Draudimai gali keistis pagal aplinkybes. Vilniaus savivaldybė nusprendė draudimus taikyti iki pat balandžio 27 d.  

Receptas, stiprinantis imuninę sistemą 

Turbūt visi žino, kad česnakas yra puikus būdas kovoti su virusais ir stiprinti imuninę sistemą. Dalinamės česnakinio medaus receptu. 

Jums reikės:  

  • 1 česnako galvos 
  • 200 g medaus 

Gerai sutrinkite česnakus ir sumaišykite su medumi. Paruoštą masę sudėkite į stiklainį ir laikykite tamsioje ir sausoje vietoje. Kasdien profilaktiškai suvalgykite po puse šaukštelio šio česnakinio medaus. Jei pajutote peršalimo simptomus, galite vartoti 3 kartus per dieną. Toks mišinys tikras imuniteto draugas ir stiprintojas, kuris padės nugalėti virusus. 

Agnė Gedminaitė – Miškinienė sako, kad žmonėms, kurie domisi, kaip sustiprinti imunitetą gali patarti ir telefonu. Todėl norintiems nemokamai galima pasikonsultuoti tel. +370 624 04667  

Pranešimą paskelbė: Vitalijus Krivencov, Darbo saugos tarnyba, UAB