Jau pasiilgote pavasarį žydinčių gėlių? Nors už lango dar spaudžia šaltukas, pradėti daiginti įvairiausias jų sėklas galite jau dabar. Tokiu būdu sutaupysite – atšilus orams, nebereikės pirkti sodinukų, o gėlių, skirtų puošti balkonus, terasas ar kiemus, turėsite. Maišelis sėklų paprastai nekainuoja nė pusės euro, o iš jų išauginsite ne vieną augalą. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad įvairiausių gėlių, prieskonių bei daržovių sėklų parduotuvėse galima rasti dar žiemą, o per sezoną jų parduodama beveik milijonas pakuočių.
„Pačius įvairiausius augalus mūsų pirkėjai namuose sodinti pradeda dar neatėjus kalendoriniam pavasariui, todėl sėklomis ir svogūnų sodinukais pradedame prekiauti jau nuo sausio. Esame paruošę gausų įvairiausių sėklų pasirinkimą už prieinamą kainą, kurios prasideda nuo 0,39 Eur. Per sezoną sėklų paprastai parduodame apie 0,8 milijono. Savo pardavimų piką jos pasiekia maždaug balandžio mėnesį“, – teigia V. Budrienė.
Vesta Paukštelo, prekybos tinklo „Iki“ augalų skyriaus darbuoja, sako, kad kovas yra puikus metas namuose pradėti daiginti pomidorus, paprikas, salierus, įvairiausias gėles. Tiesa, tam, kad sėklos sudygtų, svarbu tinkamai jas pasodinti ir prižiūrėti. „Iki“ atstovė dalijasi keliais naudingais patarimais, kaip tai padaryti.
Daiginimas namuose: 5 žingsniai
Pasiruoškite indelį. žemė džiūsta greičiau, vadinasi, bus mažesnė tikimybė, kad drėgmės perteklius pakenks besiformuojančioms augalų šaknims. Visgi, jeigu jų neturite, rinkitės aplinkai draugišką sprendimą ir panaudokite plastmasinius indelius, likusius nuo pieno, sausainių ar kitų produktų. Daigyklos funkciją puikiai atliks ir kartoninės kiaušinių dėžutes.
Išsirinkite tinkamą žemę. Sėkloms daiginti labiausiai tinka specializuoti daiginimo substratai, kurių sudėtyje yra būtiniausių mikroelementų. Pavyzdžiui, perlito, skirto drėgmei reguliuoti. Sėklas reikėtų sėti į lengvą, purią, neperlietą žemę. Jas pasodinti – labai paprasta. Tereikia sėklas paberti į dirvą ir švelniai į ją įspausti.
Laikykite šiltoje vietoje. Daigyklas su pasodintomis sėklomis reikėtų laikyti šiltoje vietoje, kurioje temperatūra siektų bent 20 laipsnių. Tiesa, kai kuriems augalams reikia ir dar daugiau šilumos. Pavyzdžiui, paprikos geriausiai dygsta maždaug 26 laipsnių, o pomidorų sėklos – 24 laipsnių temperatūroje. Kokios reikia konkrečiam augalui, dažniausiai būna nurodyta ant jo sėklų pakuotės.
Uždenkite plėvele. Pasodintas sėklas geriausia pridengti plėvele, tačiau reikėtų nepamiršti jų reguliariai atidengti ir leisti joms „pakvėpuoti“. Tai galima daryti kasdien liejant žemę. Tiesa, kol sėklos dar nesudygusios, žemę geriausia drėkinti purkštuvu. Taip laikomos sėklos sudygti turėtų po kelių savaičių.
Persodinkite ir perkelkite į šviesią vietą. Kai augalai paaugs bei pradės leisti lapelius, juos reikėtų persodinti į didesnį indelį arba vazoną. Jį laikykite ant palangės ar kitoje, kuo šviesesnėje vietoje tol, kol sodinukus bus galima perkelti į lauke esančią lysvę arba šiltnamį.
Pranešimą paskelbė: Gabrielė Valaitytė, UAB „Publicum”