Sveikata

Kaip sumažinti skrandžio skausmą: kada vaistai padeda, o kada kenkia?

Skrandžio skausmas patenka į skausmų, dėl kurių dažniausiai skundžiasi į vaistines užsukę gyventojai, penketuką. Pagrindiniai jų klausimai – kaip sumažinti skrandžio skausmą, kokie vaistai nuo skrandžio skausmo yra efektyviausi, ką daryti, kai užpuolė skrandžio uždegimas bei ką valgyti, kai skauda skrandį. Į visus šiuos klausimus atsako vaistininkė.

„Kadangi nėra konkretaus vaisto nuo skrandžio skausmo, mat pastarasis yra ne liga, o tik simptomas, suskaudus skrandžiui – nesvarbu, stipriai ar nelabai – geriau neužsiiminėti savigyda ir kreiptis į gydytoją ar vaistininką. Vien jau tam, kad pacientas netyčia nepradėtų gydytis nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo – ibuprofenu, paracetamoliu ar kitais, mat tai gali dar labiau pabloginti situaciją“, – akcentuoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Roberta Janulytė.

Vaistai nuo skrandžio skausmo – tik išsiaiškinus priežastį 

Dažniausiai skrandžio skausmas atsiranda dėl dispepsijos – jausmo, kai nevirškina. Šis jausmas gali atsirasti persivalgius arba dažnai vartojant sunkiai virškinamus maisto produktus, pavyzdžiui, skrudintus, riebius ar turinčius daug skaidulų.

„Pacientus taip pat dažnai kamuoja deginantis skausmas duobutėje po šonkauliais – tai rodo padidėjusį skandžio rūgštingumą, rūgštis gali kilti ir aukštyn stemple – tai jau gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) požymis. Streso ir nervinės įtampos sukelti skrandžio skausmai būna spazminiai, juos neretai lydi pykinimas ar net vėmimas“, – sako R. Janulytė.

Vaistininkė priduria, kad skausmo kilmė yra svarbus veiksnys norint teisingai parinkti vaistinį preparatą, nes vaistai nuo skausmo nėra vartojami skrandžio skausmui malšinti, o gydymas, kad ir simptominis, skiriamas pagal galimą priežastį ir pobūdį. 

Skrandžio uždegimas – nebedelsti, jei simptomai trunka savaitę

Gastritas – tai ūminis ar lėtinis skrandžio gleivinės uždegimas, kai pažeista gleivinė parausta, paburksta, sunkesniais atvejais susidaro erozijos, t.y. gleivinės išopėjimas. Gastrito simptomai, pasak vaistininkės, yra apetito stoka, pilnumo pojūtis skrandyje, pykinimas, vėmimas, nemalonus skonis burnoje, pilvo skausmas viršutinėje pilvo dalyje.

„Jei simptomai trunka ilgiau nei savaitę, nepriklausomai nuo to, ar anksčiau žmogus skundėsi virškinamojo trakto ligomis, ar ne, reikia kreiptis į gydytoją ir atlikti tyrimus – endoskopiją, bakterijų H. pylori tyrimą, kitų organų echoskopiją – nustatyti gastrito priežastį ir paskirti gydymą“, – rekomenduoja R. Janulytė.

Ūmus skrandžio uždegimas dažniausiai pasireiškia dėl specifinio maisto ar jo kiekio, nesaikingo alkoholio vartojimo. Tokiu atveju vaistininkė rekomenduoja dietą bei preparatus simptomams lengvinti: virškinimo fermentus, rūgštingumą mažinančius vaistus, spazmolitikus – vaistus, slopinančius spazmus.

Kaip sumažinti skrandžio skausmą ir pamiršti liaudiškus metodus? 

Jei staiga prasidėjo stiprus skrandžio skausmas, R. Janulytė pataria vengti horizontalios padėties, mažais gurkšniais gurkšnoti kambario temperatūros vandenį, o jei skausmas spazminis – galima uždėti šildantį kompresą ant skaudamos vietos. Vietoje vandens taip pat tinka gurkšnoti silpnas žolelių arbatas – ramunėlių, medetkų, melisos. Mėtų arbata tinka tik tuo atveju, jei pacientas nesiskundžia padidėjusiu skrandžio rūgštingumu. Galima vartoti ir negazuotą mineralinį vandenį.

„Jei skrandį skaudėti pradėjo pavalgius – galima išgerti kasos virškinimo fermentų, kurie palengvins virškinimą, jei skausmą lydi pykinimas – aktyvintos anglies. 1 anglies tabletės pakanka 10-iai kilogramų paciento kūno svorio. Neretai tokiais atvejais pacientai pasitelkia įvairius liaudiškus gydymo metodus. Tačiau būtina žinoti, kad, pavyzdžiui, sodos arba acto tirpalo gėrimas ne tik kad nepadeda esant gastritui, bet dažniausiai dar labiau pažeidžia ir taip jautrią skrandžio gleivinę“, – konstatuoja ji.

Jei be skausmo dar pakyla ir temperatūra, svaigsta galva, pacientas ima vemti, jam darosi silpna, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.

Ką valgyti, kai skauda skrandį?

Dažnai pacientai nežino, ką valgyti, kai skauda skrandį, o gal išvis atsisakyti maisto šiuo laikotarpiu. Vaistininkės teigimu, svarbiausia yra vengti aštraus, rūgštaus, sūraus ir riebaus maisto, taip pat valgyti nedidelėmis porcijos, tačiau dažnai – 5–6 kartus per dieną.

„Reikėtų atsisakyti žalingų įpročių – rūkymo ir alkoholio vartojimo. Derėtų ir atsargiau rinktis vaistus, jei įmanoma, vengti nebūtino ilgalaikio vaistų vartojimo. Maistas susirgus turėtų būti lengvai virškinamas, nedirginantis skrandžio gleivinės, o valgyti reikėtų tuo pačiu metu. Patarčiau pasakyti ne miltinės tešlos kepiniams ir rūkytiems produktams. Nors vaisiai ir daržovės yra rekomenduotini sveikam žmogui, „skrandininkams“ juos reikėtų valgyti tik termiškai apdorotus, geriausiai garintus, jei yra žievė – nuluptus“, – vardija R. Janulytė.

Pranešimą paskelbė: Saulė Bakšė, UAB „Idea Prima”
Kaip sumažinti skrandžio skausmą: kada vaistai padeda, o kada kenkia?