Podologija Lietuvoje
Sveikata

Kas yra podologija?

Ne kiekvienas žinome visų medicinos sričių specialistų pavadinimus – ypač kol nesiskundžiame sveikata. Sustreikavus širdžiai skubame pas kardiologą, įtardami naviką kreipiamės į onkologą. O į kokį gydytoją kreiptis susidūrus su pėdų ir nagų ligomis? Šiuo atveju derėtų pasidomėti geriausiu miesto podologu.

Kas yra podologija?

Taigi, kas yra podologija? Podologija arba podiatrija – tai medicinos šaka, susijusi su pėdos ir kulno ligų tyrimu, diagnozavimu ir gydymu. Nors podologas dažniausiai skuba rūpintis mūsų pėdų sveikata, į podologijos sritį patenka tiek pėdų bei kojų nagų gydymas, tiek ir estetinė jų priežiūra. Podologas taip pat gali konsultuoti ar teikti pagalbą turintiems pėdų apsigimimą. Kadangi pėdų ligas gali lemti įvairūs susirgimai ir genetiniai veiksniai, podologas turi glaudžiai bendradarbiauti su daugelio medicinos sričių specialistais.

Podologija Lietuvoje

Kada kreiptis į podologą?

Į podologą galima kreiptis siekiant sužinoti, kaip tinkamai prižiūrėti pėdas, kaip apsisaugoti nuo galimų susirgimų, kaip elgtis po traumos, kad pėda nesideformuotų netinkama linkme. Dažnai į podologijos specialistą kreipiasi tėvai, norėdami sužinoti, kokia avalynė tinkamiausia taisyklingam vaikų pėdos vystymuisi. Nors egzistuoja apie 300 pėdų ligų, į pėdų priežiūros specialistą dažniausiai kreipiamasi dėl šių pėdos susirgimų:

Onichokriptozė. Tai liga, kuomet nagas pažeidžia greta esančią odą pamažu įaugdamas į ją. Ilgainiui ši deformacija sukelia skausmingą uždegimą.

Nuospaudos. Nepatogi avalynė gali lemti pėdos odos sustorėjimą. Nuospaudos gali būti skausmingos, jos atrodo neestetiškai. Ši problema dažnai vargina moteris dėl siauros avalynės. Jei nuospaudų nepavyksta išgydyti namuose ir jei jų atsiranda nuolatos, verta kreiptis į specialistą.

Diabetinė pėda. Tai komplikacija, kuria skundžiasi sergantieji pirmo ar antro tipo cukriniu diabetu. Dėl nervų pažeidimo ar kraujotakos sutrikimo žmogaus pėdos tampa nejautrios. Diabetinė pėda yra gana pavojinga liga, kurios nevertėtų ignoruoti.

Padų karpos. Ant kulno ir pėdos atsiradusios karpos yra itin jautrios, todėl jos sukelia daugiau nemalonumų nei karpos ant rankų. Liaudiškos priemonės nėra veiksmingos, todėl patikėdami karpų gydymą specialistui – nesigalėsite.

Nagų grybelis. Ši užkrečiama liga gali sunkiai gyti naudojant įvairius tepalus, ji gali komplikuotis tiek, kad galiausiai teks pašalinti dalį ar visą nagą. Podologas pateikia tinkamiausio gydymo pasiūlymą.

Pėdų odos įtrūkimai. Dėl diabeto, avitaminozės, gastrito ar kitų ligų, dėl netinkamos odos priežiūros ji gali išsausėti, suragėti ir imti trūkinėti. Įtrūkimai yra skausmingi, pėdos atrodo neestetiškai. Specialistai žino, kokią terapiją pritaikyti ir kokias profilaktines priemones pasiūlyti, kad šios ligos vėliau netektų net prisiminti.

Kad podologo duris reikėtų praverti kuo rečiau, svarbu dėvėti patogią ir kojai kvėpuoti leidžiančią avalynę. Taip pat būtina tinkamai prižiūrėti pėdas: taisyklingai kirpti nagus, švariai plauti kojas, po plovimo leisti joms išdžiūti, kasdien rūpintis pėdų oda ne mažiau nei rankų ar veido.