Vestuvinių žiedų mūvėjimo tradicija yra tūkstančių metų senumo. Nuo senų senovės vestuviniai žiedai buvo pasišventimo, atsidavimo, įsipareigojimų, meilės ir turtų simbolis. Šiandien tradicija mūvėti vestuvinius žiedus yra labai giliai įsišaknijusi daugelyje pasaulio kultūrų, o apsikeitimas vestuviniais žiedais yra neatsiejama šiuolaikinės vestuvių ceremonijos dalis. Todėl kai vestuviniai žiedai yra tokie svarbūs ir populiarūs visame pasaulyje, nenuostabu, kad apie juos galima pateikti ir labai daug įdomių bei daugeliui galbūt dar niekuomet iki šiol negirdėtų istorijų ir faktų.
Gyvatės ir žiedai
Labai dažnai žmonės gyvates yra linkę tapatinti su blogiu ir piktosiomis jėgomis, tačiau taip pat egzistuoja ir kita nuomonė bei kitoks požiūris į gyvates. Kai kalbama apie juvelyriką ir žiedus, gyvatės formos žiedai – ypač tie, kurie yra su gyvatės akyse inkrustuotais rubinais – buvo ypatingai populiarūs Viktorijos laikais Anglijoje. Didžiausio populiarumo jie sulaukė tuomet, kai princas Albertas piršdamasis karalienei Viktorijai įteikė smaragdinį gyvatės formos sužadėtuvių žiedą. Karalienė Viktorija tikėjo, kad tokia žiedo forma simbolizuoja amžiną meilę ir gali užtikrinti labai laimingą ir sėkmingą gyvenimą.
Deimantai anksčiau buvo prieinami tik aukštuomenei
Deimantai anaiptol ne visuomet buvo bene privalomu elementu renkantis sužadėtuvių žiedus. Tiesą sakant, pirmą kartą sužadėtuvių žiede deimantas buvo panaudotas 1477 m. Tačiau tai nebuvo laikotarpis, kuriuo žmonės būtų ėmę masiškai rinktis žiedus su deimantais. Tuo metu deimantai buvo tokie reti ir brangūs, kad jie ilgą laiką buvo prieinami tik aukštuomenei, t.y. tiems, kurie buvo turtingiausi ir galingiausi. Taigi, nuo pirmojo istorijoje užfiksuoto sužadėtuvių žiedo su deimanto praėjo net 400 metų, kol galiausiai Pietų Afrikoje atrasti didžiuliai deimantų klodai ir pastarieji ėmė sparčiai populiarėti visame pasaulyje.
Mėlyna spalva simbolizuoja santuokinę harmoniją
Juvelyriniai dirbiniai būna pačių įvairiausių spalvų ir kiekviena iš jų turi savitą prasmę. Tuo tarpu sužadėtuvių ir vestuvinių žiedų atveju yra tikima, jog tie žiedai, kurie yra su inkrustuotu mėlynuoju safyru ar akvamarinu, užtikrins ilgą ir laimingą santuoką, kadangi mėlyna spalva simbolizuoja ištikimybę ir nuoširdumą.
Ankstyvieji vestuviniai žiedai buvo pinami iš augalų
Manoma, kad tradicija apsikeisti vestuviniais žiedais prasidėjo senovės Egipte daugiau nei prieš 4800 metų. Tuo laikotarpiu senovės egiptiečiai naudodavo papirusą, kurį susukdavo taip, kad jis būtų žiedo formos, kartu pasitelkiant ir viksvas, meldus bei nendres.
Meilės vena neegzistuoja
Ar žinote, kodėl didžiojoje pasaulio dalyje sužadėtuvių ir vestuviniai žiedai tradiciškai yra mūvimi ant kairės rankos bevardžio piršto? Manoma, kad ši tradicija mena dar senovės Graikijos laikus. Senovės graikai tikėjo, kad šiame piršte yra vena, kuri susijungia tiesiai su širdimi. Dėl šios priežasties senovės graikai ją pavadino „vena amoris“ arba „meilės vena“. Ir nors labai ilgą laiką buvo manoma, kad tai yra tiesa, vis dėlto mokslininkai įrodė, jog tai yra tik mitas.
Kaip mūvimi vestuviniai žiedai
Anaiptol ne kiekvienoje kultūroje vestuviniai žiedai yra mūvimi ant rankos piršto. Indija šiuo atveju yra labai puikus pavyzdys. Kai kuriose Indijos dalyse nuotakos vestuvinį žiedą mūvi ant kojos piršto. Ir nors vestuviniai žiedai didžiojoje pasaulio dalyje yra mūvimi ant rankos piršto, skirtingose šalyse skiriasi vestuviniam žiedui skirta ranka. Pavyzdžiui, apytiksliai 70 % sutuoktinių visame pasaulyje vestuvinį žiedą mūvi ant kairės rankos bevardžio piršto. Tuo tarpu Lietuvoje vestuvinis žiedas yra mūvimas ant dešinės rankos bevardžio piršto.