Į vaistinę užsukę klientai stebuklingo recepto apsisaugoti nuo COVID-19 jau neieško, tačiau kur kas dažniau ieško pagalbos pandemijos sukeltiems psichologiniams negalavimams gydyti. BENU vaistininkas Marius Lukštaraupis pastebi, kad kur kas dažniau gyventojus kamuoja tokios problemos, kaip stresas, nemiga ir nerimas. „Klientai prisipažįsta, kad nerimas dėl plintančios koronaviruso infekcijos ir nežinomybė neleidžia naktimis užmigti ir kelia didelį stresą“, – dalinasi vaistininkas.
Nerimas – viena dažniausių nemigos ar prastos kokybės miego priežasčių. Todėl, norint pagerinti miego kokybę, pirmiausia reikėtų stiprinti nervų sistemą. Vien preparatų miego kokybei gerinti pardavimas šių metų spalį išaugo 60 proc., lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai.
„Sustiprinti nervų sistemą ir pagerinti vidinę būklę gali padėti B grupės vitaminai. Jie padeda organizmui gaminti miegą sukeliantį hormoną melatoniną. B grupės vitaminų gausu bananuose, morkos, špinatuose, kiaušiniuose, sūryje, žuvyje ir sveikuose grūduose. Gerai psichologinei būklei palaikyti svarbus ir vitaminas D. Jisturi įtakos tiek miego kiekiui, tiek miego kokybei, todėlreikėtųvalgyti daugiaužuvies, jautienos, kiaušinių, vartoti žuvų taukus, gerti natūralias apelsinų sultis, liesą pieną“, – pasakoja vaistininkas.
Miego kokybei ne mažiau svarbi ir miego higiena, todėl rekomenduojama prieš miegą vengti skaityti naujienas, ypač apie nerimą keliančią pandemiją, naršyti telefone, sportuoti ir valgyti sunkiai virškinamą maistą. Taip pat vakare reikėtų mažinti apšvietimą – taip smegenims bus siunčiamas signalas, kad artėja miego laikas. Nusiraminti gali padėti ir žolelių arbatos puodelis prieš miegą. Puikiai tiks ramunėlės ar melisos.
Labiausiai rūpinasi imuniteto stiprinimu
Pastebima dar viena tendencija – sergamumas gripu ir viršutinių kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis šiais metais yra mažesnis nei tokiu metu pernai. Tad ir nereceptinių vaistų peršalimo simptomams lengvinti šiais metais gyventojai perka kiek mažiau, tačiau gerokai išaugusi preparatų imunitetui stiprinti paklausa.
BENU vaistinės duomenimis, spalio mėn. vitaminų ir kitų preparatų imunitetui stiprinti gyventojai pirko 50 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Išpopuliarėjo ir nauji produktai: didelę koncentraciją vitamino C, cinko ir seleno turinčios geriamosios dozės, taip pat viršutiniams kvėpavimo takams apsaugoti nuo virusų skirti nosies purškalai.
„Jaučiame, kad gyventojų susirūpinimas imunine sistema šiais metais kur kas didesnis nei buvo pernai. Klientai teiraujasi tiek vitaminų ir mineralų kompleksų organizmo atsparumui didinti, tiek atskirų imunitetą palaikyti padedančių medžiagų. Pavyzdžiui, kur kas aktyviau perkami seleno ir cinko preparatai, tai pat vėl išaugusi vitamino D paklausa. Neatmesčiau galimybės, kad ir sergamumas viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis šiais metais yra mažesnis nei pernai, nes gyventojai aktyviau rūpinasi profilaktika ir ligų prevencija. Žinoma, užsikrėtimą infekcijomis mažina ir naudojamos apsaugos priemonės nuo COVID-19 plitimo: veido kaukės, dezinfekcija, atstumo laikymasis ir kontaktų mažinimas“, – situaciją apžvelgia BENU vaistininkas.
Vaistininkas pastebi, kad pandemijos metu auga susidomėjimas preparatais, apsaugančiais nosies gleivinę. Preparatai su jota-karageninu iki pandemijos buvo laikomi nišiniais, dabar – vieni perkamiausių. Gyventojų susidomėjimą nosies gleivinę nuo virusų saugančiais preparatais didina ir naujausi moksliniai tyrimai, patvirtinantys jota-karagenino savybę sumažinti užsikrėtimo SARS-CoV-2infekcija riziką.
„Tai nereiškia, kad preparatai su šia veikliąja medžiaga tikrai apsaugos nuo užsikrėtimo COVID-19, tačiau atliktas in vitro tyrimas Tenesio universiteto sveikatos mokslų centre (JAV) patvirtino, kad jota-karageninas slopina SARS-CoV-2infekciją“, – sako vaistininkas.
Primena svarbiausius mikroelementus, stiprinančius imunitetą
Vaistininkas M. Lukštaraupis sako, kad, norint sustiprinti imunitetą, nereikia skubėti vartoti visų įmanomų maisto papildų – taip rizikuojama vitaminų ar mineralų perdozuoti.
„Pirmiausia įvertinkite, kokių preparatų turite namų vaistinėlėje. Jeigu namuose turite vitamino C ir cinko preparatų, nebūtina papildomai pirkti maisto papildų su vitaminu C ar cinku. Jeigu namuose vartojate žuvų taukus, paskaitykite jų sudėtį – į žuvų taukus neretai įeina ir vitaminai D ir E, tad jų taip pat nereikėtų pirkti ir vartoti papildomai. Šiuos vitaminus organizmas linkęs kaupti“, – paaiškina BENU vaistininkas.
Jeigu imunitetas nusilpęs, o mityba nėra pilnavertė, vaistininkas imunitetui stiprinti rekomenduoja šiuos mikroelementus:
- Vitaminas D. Šio vitamino trūksta didžiajai daugumai lietuvių. Vitaminą D organizmas kaupia, tačiau retai jo su saule gauname tiek, kiek reikia organizmui, ypač šaltuoju metų laiku. Vitaminas D ypač svarbus, norint turėti stiprų imunitetą.
- Vitaminas C. Tai geriausiai žinomas ir labiausiai paplitęs vitaminas organizmo atsparumui didinti. Tiek vitaminas C, tiek cinkas padeda palaikyti stiprią imuninę sistemą, vienas kitą papildo, todėl dažnai papilduose juos galima rasti kartu.
- Vitaminas A. Jis taip pat padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą, todėl svarbu, kad jo šaltuoju metų laiku netrūktų. Tačiau vitaminą A organizmas taip pat kaupia, tad nereikėtų viršyti rekomenduojamos paros dozės.
- Vienas svarbiausių mineralųimuninei sistemai palaikyti ir kovai su infekcijomis. Cinkas pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, tad saugo organizmą nuo laisvųjų radikalų poveikio.
- Geležis. Šis mineralas pirmiausiai žinomas dėl savo savybės padėti aprūpinti organizmą deguonimi. Tačiau ne mažiau jis svarbus ir imuninės sistemos palaikymui bei atsparumui infekcinėms ligoms stiprinti.
- Dar vienas mineralas, stiprinantis imuninę sistemą. Naudojamas kartu su vitaminu E, selenas yra vienas galingiausių antioksidantų, o dėl savo priešuždegiminių savybių, padedančių kovoje su infekcija, selenas gali apsaugoti nuo virusinių ligų.
„Kad trūksta vieno ar kelių iš išvardytų vitaminų ir mineralų, išduoda nuovargis, dažnesni nei įprastai susirgimai infekcinėmis ligomis, slenkantys plaukai ar lūžinėjantys nagai. Pirmiausia rekomenduoju peržiūrėti savo mitybą, papildyti ją vitaminais ir mineralais turtingais produktais. Jeigu simptomai neišnyksta, galima pasitarti su vaistininku ar gydytoju dėl papildomo vitaminų ir mineralų vartojimo“, – pataria vaistininkas M. Lukštaraupis.
Pranešimą paskelbė: Jurgita Gižaitė-Tulabienė, UAB Headline agency