Sveikata

Klaipėdos medikas Nerijus Klimas: svarbu sau priminti, kad pralaimėta gyvybė gali išgelbėti kitą žmogų

Nacionalinis transplantacijos biuras praneša, kad spalio 3 d. Klaipėdos jūrininkų ligoninėje registruotas 41 m. donoras. Vyro artimieji, išgyvenantys didžiulę netektį, nusprendė paaukoti vyro organus donorystei, kad išeidamas iš šio pasaulio jis suteiktų viltį gyventi net keliems sunkiai sergantiems žmonėms.

Pirmadienį iš Klaipėdos jūrininkų ligoninės Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparniu į Kauno klinikas buvo išskraidintos donoro kepenys, į Santaros klinikas išgabenti inkstai.

Donorą ruošusios Klaipėdos jūrininkų ligoninės Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas Nerijus Klimas sako, kad ligoninės medikai supranta donorystės svarbą.

„Kai kovojant už vieną gyvybę tenka nuleisti rankas, prisimename, kad galbūt būtent ji, pralaimėta gyvybė, gali išgelbėti kitą žmogų. O gal net ne vieną. Dalyvavimas transplantacijos programoje – didžiulis papildomas emocinis ir darbinis krūvis personalui. Pirmiausia – pokalbiai su artimaisiais, tada prasideda donoro paruošimo procesas, į kurį įsitraukia tarpdisciplininė komanda: laboratorijos, radiologijos specialistai, atliekamos echoskopijos, angiografijos, konsultuoja neurologas, dirba operacinių personalas, anesteziologai.

Mūsų ligoninė neturi neurochirurgijos skyriaus, pas mus nepatenka traumas patyrę pacientai, kurie gali tapti potencialiais donorais. Tačiau esame Vakarų Lietuvos ūminio insulto ir ūminio infarkto klasteris. Šios ligos ir tampa priežastimi, kai tenka konstatuoti paciento smegenų mirtį. Galiu drąsiai teigti, kad mūsų ligoninė turi galimybių ir įgūdžių tiek rengiant donorus, tiek bendraujant su jų artimaisiais“, – sakė N. Klimas.

Kauno klinikose donoro kepenys buvo transplantuotos vyrui. Jis tinkamo donoro laukė beveik mėnesį.

Vilniaus Santaros klinikose donoro inkstai buvo persodinti dviem žmonėms: vyrui ir moteriai. Abu jie tinkamo donoro laukė nuo šių metų sausio mėnesio.

Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) duomenimis, šiuo metu tinkamo inksto donoro laukia 83 žmonės, o kepenų – 40.

NBT pabrėžia, kad reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje mirštantis žmogus visada gaivinamas ir daroma viskas, kad žmogaus gyvybė būtų išgelbėta. Organų ir audinių donorystė įmanoma tik nustačius smegenų mirtį ar konstatavus mirtį nutrūkus kraujotakai bei kvėpavimui.

Palaikyti donorystės idėją gali kiekvienas pilnametystės sulaukęs Lietuvos gyventojas. Tai padaryti galite pasirašę sutikimą Donoro kortelei gauti internetu ntb.lt, taip pat gydymo įstaigose ir „Eurovaistinės“ vaistinėse.

Pranešimą paskelbė: Lina Mustafinaitė, Nacionalinis transplantacijos biuras