Sveikata

Ko reikia vyrams? Vaistininko, urologo ir etikos specialisto komentarai prieš tėvo dieną

Sekmadienį sveikinsime tėčius, tačiau norint juos nustebinti, dažnai tenka pasukti galvą. „Eurovaistinė“ pasikalbėjusi su etiketo žinovu Arminu Lydeka, urologu Mariumi Anglickiu ir vaistininku Vygintu Milašiumi ieškojo atsakymo, ko reikia vyrams ir ką labiausiai verta jiems padovanoti.

1. Sveikatos pasitikrinimas. Gydytojas urologasMarius Anglickis sako, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai į gydytojo kabinetą ateina vyrai, kurie pas gydytoją nesilankė 20 ar net 30 metų. Pasak jo, tai didelė klaida. Gera dovana gali būti sveikatos patikrinimas, tokią dovaną dažnai įteikia ir vaikai savo tėvams. „Kodėl mašiną techninės apžiūros centre tikriname kas 2 metus, o savo sveikatai nerandame laiko? Pradėkime rūpintis savo sveikata bent jau taip pat, kaip rūpinamės mašina ir bent kartą kas keletą metų nueikime pasitikrinti“, – sako gydytojas.

2. Kraujospūdžio matavimo aparatas. Vaistininkas Vygintas Milašius sako, kad renkant dovaną tėčiui svarbu atsižvelgti į jo gyvenimo būdą, amžių, vengti pirkti priemones, kurių tėtis įprastai nenaudoja. Jis sako, kad tiems tėčiams, kurie nevartoja vitaminų ar apskritai skiria nedaug dėmesio savo sveikatai, verta padovanoti kraujospūdžio aparatą, taip jie galės reguliariai tikrintis savijautą, galbūt tai paskatins juos iš anksto susirūpinti savo sveikata.

3. Laikas mėgstamoms veikloms. Ieškodamas atsakymo į klausimą, ko nori vyrai, žymiausias šalies etiketo specialistas Arminas Lydeka sako, kad, ko gero, dauguma vyrų norėtų laiko mėgstamoms veikloms. „Ne toms, kurių nori žmona, draugė, šeima ar mama, o laiko tam, ko nori jis pats. Galbūt jis nori gaudyti lydekas (žvejoti), gal su draugais pirtyje gerai išsiperti, gal mėgstamam bare su jaunystės draugu pasėdėti, gal su sūnumi į žygį išeiti ir dar daugybė kitų veiklų“, – sako A. Lydeka. Todėl tėvo diena gera proga pasiūlyti nuveikti tai, ką mėgsta tėčiai.

4. Magnio ir kalio preparatai. Pasak „Eurovaistinės“ atstovo, vyrams reikia ir vitaminų. Naudinga vartoti vitaminus širdžiai stiprinti, todėl naudingi magnio ir kalio preparatai. „Vasarą kai karšta, prakaituojame, būtina stiprinti širdį, tam padės kalis ir magnis“, – sako vaistininkas ir priduria, kad tai medžiagos, kurios tinka vartoti daugeliui. V. Milašiaus teigimu, būtent vitaminų vaistinėse dažniausiai ieško ir patys vyrai, todėl tai gali būti naudinga dovana.

5. Mėgstamos kosmetikos priemonės. Vaistininkas V. Milašius sako, kad dovanoti kosmetikos priemones vyrams verta labai atsakingai, geriausia – atsižvelgti į tai, ką tėtis turi savo spintelėje. Geriausia rinktis tai, ką tėtis naudoja, arba girdėjote, kad norėtų išbandyti. Vaistinėje taip pat galite rasti ir priemonių barzdos priežiūrai, kurios gali būti naudingos, jeigu tėtis augina barzdą.

6. Padrąsinimas. Gydytojas urologas M. Anglickis sako, kad dar viena tinkama dovana tėčiams galėtų būti padrąsinimas pasitikrinti dėl prostatos vėžio, nes tai viena dažniausių Lietuvos vyrų sergamumo ir mirštamumo priežasčių. Kasmet pasaulyje nustatoma apie 1 milijonas prostatos vėžio atvejų. „Tai liga, kuri neaplenkia nei jauno, nei seno. Jauniausias vyras, kuriam buvau nustatęs prostatos vėžį – 37 metai. Tuo tarpu keletas atliktų tyrimų rodo, kad net 5 proc. vyrų iki 30 metų turėjo prostatos vėžį. Nuo 2006 m. Lietuvoje yra atliekama prostatos vėžio diagnostikos programa, kai pacientams iš kraujo nemokamai atliekami prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimai. Deja, net ir šiandien dalis vyrų apie šią programą nėra girdėję. Labai liūdina kada nustatome pažengusį prostatos vėžį, kurio buvo galima išvengti“, – sako gydytojas.

7. Fizinė veikla. Urologas M. Anglickis pastebi, kad viena dažniausių daugelio vyrų ligų priežasčių – nutukimas, todėl naudinga dovanoti veiklas, kurios skatintų didesnį fizinį aktyvumą – sporto klubo abonementus, sporto inventorių. „Nėra blogesnio pasiteisinimo už „blogus genus“, lėtą medžiagų apykaitą ir stambius kaulus. Dietų mados keičiasi dažniau, nei oras Didžiojoje Britanijoje. Yra sukurta keli šimtai dietų, tačiau jei neprisiminsite fizikos, nei viena iš šių dietų nebus veiksminga. Pirmasis termodinamikos dėsnis sako, kad energija iš niekur neatsiranda ir niekur nedingsta, o iš vienos rūšies virsta į kitą. Visą kalorijų perteklių gautą su maistu turite sudeginti ir iškvėpti. Kitaip saldainiai ir tortai riebalų pavidalų kaupiasi pilve, šlaunyse ir ant sėdmenų“, – sako specialistas.

8. Mielas aksesuaras. Tėčio dienos proga galima simboliškai padovanoti ir aksesuarą. Etiketo specialistas A. Lydeka sako, kad tai gali būti sąsagos, portfelis, laikrodis ar kitas jam reikalingas aksesuaras.

9. Paklausti paties tėčio. Vaistininkas V. Milašius sako, kad išrinkti dovaną tėčiui – labai individualu, todėl kartais gali būti naudinga paprasčiausiai paklausti, ko jam reikia, galbūt tėtis seniai nori mesti rūkyti, skundžiasi sąnarių skausmais ar kitomis problemomis, tačiau tai yra dalykai, kuriuos verta dovanoti tik tada, kai to paprašoma, nes priešingu atveju, tai prieštarautų etiketui.

10. Pagarba ir meilė. A. Lydeka sako, kad be viso to, ką jau turi ar dar gaus dovanų, vyrams reikalinga ir pagarba bei meilė. „Nesvarbu kokie konkretaus vyro pasiekimai, kiekvienas nori, kad jis būtų gerbiamas, vertinamas jo autoritetas. Daugumai vyrų, manau, reikia labai artimo žmogaus šalia, kuris jį mylėtų gerbtų, ir kuriuo jis galėtų rūpintis mylėti gerbti“, – sako A. Lydeka.

Pranešimą paskelbė: Laura Bielskė, Eurovaistinė, UAB