Laisvalaikis

Kur gyvena alpakos, kas tas Ozis ir kur miške sutikti ožkų?

Kazlų Rūdos savivaldybėje yra net keletas šeimos ūkių, kurie gyvena darnoje su gyvūnais ir kviečia visus apsilankymui ir pažinčiai. Kad juos geriau pažintume uždavėme jiems po tris klausimus. O štai ir atsakymai į juos. Susipažinkite!

Kristiano alpakos

Kaip pristatytumėte savo ūkį?

Mūsų ūkis yra labai draugiškas, įsikūręs Kazlų Rūdos savivaldybėje Bartininkų kaime, nuošaliau nuo miesto šurmulio. Ūkyje gyvena alpakos, asilas, ponis, egzotinių veislių avys, ožkos, ir triušiukai. Daugelį gyvūnėlių galima paliesti, paglostyti, pamaitinti. Ūkį įkūrėme 2021 metų gegužę. Pradžią pradėjome nuo alpakų, kodėl alpakos? Nes norėjome kažko ko nėra kiekviename kaime, ir tai buvo susapnuotos ir išvajotosios alpakos.

Kuo alpakos yra išskirtinės? Įvardininkite ryškiausią gyvūną jūsų ūkyje.

Alpakos itin draugiškas ir mielas gyvūnas, būnant su jomis jauties lyg terapijoje. Viena nuo kitos labai skiriasi ir išvaizda ir charakterio savybėmis. Saulytė yra visų mylimiausia alpaka ir pasižymi gražiausia šukuosena ir labai smalsiu charakteriu.

Kokias paslaugas siūlote lankytojams? Ką planuojate vasaros pramogoms?

Aplankyti mūsų alpakas galite savaitgaliais, norint atvykti darbo dienomis reikia susitarti iš anksto. Atšilus orams savaitgaliais vaikus džiugins ir didelis pripučiamas batutas.

Daržo bitės

Kaip pristatytumėte savo ūkį? 

Mūsų ūkelis – nedidukas, bet atviras nuoširdžiai draugystei. Jei kalbėtume konkrečiai apie gyvūnus, pirmąsias tris aveles 2017 m. balandį Vytautui per gimtadienį, be jokio išankstinio įspėjimo ir pasiruošimo, padovanojo uošvė. Jos buvo tikras mūsų džiaugsmas ir kaip tada vadinome – „kraštovaizdžio dizainerės“, nes padėjo kovoti su vešlia sodybos žole. Laikui bėgant ir entuziazmui kylant – banda išdidėjo iki 25 avių, artimiau susipažinome su keletu skirtingų veislių. Į ūkelį vis dažniau užsukdavo draugai ir kolegos su savo vaikučiais, kad jie iš arčiau susipažintų su avimis ir vilna. Taip po truputį, iš lūpų į lūpas, su noru paglostyti mažus ėriukus, pas mus pradėjo atvykti ir mokykliniai autobusai pilni mažųjų mokinukų, ir dar nepažįstamos šeimos. Praeitą vasarą atsirado ir vištų pulkelis, kuris šiais metais bus dar raibesnis ir spalvingesnis.

Įvardininkite ryškiausią gyvūną jūsų ūkyje.

Neabejotinai mūsų ūkelio pažiba – trimetis avinas Adomas. Tiek savo dydžiu, tiek tvirtu charakteriu. Kai ateina metas jam nukirpti visą per žiemą užaugintą vilną – kirpėjams prireikia kelių papildomų minučių nusiteikimui, kad visas pasiruošimo (pagavimo ir pasodinimo į tinkamą poziciją) procesas būtų sklandus.

Kokias paslaugas siūlote lankytojams? Ką planuojate vasaros pramogoms?

Visada maloniai priimame lankytojus pas mus paglostyti mažuosius ėriukus, susipažinti su vištomis, o jų gūžtose surasti dar šiltutėlį kiaušinį. Jau tapo tradicija, kad lankytojus vaišiname ką tik išvirta žolelių arbata, o esant poreikiui, mūsų pievoje galima suvalgyti iš namų atsivežtą sumuštinį ar gimtadienio tortą. Smalsiausiems ir mažiausiems turime parengę keletą smagių kūrybinių ir aktyvių užsiėmimų. Gegužę ir birželį mūsų daržuose darbymetis, tačiau net ir tada turėsime keletą kvapais ir skoniais turiningų vėlyvųjų rytmečių smidrų laukuose.

Bagota Ciba

Kaip pristatytumėte savo ūkį? 

Esam Bagota ciba, vedam terapinius, patyriminius užsiėmimus su ožkomis, šiuo metu galvojame, kad mums nėra tinkama ūkio etiketė, nes negaminame ūkiui būdingos produkcijos, o teikiame žmonėms džiaugsmą ir sielos atgaivą, pasitelkdami miško aplinką ir ožkas.

Nuo vaikystės Renaldas ir aš – Greta buvom mokinami ir matėme tėvų bei senelių pavyzdžius, kad gyvenime turime turėti kelias veiklas. Pirmoji ožka pas mus apsigyveno 2018 metais, ožkas pasirinkome auginti su siekiu eiti pieninkystės kryptimi, tačiau 2022 metų pavasarį atėjo noras keisti ūkio idėją ir taip sugalvojome pasiūlyti žmonėms mobilaus ūkio paslaugą. Bet po kiekvienos, tokios vasaros kelionės patys poilsio eidavome ieškoti į mišką, taip vieną rugpjūčio dieną sugalvojome į gamtą pasiimti ir tris mažąsias savo drauges – ožkas. Rugsėjo mėnesį, tokio pobūdžio išvyką į gamtą pirmą kartą pasikvietėme papraktikuoti ir kitus mūsų veikla besidominčius žmones. Kazlų Rūdos savivaldybėje esame gimę ir augę, jaučiame didelę trauką šiam kraštui, todėl pasirinkome šiose apylinkėse ir toliau kurti savo ateitį.

Kodėl būtent ožkos? Kuo jos išskirtinės ir žavios?

Labai nemėgstam eiti pramintais keliais, mums daug įdomiau užsiimti tokia veikla, kurios dar neturime savo aplinkoje, taip atsiranda daugiau vietos kūrybai. Prieš imantis auginti gyvūnus rinkomės tarp ožkos ir avies, pastarųjų mūsų krašte mums pasirodė esą gausu, dėl to labiau linkome prie ožkų. Dar metus laiko Renaldas intensyviai domėjosi apie ožkų auginimą ir apsilankęs jų augintojų seminare, galutinai nusprendė šių gyvūnų turėti ir mūsų ūkyje. Ypatingai susižavėjimą ir galutinį sprendimą įtakojo ožkos sūrių skonis ir jų įvairovė.

Pirmais kartais bandant susidraugauti su ožkomis supratom, kad jos yra ypatingai protingi gyvūnai  ir, kad įgytume jų pasitikėjimą prireikė daug sumanumo ir laiko. Mus ožkos žavi tuo, kad jos yra ramios, meilios, kartais ir juokingos, intuityvios – atrodo, kad jos stebi, kam reikia papildomos meilės. Kiekviena mūsų turima ožka yra savaip įdomi ir išskirtinė, tačiau stebint nedidelį mūsų turimų ožkų būrį galima pastebėti lyderę, kuri niekuomet neleis įsiplieksti pykčiams ir nesutarimams tarp kitų ožkų, bet ši ožka yra ramaus ir švelnaus būdo bendraujant su žmogumi. Mūsų augintinės visos socializuotos ir pripratusios prie žmogaus rankų nuo pirmųjų gimimo dienų – dabar jos pačios ateina prie žmogaus ir nori meilės bei dėmesio, joms nereikia skanėstų, į mus ožkos žiūri, kaip į meilės davėjus.

Kokias paslaugas siūlote lankytojams? 

Miškų apsuptyje su Bagota ciba ožkomis organizuojame:

–  Patyriminius pasivaikščiojimus

– Edukacinę programą ugdymo įstaigoms

– Darbo kolektyvo turiningą ir atpalaiduojantį laisvalaikį

– Gimtadienius

– Vienos dienos šeimos stovyklas

Ąžuolų Vila

Kaip save pristatytumėte? Kaip atsidūrėte Kazlų Rūdos savivaldybėje ir iš kur tiek gyvūnų pas jus?

O viskas prasidėjo seniai seniai. Kiek save pamenu, visada svajojau gyventi kaime, turėti žirgų, avių, paukščių, kitų gyvūnų, laisvės ir erdvės. Tuo gyvenau, neperdedu, ilgus metus, kol galų gale atėjo laikas ieškoti būsimųjų savo namų. Nors tiek aš, tiek vyras esam gimę ir augę Kaune – miestietiškas gyvenimo būdas nebuvo tai, apie ką svajojome, tad kibom į sodybos paieškas, kurios truko gerus trejus metus ir, galų gale, atvedė mus į Ąžuolų Būdą. Visiškai atsitiktinai. Pirmuosius metus iš esamų penkerių, jaukinomės vietą prie savęs ir save prie vietos. Vis tik buvo nemenkas šokas persikėlus iš mažo kotedžiuko į palocius su aštuoniais hektarais gan apleistos žemės. O tada ėmė plaukti gyvūnai. Kadangi gerai draugei priklauso gyvūnų prieglauda, ji nieko nelaukusi įtaisė mums keturis ožius ir ožkytę, tada šunų, tada anyta atvežė vištų ir gausybės ratas atsivėrė! Pačių pirktų ar įsigytų gyvūnų pas mus itin mažai – visi jie dovanoti, atiduoti ar išgelbėti. Galbūt todėl kiekvienas jų turi ryškias asmenines savybes, kurias imi pastebėti tik ilgiau kartu pagyvenus. Beveik visi jie čia turi vardus ar bent pravardes, kurie renkami itin atsakingai. Kai kurie vardus atsineša atvykdami, o kai kurie juos gauna pagal nuopelnus. Kadangi mūsų ūkio veikla yra edukacinė pramoginė, tai ir gyvūnai čia dirba: dalyvauja fotosesijose, mielai vaišinasi maitinami iš rankų, leidžiasi būti paliesti ir šukuojami, o ant kai kurių galima net ir užsėsti. Sezono metu galima pamatyti, kaip ir iš kur atsiranda pienas, paragauti jo arba avių/ ožkų pieno sūrių.

Įvardininkite ryškiausią gyvūną jūsų ūkyje.

Jei reikėtų iš visų čia esančių išskirti vieną – negalėčiau niekaip, nes visi labai ryškūs: žąsys su Moliūgu priešakyje yra triukšmingiausias ir sargiausias ūkio būrys, kalakutas Ferdinandas daug kam sužadina vaikystės baimes (nors yra taikaus būdo ir visai neagresyvus padaras), šuo Ozis grynai kiemo ūkvedys, kuris pasitinka lojimu, o išlydi džiugiai mojuodamas uodega, avys Cukrė, Vilnelė ir Bulia bei Rozmarinas, ožkos Smiltė, Etna ir Proškė, žirgai, gražuolės vištos! Visi savaip žavūs ir kiekvienas atvykęs pas mus išsirenka savo favoritą, kurį „tikrai mielai vežtųsi namo“.

Kokias paslaugas siūlote lankytojams? 

Žiemos „topas“ yra kalėdinės fotosesijos lauko erdvėse su gyvūnais. Jas pamėgo tiek fotografai, tiek klientai dėl laisvesnio formato ir potyrių, kurie užvaldo bendraujant su gyvūnais. Po švenčių tempas sulėtėja ir pavasariop mes vėl laukiame šeimų, kurios nori pabėgti iš miesto šurmulio, paplepėti apie kaimo reikalus, padraugauti su gyvūnais, išsimaudyti čia esamame tvenkinyje, surengti pikniką, fotosesiją, vaikų gimtadienį ar kitą šventę. Taip pat, glaudžiai draugaujam su fotografais, kurie arba atvyksta pas mus, arba mes su kai kuriais, mažai vietos užimančiais, gyvūnais vykstame į studiją ar kitą vietą. Kadangi esame už pašėlusias idėjas, tad jei jums atrodo, jog kažką galime nuveikti kartu – kreipkitės! Tikrai nuveiksim!

Taigi, kaip matote Kazlų Rūdoje ir jos apylinkėse tikrai yra ką pamatyti ir nuveikti, todėl kviečiame užsukti bei aplankyti Ozį ir Saulutę, paskanauti smidrų su Adomu ir pasivaikščioti Kazlų Rūdos miškais su Bagota Ciba.

Iki pasimatymų!

Pranešimą paskelbė: Rūta Kondratienė, VŠĮ Kazlų Rūdos turizmo ir verslo informacijos centras
Kur gyvena alpakos, kas tas Ozis ir kur miške sutikti ožkų?