Sveikata

Med. dr. M. Pranskūnas: ar dantų atkūrimas per vieną dieną visada saugus

Sparčiai tobulėjant technologijoms ir augant pacientų lūkesčiams, vis daugėja odontologijos klinikų, siūlančių prarastus dantis atkurti vos per dieną ar dvi. Tačiau, pasak klinikos „32:Balti“ gydytojo odontologo, burnos chirurgo, medicinos mokslų daktaro Mindaugo Pranskūno, nors šiuolaikinės odontologijos galimybės išties didelės, svarbu žinoti, kad siekiant kokybiško ir ilgaamžio rezultato, greitas dantų atkūrimas tinka toli gražu ne visiems pacientams.

Pasak patyrusio specialisto, kiekvienas žmogus yra skirtingas ir vienam tinkantis metodas, nebūtinai tiks kitam, o trečiam – prireiks dar kitokio būdo. Todėl, nors technologijoms ir implantams tobulėjant, vienmomentę implantaciją galima atlikti vis daugiau pacientų, kartais tai daryti yra neatsakinga. Pacientams patikėjus pažadu „viskas per dieną visais atvejais“, vėliau kyla įvairios komplikacijos, jie nusivilia, formuojasi nepagrįsti mitai apie implantų neprigijimą ir pan.

Greitis ne visada reiškia kokybę

„Svarbu suprasti, jog dantys per dieną – geras dalykas, tačiau ne visais atvejais. Gydytojas turi tiksliai įvertinti klinikinę situaciją, išsiaiškinti, kam – greičiui ar kokybei – pacientas teikia prioritetą, sugebėti numatyti būsimą rezultatą ir jeigu mato, kad pacientui vienmomentė implantacija netinka, tai pasakyti ir mėginti kartu ieškoti kompromiso“, – pabrėžia patyręs implantacijos specialistas.

Pasak jo, pasitaiko tokių atvejų, kai atėjęs pacientas, pavyzdžiui, sako, kad „reikia skubiai padaryti dantis vestuvėms“. Tada būtina paklausti: ar kas bus po jų – nesvarbu, ar visgi norima turėti rezultatą visam gyvenimui. „Žinoma, turime įsiklausyti į paciento norus, tačiau svarbu bendrauti, tiksliai išsiaiškinti jo poreikius ir siūlyti galimus sprendimus“, – sako M. Pranskūnas.

Gydytojas sutinka, kad kai kuriais atvejais, esant gerai klinikinei situacijai ir anatominėms savybėms, tiek atkūrus dantis per dieną, tiek per pusmetį galima užtikrinti tokį pat gerą rezultatą. Tačiau yra tokių klinikinių atvejų, kada aiškiai matoma, jog taikant vienmomentės implantacijos metodą, ilgaamžiškumo užtikrinti nepavyks. Pasak specialisto, kartais pakanka įtikinti pacientą dantų atkūrimo terminą pratęsti bent iki savaitės, ir tai jau gali turėti didelę įtaką galutiniam rezultatui.

Kas svarbu, siekiant ilgaamžio rezultato

Pasak M. Pranskūno, planuojant dantų atkūrimą, galioja bendri principai. Reikia įvertinti paciento anatomines savybes, kaulo kiekį, ar nėra ūmių uždegiminių procesų, atlikti reikiamus tyrimus. Gydytojo teigimu, šiuolaikinėje odontologijoje kokybiškam klinikinės situacijos įvertinimui būtina konusinio pluošto kompiuterinės tomografijos nuotrauka (kitaip – 3D nuotrauka), galinti suteikti labai daug informacijos apie paciento dantų, kaulo, minkštųjų audinių būklę. Tačiau, norint sudaryti geriausią  gydymo planą, ypatingai svarbią reikšmę turi pokalbis su pacientu.

„Svarbu išsiaiškinti bendrą jo sveikatos būklę – ar neserga sisteminėmis ligomis, ar nėra kažkam alergiškas, kokius vaistus vartoja, apžiūrėti burną, išsiaiškinti paciento burnos priežiūros įgūdžius. Jeigu tų įgūdžių nėra ir pacientas nepasirengęs jų įgyti, galbūt jam reikėtų siūlyti kitokį protezą, kurį jis galėtų kokybiškai išsivalyti. Svarbūs ir paciento finansiniai lūkesčiai. Jeigu gydymui numatyta kažkokia suma, galvoju, ką geriausio už tą sumą galime padaryti – galbūt tik pagerinti situaciją, pavyzdžiui, fiksuoti plokštelę ant 2 implantų, kad ji geriau laikytųsi“, – pasakoja gydytojas burnos chirurgas.

Specialistas sako esąs įsitikinęs, kad norint užtikrinti gydymo sėkmę, būtina užmegzti ryšį su pacientu, išgirsti, kas jį neramina ir ko jis norėtų, tapti jo pagalbininku, patarėju, kitaip tariant, įgyti pasitikėjimą.

„Juk mūsų, gydytojų odontologų, tikslas – efektyviai išspręsti į mus besikreipiančių žmonių sveikatos problemas ir išpildyti jų svajones. O kai su žmogumi užsimezga kontaktas, daug lengviau ir darbą atlikti maksimaliai gerai. Esu įsitikinęs, kad atvirumu, pasitikėjimu ir vienas kito pagarba paremti santykiai leidžia pasiekti pačius geriausius gydymo rezultatus“, – sako įsitikinęs ilgametę patirtį turintis specialistas.

Pasak jo, kiekvienam pacientui visada būtina pasiūlyti kelis jo problemos sprendimo variantus ir aiškiai pristatyti jų pliusus ir minusus. Tik informuotas apie visus galimus gydymo būdus, pacientas gali priimti jam priimtiniausią sprendimą.

„Jeigu matau, kad paciento pasirinktas variantas nesaugus, visada mėginu siūlyti kompromisą – galbūt kitokius protezus, galbūt kaulo augmentacijas atlikti anksčiau, kad pasiruoštume tam, jog dantis galėtume pakeisti per dieną“, –  darbo subtilybėmis dalinasi M. Pranskūnas.

Pasak implantacijos specialisto, netekus danties, reikėtų kuo greičiau kreiptis dėl jo atkūrimo, nes ilgas delsimas gali išbalansuoti visą organizmą. Siekiant išvengti gresiančių pasekmių idealiausia implantaciją atlikti per 6-12 mėnesių nuo danties praradimo.

Prarastų dantų atkūrimo būdai

Pasak gydytojo odontologo,  paprasčiausias ir ekonomiškiausias daugelio ar visų prarastų dantų atkūrimo būdas – išimama plokštelė. Tačiau šis būdas turi nemažai trūkumų – išimami protezai nėra stabilūs, sunkiai laikosi, pažeidžia minkštuosius audinius, neatlieka kokybiškos kramtymo funkcijos. Siekiant užtikrinti didesnį komfortą, išimamą protezą siūloma fiksuoti ant dviejų implantų. Esant didelei kaulo atrofijai, Valstybinė ligonių kasa (VLK) šiai procedūrai skiria iki 1910 eurų kompensaciją.

Didinant implantų skaičių ir sriegiant ne 2, o 4 implantus, galima pasiūlyti dar patikimesnę išimamo protezo konstrukciją. Šiuo atveju implantai sujungiami metaline sija, ant kurios remiasi išimamas protezas. M. Pranskūnas sako, kad tokio tipo protezai nebeturi jokio supimosi. Be to, sujungus 4 implantus gaunama plokštuma, ant kurios nusėdus protezui, netgi valgant itin kietą maistą, jo kramtymo krūvis nepersiduoda į gleivinę, minkštuosius audinius.

Sriegiant 4 implantus, ant jų galima tvirtinti ir neišimamą protezą. „Visi ant keturių“ technologija, kai neišimamas protezas fiksuojamas ant 4 implantų, šiuo metu pripažįstama pažangiausia bedantystės gydymo metodika, leidžiančia užtikrinti geriausią kokybės ir kainos santykį ir greitai, sklandžiai bei patikimai sukurti tvirtus, estetiškai atrodančius dantis.

Visi prarasti vieno žandikaulio dantys gali būti atkuriami ir sriegiant 6 ar 8 implantus. Didinant sriegiamų implantų skaičių, užtikrinama dar stabilesnė protezo fiksacija, mažinamas vienam implantui tenkantis krūvis, todėl mažėja jų pažeidimo rizika. Ir netgi jeigu kažkas nutiks, protezą bus daug lengviau pataisyti, nereikės jo viso perdaryti iš naujo.

Vis dar delsiančius ir nesiryžtančius dantų atkūrimui gydytojas nuramina, jog siekiant užtikrinti komfortišką ir beskausmį gydymą, dantų atkūrimo procedūrų metu taikoma vietinė nejautra. O jaučiantiems labai didelę baimę ir nerimą ar planuojant ilgas bei sudėtingas procedūras, gydymas gali būti atliekamas taikant sedaciją, užtikrinsiančią visišką ramybę ir atsipalaidavimą.

Gydytojo odontologo teigimu, ryžtis dantų atkūrimui tikrai verta. Dantų atkūrimas implantais arba ant implantų fiksuojamais protezais atkūria ne tik ypatingai natūralią atkurtų dantų išvaizdą, bet ir pilnai atstato kramtymo funkciją. Po dantų atkūrimo pagerėja ne tik fizinė, bet ir emocinė pacientų būklė, padidėja jų pasitikėjimas savimi.

Baigdamas pokalbį M. Pranskūnas primena, kad nors profesionaliai atlikta dantų implantacija yra ilgaamžis sprendimas, reikėtų nepamiršti juos tinkamai prižiūrėti, dukart per metus atlikti profesionalią burnos higieną ir reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą profilaktinei patikrai.

 

Pranešimą paskelbė: Žygimantas Kvartūnas, RAKVA UAB
Med. dr. M. Pranskūnas: ar dantų atkūrimas per vieną dieną visada saugus