Idėjos namams

Kuri kepimo forma jums reikalinga: stiklinė, keramikos ar metalinė?

Planuojate kepti pyragaičius? Duoną? Apkepą? Jums reikės kepimo indų, bet rinkitės protingai. Sužinokite skirtumus tarp stiklo ir metalinių ar keraminių kepimo formų naudojimo.

Priklausomai nuo to, ką ir kaip dažnai gaminate ir kepate, jums gali tikti bet kuri kepimo forma, tačiau štai ką reikia žinoti renkantis.

Stikliniai kepimo indai

Stiklas nereaguoja su maistu, o tai reiškia, kad maistas iš stiklo kepimo indo neįgaus jokio prieskonio ir skonis nepakis. Stikliniai kepimo indai taip pat išlaiko šilumą geriau nei metaliniai kepimo indai, o tai yra puiku, jei norite, kad jūsų indas būtų šiltas padėjus ant stalo ar ruošiate švedišką stalą. Jei turite receptą, kuriame nurodoma, jog reikia kepti metalinėje kepimo skardoje, o po ranka turite tik stiklinę, tuomet sumažinkite kepimo temperatūrą  apie 15 laipsnių

Naudojant stiklinius kepimo indus, reikia atsižvelgti į kai kuriuos priežiūros patarimus. Pirma, niekada nešildykite stiklo ant viryklės arba uždėję ant garuojančio puodo, nes stiklinis indas gali sudužti. Taip pat, jei pasiruošėte kepinį iš anksto ir laikėte jį šaldytuve, nedėkite iš karto į įkaitintą orkaitę. Leiskite pastovėti kambario temperatūroje bent pusvalandį. Stiklas gali sudužti dėl staigių temperatūros pokyčių.

Kada geriausia naudoti stiklines kepimo formas? Stiklas puikiai tinka troškiniams, kepti mėsai ar lazanijai. Daugelis kepimo entuziastų taip pat mėgsta kepti pyragus ir greitai kepamą duoną stikliniuose kepimo induose.

Keraminiai kepimo indai

Keraminiai indai savo savybėmis yra labai panašūs kaip stikliniai. Dėl savo dangos, po plovimo neliks buvusio kepinio kvapo ar skonio. Keramika taip pat gerai išlaiko šilumą, todėl jūsų lazanija keliaus ant stalo vis dar karšta, su kylančiais burbuliukais pakraščiuose.

Nors stiklas ir keramika veikia panašiai ir reikalauja panašios priežiūros, galbūt norėsite pasirinkti keraminius kepimo indus dėl jų išvaizdos. Keraminiai indai  yra įvairių spalvų ir raštų, kurie gali būti tikras vakarienės stalo akcentas.

Keraminiai indai, kaip ir stiklas, yra jautrūs temperatūros pokyčiams, todėl nepilkite šalto vandens kriauklėje į karštą indą.

Kada geriausia naudoti keramikinius kepimo indus?  Keraminius indus naudokite taip pat, kaip ir stiklinius. Puikiai tinka troškiniams, lazanijai ar apkepams.

Metaliniai kepimo indai

Metaliniai kepimo indai turi tendenciją greitai įkaisti, tačiau tai nereiškia, kad juose maistas kepa greičiau nei stiklo ar keramikos induose. Tiesą sakant, stikliniai kepimo indai paprastai gamina maistą greičiau nei metaliniai. Reikėtų nepamiršti, kad aliuminio ar nerūdijančio plieno kepimo indai reaguoja su rūgštiniais maisto produktais, todėl kepdami su pomidorais ar citrusiniais vaisiais, rinkitės kepimo formas iš stiklo ir keramikos .

Taip pat nepamirškite metalinių formų  apdailos. Tamsaus metalo kepimo formose maistas iškeps greičiau. Šviesesnės spalvos formose keps lėčiau. Taigi, jei kepsite ypač subtilius sausainius ar kepinius, būtinai rinkitės šviesaus metalo kepimo formą.

Dar vienas dalykas: lygaus matinio paviršiaus kepimo formoje jūsų kepiniai gali iškepti greičiau; blizgiose kepimo formose iškeps lėčiau. Jei turite blizgančią, šviesios spalvos kepimo skardą, to paties maisto kepimas gali užtrukti daug ilgiau nei tuo atveju, jei būtumėte naudoję blizgančią, tamsią formą . Taigi, net spalva svarbu.

Kada geriausia naudoti metalines kepimo formas? Duoną, batonėlius ar pyragaičius geriau kepti metalinėje kepimo formoje. Metalas taip pat yra geras pasirinkimas tokiems patiekalams kaip mėsos kepsnys, kai norite, kad išorė būtų parudavusi.

Dabar, kai žinote skirtumus tarp metalinių, stiklinių ir keramikos kepimo formų, galite įsigyti po kelias iš jų (juk verta turėti gerai aprūpintą virtuvę). Ir jei norite apsirūpinti savo virtuve nuo nulio (ar tiesiog atnaujinti), būtinai peržiūrėkite Bohemia.lt pagrindinių kepimo formų sąrašą. Čia kaip tik vyksta kepimo formų išpardavimas !