Sveikata

„Legionas prieš legioneles“: greitas institucijų ir studentų projektas, kuris valstybei nekainavo

Šiandien Vyriausybės rūmuose buvo pristatytas naujas interaktyvus legioneliozės prevencijos puslapis „Legionas prieš legioneles“ (legionas.nvsc.lt), kalbėta apie vandens kokybės kontrolės gerinimą ir studentų bei valstybinio sektoriaus bendradarbiavimo galimybes.

Kova prieš legioneles – ir atsakingų institucijų, ir vandens vartotojų rūpestis

Legioneliozė – ūminė infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos legionelės (Legionella). Nors ir ne visada plačiai aptariama, ši liga yra rimta grėsmė visuomenės sveikatai, sukelianti pavojingas ir net mirtinas pasekmes, todėl yra svarbu žinoti ir suprasti, kaip to galima išvengti. Kaip prižiūrėti vandentiekį taip, kad jame neužsiveistų legioneliozę sukeliančios legionelių bakterijos? Atsakingos įstaigos kontroliuoja vandens tiekimo grandinę iki jam patenkant į pastatus, kuriuose vandens kokybe jau turi rūpintis patys vandens vartotojai. Kaip tai tinkamai daryti? Primena interaktyvaus puslapio „Legionas prieš legioneles“ kūrėjai ir vandens kokybės kontrolės gerinimo projekto vykdytojai: Vyriausybės kanceliarijos, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir Kauno technologijos universiteto (KTU) atstovai.

„Nors legioneliozė nėra dideliu sergamumu pasižyminti liga – per metus užregistruojami atvejai skaičiuojami dešimtimis, o ne šimtais ar tūkstančiais, kaip kitų ligų, tačiau ir šių atvejų galima išvengti, jeigu visi veiksime tinkamai. Epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys atskleidžia, kad žmonės pripažįsta patys sumažinantys karšto vandens temperatūrą. Taip sudaromos sąlygos veistis legionelėms. Tikimės, kad gerindami gyventojų žinias apie šios ligos prevenciją, ko ir siekiame šiuo projektu, išvengsime ir ligos atvejų“, – sako vienas iš vandens kokybės kontrolės gerinimo projekto vykdytojų, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro direktorius Vaidotas Gruodys.

Šiandien pradėjęs veikti KTU studentų sukurtas interneto puslapis „Legionas prieš legioneles“, pasiekamas adresu legionas.nvsc.lt  – tai vandens kokybės kontrolės gerinimo projekto dalis. Šiuo interaktyviu puslapiu siekiama didinti visuomenės sąmoningumą kovos su legionelioze atžvilgiu, aiškiau ir patraukliau pateikti svarbiausią informaciją apie tai, kuo kenksmingos legionelių bakterijos, kaip su jomis kovoti.

Pasak Vyriausybės kanceliarijos Valdysenos departamento atstovų, vandens kokybės kontrolę gerinti taip pat bus siekiama daugiau dėmesio skiriant vandens kokybės stebėsenai, individualių vandentiekių turėtojų informuotumo didinimui, pavyzdžiui, ant visų Lietuvoje parduodamų vandens šildymo įrenginių (vad. „boilerių“) jau po kelių mėnesių bus teikiama informacija apie legioneliozės prevenciją (klijuojami lipdukai su nuoroda į „Legionas prieš legioneles“ puslapį ir kita informacija).

Kodėl legionas?

Karštas vanduo – itin sudėtingas produktas, kurį ruošiant dalyvauja daug skirtingų įstaigų, tad gerinant jo kokybės kontrolės mechanizmą būtinas koordinuotas visų susijusių institucijų bendradarbiavimas. Būtent koordinatoriaus vaidmenį šiame procese atlieka Vyriausybės kanceliarijos Valdysenos departamentas, besirūpinantis daugelio Lietuvos valstybei svarbių projektų sklandžiais procesais.

„Atlikus analizę paaiškėjo, kad didžiausia rizika užsikrėsti legionelioze kyla žmonių individualiai prižiūrimose vandens sistemose pastatų viduje, todėl buvo nuspręsta šviesti visuomenę apie legioneliozės riziką ir suvaldymo galimybes. Kadangi problematika daugialypė, reikia atskirti individualių namų ir savarankiškai išgręžtų gręžinių ar iškastų šulinių bei centralizuotai vandeniu aprūpinamų daugiabučių legioneliozės rizikas, buvo nuspręsta kurti interaktyvų tinklalapį“, – pasakoja vienas projekto vykdytojų Vyriausybės kanceliarijos Valdysenos departamento Vyriausiasis patarėjas Lukas Lukoševičius.

Pasak L. Lukoševičiaus, pavadinimą galima laikyti puse projekto sėkmės, todėl buvo stengtasi sugalvoti tinkamai idėją atspindintį variantą. „Turime kaip visuomenė suprasti poreikį užkirsti kelią galimiems legioneliozės protrūkiams ir prieš legionelių bakterijas veikti kaip susivienijęs legionas“, – pavadinimo reikšmę aiškina L. Lukoševičius.

Studijų praktika neša naudą valstybei

Kaip teigia L. Lukoševičius, interaktyvaus puslapio kūrimas ir kitos vandens kokybės kontrolės mechanizmo gerinimo veiklos nereikalauja papildomų valstybės pinigų resursų: Vyriausybės kanceliarijos Valdysenos departamentas veikia kaip skirtingų įstaigų vykdomų projektų koordinatorius, ieškantis geriausių problemų sprendimo būdų ir užtikrinantis projektų tęstinumą bei suderinamumą, o projektams vykdyti ieškoma kuo mažiau finansų reikalaujančių sprendimų, pavyzdžiui, bendradarbiaujama su aukštojo mokslo įstaiga Kauno technologijos universitetu „Legionas prieš legioneles“ projekto atveju.

Dirbti su Valdysenos departamentu ir NVSC sutikę Kauno technologijos universiteto studentai Marius Pažėra ir Ugnius Saulevičius interneto puslapio kūrimo darbus per neįtikėtinai trumpą dviejų mėnesių laikotarpį atliko savanoriškai. Pasak. L. Lukoševičiaus, studentų pagalbą pasiūlė vienas KTU dėstytojas, Gytis Vilutis, kuris dar iki projekto „Legionas prieš legioneles“ aktyviai bendradarbiavo su Vyriausybės kanceliarijos Valdysenos departamentu įvairiais šio departamento veiklos klausimais.

„Gytis užsiminė, kad turi gabių studentų ir kad vietoje praktikoje nepanaudojamų užduočių galėtume jiems pasiūlyti prisijungti prie realią naudą visuomenei atnešančio projekto: pristatėme studentams viziją, parengėme techninę specifikaciją, o jie puikiai ją įgyvendino“, – sako Lukas.

„Legionas prieš legioneles“ pristatymo renginyje – apie institucijų ir studentų bendradarbiavimo galimybes

Šiandien vykusiame „Legionas prieš legioneles“ pristatymo renginyje puslapio legionas.nvsc.lt kūrėjai studentai pasakojo apie iššūkius, su kuriais susidūrė kurdami puslapį, sistemindami realaus laiko duomenis, pristatė puslapio pritaikymo neįgaliesiems galimybės.

„Kartu su Mariumi šio projekto ėmėmės KTU Informatikos fakulteto dėstytojo Gyčio Vilučio pasiūlymu, vietoje įprastinio jo vedamo modulio inžinerinio projekto, kurio metu būtų kuriama pavyzdinė sistema. Dėstytojo pasiūlymas buvo padaryti naudingą darbą Lietuvai, bendradarbiaujant su LR Vyriausybės kanceliarija“, – sakė puslapį drauge su M. Pažėra pristatęs U. Saulevičius.

„Anksčiau nedarius nieko panašaus, šis darbas buvo pakankamai sudėtingas. Tuo pačiu „žongliruoti“ universitetą, pusės etato darbą ir šį projektą – prireikė daug pastangų, tačiau buvo smagu. Įdomiausia yra dabar pasižiūrėti, kaip pasikeitė mano asmeniniai puslapių dizaino gebėjimai. Dabar galėčiau per dieną padaryti tai, kas prieš tai užtrukdavo savaitę laiko. Tikrai rekomenduočiau kiekvienam prisiimti papildomų galimybių ir įgauti naudingos patirties realiuose projektuose“, – pasakojo M. Pažėra.

Renginyje ne tik pristatytas puslapis, bet ir priminta pagrindinė su legioneliozės prevencija susijusi informacija, kalbėta apie atnaujinamą vandens kokybės kontrolės mechanizmą ir Vyriausybės kanceliarijos Valdysenos departamento kuriamą „IT rėmėjo“ iniciatyvą. Pasak L. Lukoševičiaus, kuriama „IT rėmėjo“ iniciatyva siekiama pritraukti kuo daugiau įvairių aukštųjų mokyklų IT srities studentų bei savanoriškai nusiteikusių IT specialistų savo praktines užduotis atlikti dalyvaujant valstybinio sektoriaus informacinių sistemų diegimo, atnaujinimo ir priežiūros projektuose.

„Bendradarbiavimas tarp Informatikos fakulteto ir vykdomosios valdžios institucijų yra nuolatos plėtojamas bei skatinamas. Fakulteto atstovai suteikia konsultavimo galimybes IT srities klausimais, o studentai yra ypač skatinami prisijungti į projektus, kur jie gali panaudoti savo įgytas teorines žinias bei pritaikyti jas praktikoje. Tarpinstitucinis bendradarbiavimas yra įgyvendinamas įvairiomis formomis: rengiamais projektais, užsakomais darbais bei mokymų organizavimais. Tokia praktika pasiekia aukščiausių rezultatų, nes tai yra puiki galimybė bendrauti su tyrėjais iš kitų institucijų, todėl tikrai rekomenduojame kolegoms iš kitų mokslo įstaigų“, – gerąja bendradarbiavimo patirtimi su renginio svečiais dalinosi KTU dekanė Rita Butkienė.

Pranešimą paskelbė: – -, Spaudos tarnyba, Vyriausybės kanceliarija