Sveikata

Lietuvoje organizuoti naujų sveikatos standartų mokymai sveikatos priežiūros įstaigoms

Pasiruošimas ekstremalių situacijų valdymui apima ne tik gyventojų evakuacijos planus ar priedangų bei slėptuvių įrengimą, bet ir sveikatos priežiūros įstaigų galimybes užtikrinti sveikatos paslaugų teikimą ekstremaliųjų situacijų metu. Gruodžio 11-13 dienomis Lietuvoje organizuoti praktiniai mokymai sveikatos priežiūros įstaigoms, kurių metu mokytasi pritaikyti Saugios sveikatos priežiūros įstaigos (SPĮ) indeksą.

Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) kartu su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovybe Lietuvoje pristatytas Saugios SPĮ indeksas yra laikomas proaktyvia priemone, vertinant sveikatos priežiūros įstaigų saugumą bei pasiruošimą veikti ekstremaliosiose situacijose. 

„Kaip tarptautinis PSO standartas sukurtas Saugios SPĮ indeksas leidžia sistemiškai ir kompleksiškai vertinti sektoriaus įstaigų pasirengimą veikti nelaimės atveju ir tikimybę išlikti veikiančiomis, tinkamai reaguojant į aplinkos sąlygas ir užtikrinant teikiamų paslaugų tęstinumą. Įvertinę šio įrankio naudą nusprendėme jį pritaikyti ir Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigoms“, – komentuoja ESSC vadovė Audronė Sviklaitė.

Pasak jos, Saugios SPĮ indeksas leidžia ne tik pamatyti realų ir kompleksinį visos sveikatos priežiūros sistemos vaizdą, įstaigų pasiruošimą, bet ir suteiks naudingų įžvalgų, kaip būtų galima tobulinti įstaigų parengtį, nukreipiant investicijas į problemines sritis nacionaliniu mastu.

„Šio projekto apimtyje taip pat numatyta, kad Saugios SPĮ indeksas bus skaitmenizuotas, tad šiuo įrankiu galės pasinaudoti visos šalies sveikatos priežiūros įstaigos. Taip pat jis bus įtrauktas ir į ekstremalių sveikatai situacijų valdymo planus“, – sako A. Sviklaitė.

Saugios SPĮ indekso taikymas Lietuvoje pradėtas nuo lapkritį surengtų nuotolinių mokymų, kuriuos vedė PSO ekspertai. Mokymuose dalyvavo 134 šalies sveikatos priežiūros įstaigų vadovai ar jų deleguoti atstovai.

Gruodžio 11-13 dienomis suorganizuota antroji mokymų dalis – praktinė sesija, kurioje dalyvavo traumų klasterio, Greitosios medicinos pagalbos tarnybos, Sveikatos apsaugos ministerijos ir ESSC vadovai, administracijų atstovai, kurie dalyvauja ekstremaliųjų situacijų valdymo planavime bei valdyme arba yra atsakingi už bendruosius ir medicininius padalinius. Praktinės sesijos metu mokymų dalyviai lankėsi Širvintų ligoninėje.

Saugios SPĮ indeksas nustatomas pildant specialų klausimyną, kuriame dalyvauja skirtingų sričių ekspertai, vertinant įstaigos Ekstremaliųjų situacijų valdymo planų veiksmingumą bei koordinaciją.

Pranešimą paskelbė: Tadas Vaitelė, UAB „Idea Prima”