Sveikata

„Moderna“ skelbia duomenis apie naujus pasiekimus kovojant prieš omikron atmainą

2022 m. sausio 26 d. biotechnologijų bendrovė „Moderna, Inc.“ pranešė dvi geras naujienas kovoje su pasaulį okupavusia kornaviruso omikron atmaina. Pirmoji žinia – prasidėjo antrasis klinikinių tyrimų etapas naujos vakcinos, specifiškai veikiančios būtent omikron atmainą. Antroji – paaiškėjo, kad pasiskiepijus sustiprinančiąja „Moderna“ sukurtos vakcinos doze, net po šešių mėnesių organizme yra  su omikron atmaina galinčių kovoti antikūnų.

„Pasitikėjimo suteikia atlikti tyrimai, įrodantys antikūnų veiksmingumą prieš omikron atmainą praėjus net šešiems mėnesiams po šiuo metu leidžiamos naudoti 50 µg sustiprinančiosios mRNR-1273 dozės. Tačiau nepaisant tokių rezultatų, šiuo metu vykdome klinikinius tyrimus su specifiškai prieš omikron atmainą sukurta sustiprinančiąja vakcina–kandidate ir džiaugiamės galėdami pradėti jau antrąjį etapą“, – kalbėjo Stéphane Bancel, „Moderna“ vykdantysis direktorius.

Kuriama nauja prieš SARS-CoV-2 viruso omikron padermę nukreipta  vakcina

Praėjusią savaitę „Moderna“, sukūrusi novatoriškus informacinės RNR (mRNR)  terapinius metodus ir vakcinas, pranešė apie pirmąjį antrojo klinikinių tyrimų etapo dalyvį, kuriam buvo įskiepyta bendrovės sukurta sustiprinančioji vakcina–kandidatė, veikianti būtent omikron atmainą (mRNR-1273.529). Ankstesnius klinikinius tyrimus pratęsiančio etapo metu bus vertinamas šios naujai kuriamos vakcinos vienos sustiprinančios dozės saugumas ir efektyvumas 18 metų amžiaus ir vyresnių asmenų grupėje. Tiriamieji bus paskirstyti į dvi grupes. „Moderna“ tikisi, kad į kiekvieną šių klinikinių tyrimų grupę pavyks įtraukti apytikriai po 300 tiriamųjų, o patys tyrimai bus atliekami  24 tyrimų vietose JAV.

„Kol kas anksti kalbėti apie naujai kuriamą vakciną kaip galutinį produktą, nes pradėtas tik antras klinikinių tyrimų etapas, o jų iki vakcinos registravimo būna trys. Tačiau tai, kad kuriamos vakcinos nukreiptos prieš omikron atmainą, arba kombinuotos vakcinos, turinčios omikron komponentų, yra gera žinia. Kaip rodo COVID-19 pandemijos evoliucijos patirtis, koronavirusas mutuoja kas šešis mėnesius, o  dabar manoma, kad šios vakcinos su omikron komponentais bus efektyvesnės ir prieš galimas naujas koronaviruso atmainas“, – sakė Vilniaus universiteto Vaikų ligų klinikos profesorius, habil. dr. Vytautas Usonis.

Pasak pašnekovo, svarbu, kad darbai vyktų kaip galima greičiau, nes paprastai naujos vakcinos skiepų kabinetus pasiekia praėjus pusmečiui po klinikinių tyrimų pabaigos. Paprastai SARS-CoV-2 virusų sezoninio aktyvumo pikas būna sausį, vasarį, tad netrukus galėsime šiek tiek atsikvėpti. Tačiau rugpjūtį ar rugsėjį jau būtų gerai turėti naują vakciną, kuri galėtų būti efektyviu ginklu prieš, tikėtina, naują būsimo sezono koronaviruso padermę. Šiuo metu ir Europoje, ir Lietuvoje turime penkias vakcinas ir jos visos nukreiptos prieš pradinį SARS-CoV-2 virusą.

Sustiprinančioji dozė daugiau kaip šešis mėnesius efektyvi prieš omikron

Praėjusią savaitę žurnale „New England Journal of Medicine“ „Moderna“ publikavo duomenis apie omikron atmainą neutralizuojančius antikūnus praėjus šešiems mėnesiams po sustiprinančiosios vakcinos dozės įskiepijimo. Paaiškėjo, kad šiuo metu registruota ir naudojama 50 µg sustiprinančioji mRNR- 1273 dozė padidino omikron atmainą neutralizuojančių antikūnų lygį apytikriai 37 kartus palyginti su žemiausiais omikron titrais po antrosios įskiepytos dozės, arba 20 kartų lyginant su aukščiausiais.

Nors praėjus šešiems mėnesiams po trečiosios sustiprinančiosios dozės įskiepijimo omikron neutralizavimas susilpnėjo 6,3 karto, lyginant su aukščiausiais titrais po antros injekcijos, tačiau omikron neutralizuojantį  poveikį vis tiek buvo galima nustatyti visiems tiriamiesiems.

„Tai, ką rodo tyrimai, ir ką matome Lietuvoje – pilna schema vakcinuoti asmenys serga daug lengvesne COVID forma, jie dažniausiai išvengia sunkių ligos formų, reikalaujančių gydymo intensyviosios terapijos skyriuose ir mirties. Pilna schema – tai viena ar dvi dozės pirminio skiepijimo ir antroji ar trečioji sustiprinančioji vakcinos dozė“, – priminė apie būtinybę skiepytis prof. habil. dr. V. Usonis.

Parengta pagal:

https://www.accesswire.com/685660/Moderna-Announces-First-Participant-Dosed-in-Phase-2-Study-of-Omikron-Specific-Booster-Candidate-and-Publication-of-Data-on-Booster-Durability-Against-Omikron-Variant 

Pranešimą paskelbė: Ieva Kašauskaitė – Petrauskienė, VšĮ Artlora