Sveikata

Neišnešiotų naujagimių susilaukusios šeimos tradiciškai rinkosi padėkoti medikams

Šiandien Kauno klinikų kiemelyje įvyko tradiciniu tapęs renginys „Gyvybės šventė“, skirtas padėkoti medikams ir personalui už išgelbėtas anksčiau laiko gimusių naujagimių gyvybes bei įkvėpti stiprybės ligoninėje esančioms neišnešiotukų šeimoms. Nors medikai tvirtina, kad Lietuvos naujagimių ir kūdikių mirtingumas – vienas mažiausių Europoje, tačiau vidutiniškai vienas iš dvidešimties naujagimių šalyje gimsta per anksti ir yra gydomas stacionare.

Pasak renginį organizavusios asociacijos „Padedu augti“ vadovės Ingos Laukytės-Budrienės, po dviejų metų pertraukos įvykusi šventė yra didelis džiaugsmas bendruomenei ir žinia visuomenei apie galimybę kiekvienam prisidėti prie pagalbos neišnešiotukų šeimoms.

Idėja – po dviejų mėnesių stacionare

I.Laukytė-Budrienė atskleidžia, kad  2012 metais idėja organizuoti tokią šventę kilo vienai iš asociacijos steigėjų, du mėnesius ligoninėje slaugant anksčiau laiko gimusią dukrą. „Grįžimas namo jos šeimai prilygo stebuklui, o širdyje pradėjo rusenti noras savo patirtimi padėti šeimoms, atsidūrusioms panašioje krizinėje situacijoje bei padėkoti medikams ir personalui taip, kaip to dar niekas iki tol nebuvo daręs. Prieš 10 metų šis nuoširdus noras buvo įgyvendintas“, apie renginio idėją kalba I. Laukytė-Budrienė.

Pasak jos, pirmaisiais metais šventės simboliu tapo pasodintas ąžuolas, kuris medicinos darbuotojams ir personalui bei ligoninėje esantiems tėveliams kiekvieną dieną primena apie viltį, padėką ir rimtį. „Pasodintą medį simboliškai pavadinome gyvybės medžiu. Tai padėka medikams už neįkainojamą jų darbą bei vilties ir tikėjimo simbolis tėveliams. Ant medžio šakų kabiname išgyvenusių naujagimių vardus, o šeimos, kurių mažyliams, deja, buvo per sunku kovoti, po ąžuolu gali padėti akmenėlį, taip įprasmindamos jų trumpą, bet šeimai labai ryškų ir svarbų gyvenimą“,  pasakoja „Padedu augti“ vadovė.

Vienas iš dvidešimties naujagimių Lietuvoje gimsta per anksti

Lietuvos oficialios statistikos portalo duomenis, mūsų šalyje 2020 metais gimė 25144 naujagimių, iš kurių 1276 neišnešioti. 22-37 nėštumo savaitę gimę mažyliai kartais nesveria nė 1 kilogramo, todėl jiems reikalinga nuolatinė priežiūra ir medikų pagalba, kuri naujagimių intensyviosios terapijos bei naujagimių ligų skyriuose kartais trunka ir apie 4 mėnesius.

Pasak Kauno klinikų Neonatologijos klinikos slaugos vadovės Natalijos Skorobogatovos, neišnešiotiems naujagimiams yra suteikiama profesionali pagalba, kuri dovanoja viltį šeimoms ir leidžia išsaugoti mažųjų gyvybes. „Galime didžiuotis, kad Lietuva yra tarp pirmaujančių Europos šalių, kurioje naujagimių ir kūdikių mirtingumas yra vienas mažiausių. Šiandien Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje turime 15 modernių intensyviosios terapijos lovų. Didžioji dalis mūsų pacientų yra patys mažiausi neišnešioti naujagimiai, kuriems suteikiame medicininę pagalbą ir nuolatinę personalo priežiūrą“, apie situaciją ligoninėje kalba N.Skorobogatova. 

Per beveik 30 darbo metų Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje slaugos vadovei teko patirti ir labai gražių, ir itin skaudžių akimirkų, todėl medikė džiaugiasi galimybe vėl pamatyti savo mažuosius pacientus bei jų šeimas. „Būtent „Gyvybės šventė“ vienija mus medikus, tėvelius ir vaikus.  Tapome bendruomene, renginio metu turime progą pasidžiaugti, apsikabinti, prisiminti ir sunkius momentus, ir gražias akimirkas“, tvirtina Kauno klinikų Naujagimių intensyvios terapijos skyriaus slaugos vadovė.

Neišnešiotų naujagimių šeimoms – pagalba

Renginio rėmėjas, sauskelnių prekės ženklas „Pampers“, jau 3 metus prisideda prie pagalbos neišnešiotų naujagimių šeimoms. „Gyvybės šventė“ tapo akcijos „Jūs perkate – mes remiame“ startu.

Nuo gegužės 31 iki birželio 13 dienos, perkant pakuotę „Pampers“ sauskelnių parduotuvėse „Maxima“, bus galima paaukoti specialių sauskelnių „Pampers Preemie“ neišnešiotiems kūdikiams, gimstantiems Lietuvos ligoninėse. Jos buvo sukurtos bendradarbiaujant su naujagimių intensyviosios terapijos skyrių slaugytojomis ir akušerėmis. Šios sauskelnės yra ne tik mažesnio dydžio už įprastas, bet ir turi ypatingų savybių, atitinkančių neišnešiotukų poreikius.

Asociacija „Padedu augti“ su prekės ženklu „Pampers“ bendradarbiauja trejus metus. „Džiaugiamės ir jaučiame dėkingumą, kad prasmingų bei Lietuvos gydymo įstaigoms, kuriose slaugomi neišnešioti naujagimiai, labai reikalingų projektų metu yra dovanojamos sauskelnės. Jos yra sukurtos specialiai neišnešiotukams, todėl prekybos centruose šių priežiūros priemonių nėra galimybės įsigyti. Tokia parama šeimoms sumažina finansinę naštą ir rūpestį, nes ne visos ligoninės gali aprūpinti mažuosius pacientus jiems reikalingomis sauskelnėmis“, – tvirtina I. Laukytė-Budrienė.

Renginio akimirkos – šioje nuorodoje: https://we.tl/t-fyorPszAKd

Pranešimą paskelbė: Kristina Jugulytė, PR Service