Grožis,  Sveikata

Nuo plaukų slinkimo iki plaukų transplantacijos. Ką vertėtų žinoti?

Tankūs ir svarbiausia sveiki plaukai – neatsiejama mūsų įvaizdžio bei puikios savijautos dalis, kuri visuomet patraukia akį. Plaukų struktūra yra paveldima, tačiau rūpestingai juos prižiūrint, daugelis gali puikuotis vešliais ir sveikais plaukais.

Vidutiniškai ant galvos yra nuo 100 000 iki 150 000 plaukų. Natūralu, jog kasdieną vidutiniškai netenkame nuo 50 iki 100 plaukų. Tačiau plaukų slinkimui suintensyvėjus, ignoruoti to nereikėtų, neretai, prasidėjęs plaukų slinkimas gali baigtis akivaizdžiu plaukų suplonėjimu, išretėjimu ar net visišku nuplikimu. Džiugi žinia ta, jog laiku susirūpinus, plaukų slinkimo galima išvengti.

Dėl kokių priežasčių pradeda slinkti plaukai?

Plaukų slinkimą gali sukelti daugybė skirtingų veiksnių. Dėl to, įvertinti plaukų slinkimo priežastį, būna gana sudėtinga. Plaukai gali slinkti dėl vidaus ir paveldimų ligų. Taip pat plaukų slinkimas suintensyvėja dėl streso, anemijos, navikinių onkologinių ligų, fizinio išsekimo, dietų ar badavimo. Ypač pavojingos nesubalansuotos dietos, kurių besilaikant, organizme ima trūkti būtinų plaukams medžiagų, tokių kaip aminorūgštys, cinkas, geležis, baltymai, kiti mikroelementai ir vitaminai. Trūkstant maisto medžiagų, plaukai tampa negyvybingi, sausi, šviesesni, lėčiau auga, išretėja. Plaukų būklė glaudžiai susijusi ir su hormonų pokyčiais organizme menopauzės bei nėštumo metu. Moterims po gimdymo, ypač pirmuosius tris ar šešis mėnesius, gali žymiai sustiprėti plaukų slinkimas, pablogėti ir pati jų būklė. Taip pat plaukus neigiamai veikia ir organizme vykstantis uždegimo procesas. Nėra svarbu, ar skauda dantį, ar gerklę, bet koks uždegiminis procesas silpnina imunitetą, o tai gali turėti neigiamos įtakos ir mūsų plaukams. Žmogui būdingas ir fiziologinis plaukų slinkimas, kuris priklauso nuo plaukų augimo ciklų, sezono. Pavasarį ir rudenį plaukai slenka intensyviau. Dažnas atvejis, kai plaukų slinkimą nulemia netinkamai pasirinktos plaukų priežiūros ir formavimo priemonės.

Ar įmanoma įveikti androgeninį plikimą?

Nors dažniausiai androgeninis plaukų slinkimas pasireiškia vyrams, nuo jo neapsaugotos ir moterys. Androgeninį plikimą lemia paveldėtos plauko folikulo savybės ypatingai reaguoti į normalų kraujyje esančių androgenų kiekį. Kai androgenų kiekis kraujyje pakinta, plaukai pradeda slinkti. Vyrams plaukai gali pradėti slinkti bet kokio amžiaus, vos lytiškai subrendus. Pirmiausia pradeda retėti plaukai kaktos šonuose, vėliau plinka viršugalvyje, pakaušyje. Plaukai tampa vis plonesni, greičiau nuslenka ir galiausiai nustoja augti visai. Šis plikimas pasireiškia 50 – 80 proc. vyrų. Moterims androgeninis plikimas taip pat gali pasireikšti. Dažniausiai tai pasitaiko vyresniame amžiuje, kuomet kinta moters hormoninė pusiausvyra. Moterims plaukai pradeda retėti visoje galvos srityje, šiek tiek intensyviau viršugalvyje, tačiau kiek vėliau, apie 30-40 – uosius gyvenimo metus. Androgeniniu plaukų slinkimu reikėtų susirūpinti kuo anksčiau, tuomet įmanoma sustabdyti ar sulėtinti šį procesą. Ypač veiksmingos priemonės, kurių sudėtyje yra sintetinių užkrūčio liaukos peptidų, kurie – tarsi gyvybingumą žadinantis maistas plaukų folikulams, stiprina plaukų šaknų ląsteles plauko augimo stadijoje. Italijos Milano universitete, prižiūrint gydytojams M. Barbareschi, N. Arena ir kt. buvo siekiama nustatyti šių peptidų veiksmingumą androgeniniam plaukų slinkimui. Tyrime dalyvavo 364 dalyviai (vyrai ir moterys), kurie 6 mėnesius nuosekliai naudojo Thymuskin priemones, į kurių sudėtį įeina sintetiniai užkrūčio liaukos peptidai. Rezultatai įrodė didesnį nei 90 proc. Thymuskin priemonių efektyvumą mažinant plaukų slinkimą ir vyrams, ir moterims.

Plaukų transplantacija ir tai kas efektyvu mažinant plaukų slinkimą.

Plaukų slinkimo priežasčiai nustatyti, svarbiausia išsamus pokalbis su pacientu bei, esant reikalui, detalus tyrimų atlikimas. Dažnu atveju organizme trūkstant tam tikrų mikroelementų pakanka tiesiog papildyti savo dienos racioną maisto papildais ar vitaminais. Gydytojos dermatologės Renatos Kliunkienės nuomone, esminiai tyrimai esant plaukų slinkimui yra bendras kraujo tyrimas, vitamino D nustatymas kraujyje, seleno, cinko, vario, geležies ištyrimas.

Dermatologė patikslina jog gydymo taktika parenkama individualiai, priklausomai nuo to, kiek pažengusi yra liga bei kokie yra paciento lūkesčiai. Dažnu atveju skiriami vietiniai (ant galvos odos) aplikuojami vaistai, kurie vartojami ilgą laiką. Kaip alternatyvą vaistams, gydytoja rekomenduoja Thymuskin priemones, kurios akivaizdžiai mažina visų tipų plaukų slinkimą, efektyviai skatina naujų plaukų augimą, bei sustiprina turimus plaukus. Negana to, šios plaukų slinkimą mažinančios priemonės neturi šalutinio poveikio, tinka ir jautriai, pleiskanoti linkusiai galvos odai. Vis dažniau pacientai renkasi Thymuskin priemones naudoti ir po plaukų transplantacijos, kurios paskatina persodintų plaukų folikulų augimą ir užtikrina ilgalaikį plaukų augimą.

Gydytoja taip pat išskiria ir invazines procedūras, kurios skatina plaukų augimą, bei stiprina esančius plaukus. Procedūros dažniausiai atliekamos kursais, tam reikia 2 – 5 procedūrų, vėlgi sprendžiant kiekvieną atvejį individualiai. Mezoterapija – įvairių mikroelementų įvedimas į odą mikro dūriais. Bei PRP terapija arba plazmoliftingas, kurio metu į paciento audinius suleidžiama trombocitais praturtinta plazma. Esant neefektyviam plaukų slinkimo gydymui išvardintais metodais, gydytoja dermatologė rekomenduoja atlikti plaukų persodinimo procedūras tiek vyrams tiek moterims. Inovatyvus DHI (Direct hair implantation) metodas jau taikomas ir Lietuvoje, Kardiolitos klinikose. Procedūra atliekama vietinėje nejautroje, todėl pacientui nereikia taikyti bendrinės narkozės, kitą dieną jis praktiškai gali grįžti į darbą.