Idėjos namams

Nykstanti, bet labai reikalinga kaminkrėčio profesija

Vienų profesijų atstovų kasmet tik daugėja, o štai kitų – sparčiai mažėja, ir tokių žmonių visoje Lietuvoje galima suskaičiuoti vos kelias dešimtis. Šie žmonės – kaminkrėčiai, laipiojantys stogais ir kaminuose ieškantys lobio bei atliekantys labai svarbų darbą – namus saugojantys nuo gaisro, o aplinką – nuo didelės taršos.

Kaminkrėčiai savo amato neišsižada nebijodami sveikatos sutrikimų, traumų, kurios šiame darbe – dažnos. Stereotipinis kaminkrėtys – apsirengęs tamsiais drabužiais, kurio veidas ir rankos – nusėti suodžiais. Tiesa, profesija sena ir garbinga, kai kurių didžiųjų Europos miestų stogus puošia ne kas kitas, bet kaminkrėčių skulptūros, nes buvimas tarp dangaus ir žemės – kaminkrėčio stichija.

Kodėl darbus geriau patikėti profesionalams?

Kartais patys žmonės, norėdami sutaupyti, imasi kaminų valymo, tačiau netrukus supranta klydę, nes profesionalūs kaminkrėčiai turi patirties, žino, kaip prie kokio tipo kamino prieiti, turi visą reikiamą įrangą ir kaminus išvalo gerokai kokybiškiau ir greičiau. Daugelio kaminkrėčių rankose ir šiandien atsiduria tradiciniai įrankiai: tai apvalus arba kvadrato formos šepetys ilgu kotu, rankoje telpantis veidrodis, kito tipo šepečiai ir, žinoma, kopėčios.

Ne visi klientai, net ir įsirengę brangiausius stogus, pasirūpina kopėčiomis, tad išradingieji kaminkrėčiai turi ieškoti išeičių, kaip išsisukti iš keblokos padėties. Tačiau kaminkrėčiams darbą palengvina ir šiuolaikinės technologijos – kaminų būklę ir užteršimą galima įvertinti kamino vidų nufilmuojant vaizdo kamera, specialūs prietaisai padeda kaminuose nustatyti anglies dioksido koncentraciją, o cheminiai preparatai padeda geriau prižiūrėti kaminus.

Geriausias laikas valyti kaminus – prieš sezoną ir iškart po jo

Geriausias metas pasirūpinti kaminų švara – pavasaris, ką tik pasibaigus šildymo sezonui arba ankstyvas ruduo, prieš pirmą kartą užkuriant katilą ar židinį. Tačiau žmonės skundžiasi, kad ypač prieš šildymo sezoną kaminkrėčiai būna užimti ir juos prisišaukti labai sunku, juolab prisiminus faktą, kad tokių specialistų net ir didmiesčiuose yra po kelis.

Galima rasti ne vieną pavyzdį, kai namų savininkai, bandę išvalyti kaminus, rizikavo savo sveikata ir net gyvybe. Itin ant stogų pavojinga lipti tiems, kurie bijo aukščio, kai stogo danga yra slidi po lietaus ar apsnigta, padengta ledu. Tiesa, dėl pavojų, kurie laukia kaminkrėčių, sunkaus ir varginančio darbo savo piniginę tenka paploninti nuo 40-50 eurų suma – maždaug tiek atsieis kamino valymas.

Profesiją lydi įvairiausi prietarai

Nuo seno kaminkrėčio profesija apipinta įvairiais prietarais. Vienas jų – palietus sutikto kaminkrėčio sagą arba kaminkrėčiui ištepus žmogaus nosį ar ranką, laukia sėkmė. Taigi kaminkrėčiai sulaukia ir prisilietimų, ir įdėmių žmonių žvilgsnių, kai namo keliauja paišini.

Taip pat tikėta, kad su kaminkrėčiais neverta pyktis ar atsisakyti sumokėti kiek paprašytam: jis kamine gali palikti vamzdelių, nuo vėjo skambančių raktų rišulėlių, tad kaminkrėtį teks kviesti darkart „dvasioms varyti“.

Informaciją parengė UAB „Sauresta“ – specializuota dūmtraukių iš nerūdijančio plieno gamintoja.