Sveikata

„Perspėti. Apsaugoti. Vakcinuoti“ – toks 2021 m. Europos imunizacijos savaitės šūkis

Š. m. balandžio 26 d. – gegužės 2 d. bus minima Europos imunizacijos savaitė, kurios tikslas –

 gerinti visuomenės supratimą apie teikiamą skiepų naudą ir svarbą, užkertant kelią vakcinomis valdomų ligų ir jų sukeliamų komplikacijų plitimui.

Šios Europos imunizacijos savaitės metu daugiausia dėmesio bus skiriama vakcinacijai nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos), tačiau visuomenė taip pat bus informuojama apie įprastinę vaikų ir suaugusių asmenų vakcinaciją.  

Kaip ir ankstesniais metais, Europos imunizacijos savaitė sutampa su Pasauline imunizacijos savaite. Abi kampanijos akcentuos pagrindinę žinią – „Vakcinos mus suartina“. 2021 m. Pasaulinė imunizacijos savaitė ragins gyventojus labiau įsitraukti į imunizaciją visame pasaulyje, akcentuojant skiepijimo svarbą ir gerinant kiekvieno žmogaus sveikatą ir gerovę. 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau – ULAC) specialistai primena, kad užkrečiamosios ligos kasmet sudaro iki 20 proc. visų registruotų ligų Lietuvoje, o vakcinomis šiandien galime kontroliuoti daugiau nei 25 ligas. Primename, kad skiepijimas yra svarbus visoms amžiaus grupėms, todėl rekomenduojame aktyviai domėtis vakcinomis valdomų ligų specifine profilaktika ir nepasikliauti skleidžiama nepagrįsta informacija.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje vakcinacijos dėka pasaulyje išgelbėjama nuo 2 iki 3 mln. asmenų nuo mirties.
 
Imunizacija turėtų būti nenutrūkstamas procesas, todėl Pasaulio sveikatos organizacija COVID-19 pandemijos metu rekomenduoja tęsti tiek vaikų, tiek suaugusiųjų planinius skiepijimus pagal įprastai galiojančią tvarką. Todėl, jei pandemijos metu bet kurioje amžiaus grupėje buvo nutraukta imunizacija, būtina kuo greičiau pasiskiepyti praleistais skiepais.

Primename, kad vadovaujantis Nacionaline imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programa:

  • Vaikai pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami nuo 14 infekcijų: tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, B tipo Haemophilus influenza infekcijos, poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės, pneumokokinės infekcijos, žmogaus papilomos viruso, rotaviruso, B tipo meningokoko;
  • kas 10 metų suaugę, vyresni nei 25 m. asmenys PSDF lėšomis yra skiepijami nuo difterijos ir stabligės;
  • asmenys, priklausantys rizikos grupei, nemokamai skiepijami nuo gripo ir nuo pneumokokinės infekcijos;
  • traumas patyrę asmenys valstybės lėšomis vakcinuojami nuo stabligės (aktyvi imunizacija), nuo pasiutligės skiepijami asmenys, nukentėję nuo pasiutusių ar įtariamai pasiutusių gyvūnų;
  • asmenys, turėję sąlytį su tymais sergančiu asmeniu skiepijami viena vakcinos doze per 72 val. po sąlyčio;
  • suaugusiesiems ir vaikams po transplantacijų ar vaikams po imunosupresinio gydymo, kai imunizaciją reikia pakartoti pagal individualų gydytojo parinktą ir sudarytą skiepijimo planą.
  • Už šiuos skiepus mokėti nereikia, jie finansuojami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

Minėdami Europos imunizacijos savaitę, ULAC specialistai ragina visuomenę ir sveikatos priežiūros darbuotojus aktyviau domėtis užkrečiamųjų ligų profilaktika, nepasikliauti kuriamais mitais ir skleidžiama nepagrįsta informacija.

LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių rasite ČIA.

Daugiau informacijos apie skiepus rasite ČIA.

Pranešimą paskelbė: Zigmantas Nagys, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras