Visi puikiai suprantame, jog čiužinys – vienas svarbiausių mūsų buities elementų. Dėl šios priežasties, to vienintelio, mums tobulai tinkančio čiužinio paieškai įprastai skiriame daug laiko ir jėgų, o jį atradę ir įsigiję nė negalvojame, kad kažkada ateis laikas su naujuoju pirkiniu atsisveikinti. Deja, bet net ir aukščiausios kokybės čiužiniai bėgant metams nusidėvi, tapdami mūsų nemigos, alerginių susirgimų ir kūno skausmų priežastimi.
Ilgametę patirtį čiužinių gamybos rinkoje turinčios bendrovės LONAS vadovo Domo Jakučio teigimu, pirmuosius čiužinio nusidėvėjimo požymius jaučiame kiekvienas. Tiesa, labai dažnai nekokybiško čiužinio sukeltas problemas esame linkę suversti kitiems kasdieninės aplinkos veiksniams.
„Nors čiužinys ir yra vienas pagrindinių kokybiško miego elementų, paradoksalu, bet jį dėl suprastėjusios miego kokybės kaltiname paskutinį. Jei ilgai neužmiegame ar naktį dažnai prabundame – kaltas stresas, jei jaučiame raumenų, kaklo ar nugaros skausmus, kaltę verčiame sėdimam darbui, sporto stygiui ar persitempimui sporto salėje, o gal net ir dieną mus perpūtusiam vėjui. Žinoma, visi šie veiksniai daro tiesioginę įtaką mūsų savijautai, tačiau labai dažnai problema yra kur kas arčiau mūsų miegamojo, nei susimąstome“ , – sako LONAS vadovas Domas Jakutis.
Pirmieji signalai jaučiami visu kūnu
Čiužinių gamybos profesionalo teigimu, didžioji dalis nusidėvėjusio čiužinio požymių gali būti lengvai pastebimi plika akimi arba juntami kūnu. Tai – susiformavusios įdubos, gumbai, iššokusios spyruoklės, tvirtą bei vientisą formą praradęs viršutinis ar vidinis čiužinio sluoksnis. Pastebėjus bent vieną iš jų, galima pagrįstai įtarti, kad dėl miego ir savijautos pokyčių kaltas bus čiužinys.
„Išgulėtas čiužinys – didžiausias mūsų stuburo, kaklo ir raumenų priešas. Jau po pirmosios dienos miego ant nekokybiško čiužinio galime jausti nedidelį maudimą nugaros ar kaklo srityje. Ignoruojant pirmuosius čiužinio nusidėvėjimo signalus, ilgainiui žmogus gali susidurti su kasdieniais kūno skausmais bei ilgalaikėmis, rimtomis sveikatos problemomis“ , – teigia D. Jakutis.
Tiesa, specialistas pažymi, kad savo gerąsias savybes praradęs čiužinys gali atsiliepti ne tik skausmų, bet ir alergijų pavidalų. Nors plika akimi šių nusidėvėjusio čiužinio požymių nepamatysime, tačiau juos, D. Jakučio teigimu, jausime kaskart gulėdami lovoje.
„Laikui bėgant didžioji dauguma čiužinių pradeda kaupti įvairių rūšių alergenus. Dažniausi iš jų yra pelėsis ir dulkių erkutės. Jautresni bei šiems dirgikliams alergiški žmonės pirmuosius nešvarumų kupino čiužinio požymius pajus savo nosimi – kaskart priartėjus prie lovos ar prabudus aplankys čiaudulys, kutenimas kvėpavimo takų zonoje, akių bei gerklės perštėjimas. Išgyvenantys šias problemas ateityje turėtų ne tik skirti daugiau dėmesio čiužinio priežiūrai, bet ir rinktis tik iš hipoalergeninių medžiagų pagamintus gaminius“, – teigia LONAS vadovas.
Naujas čiužinys ne visuomet – geras čiužinys
Čiužinių gamybos profesionalo teigimu, įprastai čiužinį rekomenduojama keisti kas 7-10 metų, priklausomai nuo to, kaip kruopščiai jis prižiūrimas. D. Jakutis pažymi, kad čiužinio galiojimo laikas gali kisti dėl medžiagų, iš kurių jis pagamintas, žmogaus gyvenimo būdo, miego įpročių, čiužinio priežiūros ir kitų aplinkos veiksnių.
„Paklaustas apie tai, kuri vieta namuose yra pati švariausia, dažnas atsakytų, jog tai – lova. Visgi, kasnakt mūsų čiužinys kaupia prakaitą, negyvos odos atplaišas, pleiskanas, dulkes ir dulkių erkutes. Norėdami, kad čiužinys kuo ilgiau išliktų švarus, užtikrintų ramų ir kokybišką miegą, privalome jį reguliariai valyti, vėdinti ir vartyti. Taip, kaip kiekvieną savaitę tvarkome namus, kas keletą mėnesių privalome išsiurbti ir apversti savąjį lovos pagrindą. Tinkamai neprižiūrimas čiužinys pirmuosius nusidėvėjimo signalus pradės siųsti jau po kelerių naudojimo metų“, – sako LONAS vadovas D. Jakutis.
D. Jakutis pažymi, kad net ir kruopščiai prižiūrimo čiužinio nusidėvėjimą skaičiuoti vien metais – neteisinga. Profesionalo teigimu, labai dažnai žmonės susiduria su netinkamai pasirinkto gaminio problema, o jį keisti nauju būtina nedelsiant.
„Jei miegame ant tinkamai pasirinkto čiužinio, mūsų kūnas miego metu atsipalaiduos, svoris pasiskirstys tolygiai, atitinkamai – naktį mažiau vartysimės ir miegosime ramiau. Pasirinkę mūsų kūno sudėjimui bei miego įpročiams netinkamą čiužinį galime susidurti su rimtomis problemomis. Miegant ant per kieto čiužinio, raumenims nepavyks atsipalaiduoti, todėl visą naktį kūnas jus įtampą. O jei miegosime ant per minkšto pagrindo, susidursime su raumenų disbalansu – pilvas bus įdubęs, rankos iškilusios, nugara išsilenkusi. Tokiu atveju, nesvarbu koks naujas ar brangus čiužinys bebūtų, jį keisti reikėtų jau po pirmųjų naudojimo savaičių“, – teigia D. Jakutis.
Čiužinio pasirinkimą lemia asmeninės savybės
Renkantis naują čiužinį LONAS vadovas rekomenduoja atkreipti dėmesį į du esminius veiksnius. Pirma, tinkamai įvertinti savo miego įpročius bei asmenines kūno savybes. Antra, atlikti išsamią analizę vertinant gaminio kokybinius duomenis.
„Renkantis čiužinį būtina atkreipti dėmesį į savo ūgį, svorį, miegojimo poziciją, jautriausias organizmo vietas. Pavyzdžiui, jei jaučiate nugaros skausmus, vieniems padeda kietesni čiužiniai, o kitiems – minkštesni. Tuo tarpu, jei senasis čiužinys buvo nuolatinės alergijos priežastis, svarbus naujojo gaminio akcentas turėtų būti hipoalergeniškumas“ , – sako D. Jakutis.
Naujasis čiužinys, specialisto teigimu, turėtų būti bent 15 centimetrų ilgesnis nei žmogaus ūgis, o jo kietumą rinktis reikėtų atsižvelgiant į savo svorį. Kuo žmogaus svoris didesnis, tuo kietesnis čiužinys turėtų būti. Ekspertas pažymi, kad čiužinio kietumą įvertinti vien kelio ar rankos paspaudimu – nepakanka. Užsukus į į saLONĄ, būtina atsigulti ir bent keletą minučių pagulėti. Tik tokiu būdu galima pajusti, ar atsigulus kūnas tinkamai atsipalaiduoja.
Pranešimą paskelbė: Saulius Jakutis, UAB „LONAS”