Sveikata

SAM patikėjo NVSPL koordinuoti sekoskaitos tyrimų atlikimą Lietuvoje

Lietuvoje nustačius pirmąją, greičiau plintančią koronaviruso (COVID-19) mutacijos atmainą, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) ragina žmones išlikti budriais, saugoti save ir kitus, laikytis nustatytų karantino reikalavimų. Pirmojo paciento atvejis parodė, žmogus užsikrėtė būdamas šalyje, t. y. linija B.1.1.7 buvo įvežta į šalį anksčiau.

Siekiant stabdyti šio viruso plitimą, jau greitai Lietuvoje bus pradėti reguliariai atlikti sekoskaitos tyrimai, kurie būtini ne tik šios, bet ir kitų stebėsenai svarbių linijų ar mutacijų nustatymui. Tokių tyrimų atlikimą koordinuos NVSPL.

NVSPL direktoriaus Dano Bakšos teigimu, labai svarbu, kad mokslininkai pateikia vis daugiau duomenų apie skirtingų viruso linijų ypatumus, siejamus su greitesniu infekcijos plitimu, pakitusiu atsaku į neutralizuojančius antikūnus ar įspėjimus apie kintančio viruso diagnostikos ypatumus.

„Šį virusą, kuris kur kas greičiau plinta ir yra labiau užkrečiamas, sustabdyti galime tik laikydamiesi griežtų saugumo reikalavimų. Mūsų žiniomis, Lietuvoje B.1.1.7 linijos virusas nustatytas pirmą kartą. Sirgęs asmuo jau yra pasveikęs,užsikrėtimas įvyko šalies viduje, asmuo niekur nekeliavo ir nebendravo su keliavusiais, o tai rodo, kad tokių atvejų gali būti ir daugiau, kad ši linija jau plinta šalyje“, – sako NVSPL vadovas D. Bakša.

D. Bakšos teigimu, kilus įtarimams dėl naujų atvejų, dar kurį laiką ėminiai sekoskaitos tyrimams būtų siunčiami į referentinę laboratoriją arba perduoti ištyrimui tai atliekančioms institucijoms Lietuvoje.

„Lietuvoje greitai bus atliekiami plataus masto sekoskaitos tyrimai, kurių atlikimą koordinuos mūsų laboratorija. Šiuo metu tam yra intensyviai ruošiamasi, bendradarbiaujama su mokslininkais, kitų sričių ekspertais. Svarstoma apie atrankinių tyrimų įvedimą, siekiant greičiau aptikti tam tikras viruso linijas“, – sako NVSPL vadovas.

NVSPL primena, kad pirmasis šio viruso mutacijos atvejis patvirtintas referentinėje laboratorijoje Nyderlanduose atliekant sekoskaitos tyrimus. Šie tyrimai yra sudėtingi ir ilgai trunkantys. Rezultatus apie pirmąjį atvejį NVSPL gavo maždaug po 2 savaičių nuo ėminio išsiuntimo, t. y. sausio 27 d., o išsamus viruso atmainos aprašymas Lietuvą pasiekė tik vasario 1 d. Šis ėminys buvo siunčiamas į referentinę laboratoriją, nes atliekant PGR tyrimą buvo nustatyti 2 genai, o trečias S genas nenustatymas, kas yra būdinga iš Jungtinės Karalystės kildinamai B.1.1.7 viruso linijai.

Ši linija jau plačiai paplitusi po skirtingas pasaulio šalis, tad nenuostabu, kad buvo nustatyta ir Lietuvoje. Atliekant tokius tyrimus, svarbiausia stebėti viruso mutacijų dinamiką, nes vienas nustatytas atvejis tik patvirtina teiginį, kad ši linija cirkuliuoja ir Lietuvoje, tačiau kiek yra išplitusi nėra žinoma. Apie radinį NVSPL paskelbė išsiaiškinus informaciją apie užsikrėtimo šia linija atvejį ir įsitikinusi gautų duomenų teisingumu.

Šiuo atveju informacija apie aptiktą mutaciją paskelbta per Europos Komisijos (EK) skubaus įspėjimo ir reagavimo sistemą – tokiu būdu pasidalyta informacija su Europos Sąjungos (ES) šalių kompetentingomis institucijomis, EK, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Europos ligų, prevencijos ir kontrolės centru.

NVSPL primena, kad tai ne pirmas atvejis, kai ėminiai, siekiant išsiaiškinti viruso genetinius ypatumus, yra siunčiami į referentines laboratorijas, kurias tyrimų algoritme patvirtinto tarptautinės institucijos. Praėjusių metų vasario pabaigoje įtarus pirmuosius koronaviruso atvejus ir NVSPL gavus teigiamus atsakymus, ėminiai buvo siunčiami į referentinę laboratoriją, siekiant gauti tikslią patikimą informaciją.

NVSPL planuoja ir toliau stiprinti išorinės kokybės kontrolės procedūras, bendradarbiaujant su išorės laboratorijomis ir atliekant tarplaboratorinius tyrimus.

Pranešimą paskelbė: Simona Kalvelytė, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija