Sveikata

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: socialdemokratai reikalauja skubių Registrų centro vadovo paaiškinimų

2020 m. liepos 24 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija reikalauja valstybės įmonės Registrų centro direktoriaus Sauliaus Urbanavičiaus atsakyti į klausimus dėl aukščiausios saugumo kategorijos, tai yra, e. sveikatos sistemos ir kitų Registrų centre saugomų duomenų bazių atstatymo. Socialdemokratai siekia išsiaiškinti, kodėl informacinės sistemos, kuri turėtų būti atstatyta daugiausia per 8 valandas, nesutvarkoma per kelias paras, kodėl piliečiai negauna su valstybės registruose saugoma informacija susijusių paslaugų. Jie yra priversti smarkiai rizikuoti savo sveikata, nes gydymo įstaigos negali įkelti e. dokumentų,   o pacientai negali gauti nei elektroninių receptų, nei vaistų. Socialdemokratai klausia, ar Registrų centro vadovas prisiims atsakomybę, kokia žala yra padaryta per tą laiką, kai buvo neprieinami Registrų centro duomenys, ir kaip ta žala bus kompensuota.

„Gavę Registrų centro vadovo S. Urbanavičiaus paaiškinimus spręsime, ar yra pagrindas kreiptis į Generalinę prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo, akivaizdu, kad kilus duomenų centro valdymo krizei, rezervinis duomenų centras nesuveikė. Klausimas dėl Registrų centro informacijos saugumo užtikrinimo buvo pradėtas spręsti jau prieš keletą metų, tačiau atėję į valdžią dabartiniai valdantieji, kaip ir daugelyje sričių, ėmėsi pertvarkų. Registrų centrą iš Teisingumo ministerijos pavaldumo perdavė Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, specialiai šiai sričiai sukūrė viceministro pareigybę. Pertvarkos metu buvo atleisti keli šimtai darbuotojų ir panašiai tiek priimta naujų. Tačiau ar jie buvo priimti pagal kompetencijas, ar pagal kitokius kriterijus ir, ar ne dėl darbuotojų bei vadovų kompetencijos trūkumo per tuos ketverius metus aukščiausios saugumo kategorijos e. sveikatos sistema taip ir liko be atsarginių serverinių. Stebėtina, kai valstybė investavo į IT sistemų konsolidavimą, jų priežiūrą šimtus milijonų, bet apie atsarginio e. sveikatos duomenų centro įrengimą vis dar kalbama būsimuoju laiku“, – sako klausimus Registrų centro vadovui pateikusi Seimo LSDP frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

Pasak R. Budbergytės, Registrų centro duomenų prieinamumas tai ne tik pareigūnų aplaidumo ir politikų  atsakomybės klausimas, tai ir patirtų nepatogumų, nuostolių atlyginimo klausimas. Juk per tas dienas žmonės negalėjo naudotis Registrų centro duomenimis – gauti receptus ar vaistus, naudotis mobiliuoju parašu. Apie sutrikusią veiklą pranešė ir bankai, notarai, neįvyko daugybė suplanuotų sandorių, o ką jau bekalbėti apie žalą žmonių sveikatai.

„Įsivaizduokite širdies ritmo sutrikimais arba cukriniu diabetu sergantį žmogų, kuris kasdien vartoja gyvybiškai svarbius vaistus. Jeigu jie baigiasi, tai asmuo dabar net negali patekti ir pas gydytojus, kad skubiai gautų ranka išrašomą receptą. Jo sveikata ir gyvybė atsiduria didelėje rizikoje. Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija tyli, ministras Aurelijus Veryga iki rudens išėjo atostogauti, palikęs vietoje savęs skandalais pagarsėjusį Jaroslavą Narkevičių. Aiškėja, kad dėl liūties išėjus iš rikiuotės 11 registrų ir 11valstybinių informacinių sistemų, nebelieka atsakingų. Naujai paskirtas ministras Rimantas Sinkevičius  dar nespėjęs naujam darbe kojų apšilti. Ar lietus nuplovė ir Vyriausybės narių atsakomybę?“, – klausia R. Budbergytė.

Išsamesnė informacija žiniasklaidai:

Irmina Frolova-Milašienė

El. p. irmina.milasiene@lrs.lt; mob. 8 600 07 099

 

 

 

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija