Sveikata

Seimo narės Virginijos Vingrienės pranešimas: „Seime vyks diskusija apie būdus ir priemones spręsti mobingo problemą“

2019 m. gruodžio 12 d. pranešimas žiniasklaidai

Lietuvą neseniai sukrėtusios skausmingos jaunojo mediko ir jauno kultūros darbuotojo mirtys privertė labai sunerimti. Paviešintos tragedijų priežastys atskleidė seniai pūliuojančią piktžaizdę, kurios požymiai pastebimi daugelyje darboviečių ir organizacijų. Mobingas, kurio nebyliai stengiamasi nematyti dėl esą sprendimo nebuvimo nevilties, toliau triumfuodama klesti. Todėl Seimo narės Virginijos Vingrienės iniciatyva Seime gruodžio 16 d. organizuojama apskritojo stalo diskusija „Mobingas darbo vietoje – kas gali mus apginti?“, skirta aptarti darbo vietoje patiriamo mobingo (įvairialypio psichologinio smurto) padarinius ir ieškoti veiksmingų problemos sprendimų.

Kaip teigė renginio iniciatorė, mobingas – labai rimta, darbuotojų dvasią gniuždanti problema, būdinga daugelyje darboviečių Lietuvoje. Apmaudu, tačiau kol kas vis dar neturime veiksmingų teisinių kovos su mobingu priemonių, kaip ir įstatymiškai aiškiai nustatytos atsakomybės už jo taikymą. „Ši nesprendžiama problema nuolat apie save primena reguliariai iškylančiomis į dienos šviesą kraupiomis pasekmėmis. Greta žmogiškosios tragedijos dera paminėti ir nuostolius, kuriuos patiria gabių, kūrybingų, darbščių, sąžiningų darbuotojų netekusios įmonės, o kartu ir valstybė apskritai“, – įsitikinusi V. Vingrienė.

Seimo narės nuomone, būtina nedelsiant imtis priemonių ne tik suteikiant psichologinę pagalbą nukentėjusiems darbuotojams, bet teisiškai apibrėžti mobingą kaip rimtą nusikaltimą, numatant administracinės ar net baudžiamosios atsakomybės priemones už tai. „Seime pirmą kartą rengiama tokia diskusija, kalbantis su ekspertais, atsakingų institucijų pareigūnais, mobingo atžvilgiu jautriausių darboviečių, profesinių sąjungų, darbuotojų ir darbdavių, visuomeninių organizacijų atstovais, ne tik garsiai įvardydami šią blogybę, bet ir ieškodami veiksmingų sprendimų. Taip bus praminti keliai tolimesniems veiksmams mobingo užkardymo klausimu“, – pabrėžia V. Vingrienė.

Viena iš konferencijos pranešėjų, Vytauto Didžiojo universiteto profesorė, mobingo konsultantė prof. dr. Jolita Veinard (Jolita Vveinhardt), daugelį metų konsultuojanti ir ieškanti sprendimų užkirsti kelią mobingo problemai, jį įvardija kaip asmenybę žlugdantį psichologinį terorą, besireiškiantį įvairiais būdais: nuolatine žeminančia kritika, apkalbomis, paskalomis, žmogaus ignoravimu, sveikatai žalingų darbų skyrimu, nepalankiu darbo grafiku, reikalavimu su kolegomis dalintis savo darbo rezultatais ir kt. „Visa tai menkina darbuotojo savivertę, mažina jo produktyvumą ir visiškai demotyvuoja. Nukenčia ne tik auka, organizacijos klimatas, bet ir visuomenė. Jeigu jau nesirūpinama darbuotojo gerove, tiek organizacijos, tiek valstybė vienąkart turi susivokti, kad taip patiria ir didžiulius finansinius nuostolius“, – pažymi mokslininkė.

Ekspertės teigimu, siekdami užkirsti kelią toksiškiems santykiams darbe, privalome ne tik įstatymiškai apibrėžti puolimo iniciatorių atsakomybę, teikti darbuotojams reikalingą pagalbą, bet ir šviesti organizacijų vadovus. „Todėl šį klausimą keliame aukščiausiu lygmeniu, ieškodami sprendimų problemą spręsti sistemiškai, nes dalinės priemonės yra neveiksmingos“, – įsitikinusi prof. J. Veinard.

Daugiau informacijos apie renginį galima rasti čia.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija