Sveikata

Šeimos gydytoja skatina neatidėlioti vaikų sveikatos patikros prieš mokyklą

Nors vasarą norisi skirti poilsiui bei įvairioms mėgstamoms veikloms, vaikams ir jų tėveliams svarbu nepamiršti pradėti ruoštis mokyklai. Vienas svarbiausių šio pasiruošimo žingsnių – profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas. Kuo jis svarbus ir kodėl geriau jo neatidėlioti? Pasak Kauno „InMedica“ klinikos šeimos gydytojos, endobiogenikės Linos Oliandrienės, ši patikra yra itin svarbus procesas, leidžiantis anksti pastebėti galimas sveikatos problemas ir jas gydyti.

„Vaikų sveikatos patikrinimo prieš mokyklą metu yra įvertinama vaiko fizinė ir psichologinė sveikata, galimi vystymosi sutrikimai, laiku nustatomos ligos ir rizikos veiksniai, kurie gali turėti įtakos vaiko mokymosi gebėjimams ir bendrai sveikatos būklei ateityje“, – pastebi šeimos gydytoja L. Oliandrienė.

Vaikus nuo vienerių iki 18 metų amžiaus profilaktiškai tikrinti būtina vieną kartą per metus. Tiesa, jei susiduriama su tam tikrais specifiniais sveikatos sutrikimais, gali būti paskirti papildomi tyrimai, atliekamos papildomos šeimos gydytojo arba gydytojo specialisto konsultacijos.

Kuo svarbi profilaktinė vaikų sveikatos apžiūra?

Visi tėvai nori, kad jų atžaloms mokymosi procesas būtų kuo sklandesnis ir nekeltų papildomo streso. Siekiant tai užtikrinti, vizito pas šeimos gydytoją metu įvertinama, ar vaikas neturi specialiųjų mokymosi poreikių, ar jam nėra reikalinga regos ar klausos korekcija, logopedo pagalba, ar jis gali dalyvauti fizinio lavinimo pamokose pagal švietimo įstaigoje nustatytą krūvį.

„Jei vaikas turi tam tikrų sveikatos problemų, galbūt jam reikia individualizuotos pagalbos arba pritaikytų specialių metodų, kad būtų užtikrintas sėkmingas mokymosi procesas ir išvengta nesėkmės mokykloje. Šeimos gydytojas apie rekomenduojamas pagalbos priemones nurodo švietimo įstaigai, jas įrašydamas vaiko profilaktinio patikrinimo pažymoje“, – pasakoja šeimos gydytoja L. Oliandrienė.

Taip pat šie profilaktiniai patikrinimai padeda atpažinti tokius rimtus susirgimus kaip širdies, plaučių, šlapimo takų ligos, anemija ar kitos kraujo ligos, cukrinis diabetas, problemos su endokrinine ir imunine sistema ir kt. Laiku pritaikius tinkamą gydymą, galima išvengti rimtesnių sveikatos sutrikimų vaiko ateityje.

Kas tikrinama profilaktinio sveikatos tikrinimo metu?

Pirmiausia vizito metu gydytojas bendrai apžiūri vaiką, išklausinėja apie jo sveikatos būklę, pasireiškiančius simptomus, gyvenimo būdą – tai padeda susidaryti bendrą vaizdą apie paciento sveikatą ir išaiškinti galimas problemas.

„Taip pat patikrinamas kraujo spaudimas, nes jis gali būti susijęs su širdies ir kraujagyslių, inkstų ar endokrininėmis ligomis. Atliekama širdies ir plaučių išklausymas, matuojamas svoris ir ūgis, nustatomas kūno masės indeksas (KMI), patikrinama klausa bei rega. Gali būti atliktas bendras kraujo tyrimas, gliukozės, cholesterolio, šlapimo ar kiti papildomi tyrimai pagal gydytojo rekomendacijas“, – vardija „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja L. Oliandrienė.

Jei reikia, atliekamas širdies elektrinės veiklos registravimas (EKG), kuris padeda identifikuoti galimus širdies ritmo ar kitus širdies veiklos sutrikimus.

Be to, sveikatos vizito metu primenama apie galimybę skiepytis ir atliekami skiepai nuo infekcinių ligų, kad švietimo įstaigose būtų sumažinta rizika plisti infekcinėms ligoms. Patikrinimas taip pat gali apimti informacijos apie sveiką gyvenseną, tinkamą mitybą, fizinį aktyvumą ir kitus svarbius sveikatos palaikymo būdus pateikimą.

Svarbu nepamiršti prieš mokyklą apsilankyti ir pas gydytoją odontologą dėl burnos ir dantų sveikatos profilaktinio patikrinimo. Šio vizito metu atliekamas karieso gydymas, dantų dygimo problemų įvertinimas, esant poreikiui, dantys dengiami silantais. Gydytojo odontologo profilaktinis patikrinimas taip pat yra privalomas kasmet ir išduodamas pažymėjimas apie vaiko odontologinę sveikatą atskirai nuo šeimos gydytojo pažymos.

Ragina sveikatos patikros neatidėlioti

Šeimos gydytoja L. Oliandrienė primena, kad tėveliai atvykdami į konsultaciją turi būti pasiruošę suteikti visą informaciją apie vaiko sveikatos sutrikimus, jų simptomus, dažnumą ir veiksnius, darančius jiems įtaką. Taip reikalinga informacija apie vaiko mitybos, miego bei fizinio aktyvumo įpročius.

„Šie vizitai – laikas, kai galima iš gydytojo gauti visus atsakymus į rūpimus klausimus dėl vaiko sveikatos ir patarimus, kaip ją gerinti ir palaikyti“, – pažymi Kauno „InMedicos“ klinikos šeimos gydytoja L. Oliandrienė.

Ji taip pat priduria, kad profilaktinį patikrinimą svarbu atlikti kuo anksčiau, kad nustačius tam tikrus sveikatos sutrikimus, per atostogas dar būtų galima ramiai pasikonsultuoti su specialistais ir atlikti paskirtą gydymą nepertraukiant mokymosi proceso.

„Džiugu, kad dauguma tėvelių padeda rūpintis vaikų profilaktiniu patikrinimu iškart, pasibaigus mokslo metams – taip išvengiama eilių ir nepatogumų bei paliekamas ramus laikas vaiko poilsiui per atostogas“, – pastebi šeimos gydytoja L. Oliandrienė.

Pranešimą paskelbė: Rita Zinkevičė, UAB „coagency”