Sveikata

Šiauliuose mirusio žmogaus artimieji netektį įprasmino kilniu sprendimu

Savaitgalį Šiauliuose artimiesiems netekus mylimo žmogaus buvo priimtas itin jautrus ir sunkus sprendimas ­– sunkiai sergantiems padovanotas antras šansas patirti gyvenimo džiaugsmą. Tai – pati didžiausia ir gražiausia dovana, kurią galima padovanoti kitiems.

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad Respublikinėje Šiaulių ligoninėje buvo užregistruotas potencialus donoras. Jo artimieji priėmė kilnų sprendimą ir nusprendė padovanoti organus donorystei.

Atlikus pirminius tyrimus ir įvertinus organų būklę nustatyta, kad transplantacijai tinka donoro inkstai ir ragenos. Šie organai bus transplantuoti Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose ir padės pasveikti sunkiai sergantiems žmonėms bei toliau džiaugtis gyvenimu.

Dalelė artimojo gyvena toliau

Mylimo žmogaus netektis visuomet yra skaudi ir netikėta, o liūdesys ir sielvartas yra neišvengiami tos akimirkos palydovai. Tokiu sunkiu metu artimiesiems tenka priimti sprendimą, kuris galėtų pakeisti net 7 žmonių gyvenimus – vieniems išgelbėti gyvybę, o kitiems žymiai pagerinti jo kokybę.

Statistika rodo, kad sprendimas dovanoti mirusiojo organus sumažina netekties skausmą bei įprasmina artimojo mirtį, nes dalelė jo ir toliau gyvena kitame kūne.

Dabar organų donorystės tema gali atrodyti tolima, tačiau viskas gali pasikeisti vos per kelias akimirkas.

Organai gali susirgti ir nusilpti dėl įvairių ligų sukeltų komplikacijų, apsinuodijimų, traumų ar avarijų. Tai gali paliesti kiekvieną – tiek vaikus, tiek suaugusius. Tuomet tik nuo gerų žmonių valios priklauso, kada sunkiai susirgę galės pasveikti.

Svarbus pokalbis

Lietuvoje šiuo metu galioja informuoto sutikimo donorystės modelis, kai kiekvienas 18 metų sulaukęs žmogus, gali pasirašyti sutikimą ir gauti Donoro kortelę. Tai reiškia, kad po mirties jis taps potencialiu organų donoru.

Tačiau labai svarbu apie šį sprendimą pasikalbėti su savo artimaisiais, nes po mirties organai galės būti dovanojami tik gavus jų sutikimą.

Dažnu atveju apie mirusiojo norą tapti organų donoru artimieji nieko nežinodavo, todėl netekties skausmo akimirkoje apsispręsti jiems yra žymiai sunkiau. Šiuo metu artimųjų prieštaravimai sudaro apie 22 proc.

Šimtai lietuvių gyvena laukimu

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 318 žmonių: 78 laukia inksto, 1 kasos-inksto komplekso, 34 širdies, 6 plaučių, 4 širdies-plaučių komplekso, 42 kepenų, 153 ragenų transplantacijos. Iš jų – 3 vaikai.

Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

Kviečiame išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinės“ arba „Gintarinės vaistinės“ vaistinėje.

Pranešimą paskelbė: Laura Bilinskaitė, Nacionalinis transplantacijos biuras