Sveikata

Skirtingos masažo rūšys ir jų nauda

Masažas yra praktikuojamas jau tūkstančius metų. Šiandien mes galime rinktis iš daugiau nei 80 skirtingų masažo rūšių, kurių kiekviena pasižymi daugybe skirtingų technikų. Visos šios technikos yra susijusios su raumenų ir kitų minkštųjų audinių masažavimu naudojant spaudimo, trynimo, glostymo, maigymo, tekšnojimo, gnaibymo judesius rankų delnais, pirštų pagalvėlėmis, pirštikauliais, o kartais ir dilbiais, alkūnėmis ar net pėdomis.

Mūsų laikais vis daugiau žmonių pripažįsta įvairiapusę masažo naudą mūsų sveikatai ir gerai savijautai. Jie gali rinktis iš didelio skaičiaus skirtingų masažo metodikų, kurios yra skirtos fizinių traumų pasekmių šalinimui, atpalaidavimui, įvairių ligų ir sveikatos sutrikimų simptomų mažinimui, ligų prevencijai ir bendros savijautos gerinimui. Todėl visuomet verta pateikti daugiau naudingos informacijos apie masažą.

Kurios masažo rūšys yra vienos populiariausių?

Kai šiandien galime rinktis iš tokio didelio skaičiaus skirtingų masažo rūšių ir gausybės įvairių technikų, kartais gali būti pakankamai sudėtinga suprasti, kokį masažą pasirinkti būtų geriausia. Dėl šios priežasties visada naudinga susipažinti su pačiomis populiariausiomis masažo rūšimis ir pagrindine jų teikiama nauda mūsų sveikai bei savijautai.

Švediškas masažas

Viena iš populiariausių masažo rūšių yra švediškas masažas. Jo metu yra naudojami lengvi, gilesni spaudžiamieji ir maigomieji judesiai, o taip pat lengvas, ritmiškas tekšnojimas, veikiant viršutinius raumenų sluoksnius. Visi šie judesiai taip pat derinami su sąnarių masažavimu. Švediško masažo terapija mažina raumenyse jaučiamą įtampą, gali atpalaiduoti ir suteikti daugiau energijos. Be to, švediškas masažas gali pagelbėti net ir po fizinių traumų.

Giliųjų audinių masažas

Giliųjų audinių masažas ypač tinka tada, kai reikia gydyti tam tikras skausmingas ir sustandėjusias problemines kūno vietas. Masažo terapijos specialistas naudoja lėtus, atsargius ir tikslius spaudimo judesius, kurie veikia raumenis, sausgysles ir kitus audinius, esančius giliai po oda. Nors giliųjų audinių masažas yra mažiau ritmiškas nei kitų rūšių masažai, jis gali būti gydomasis – atpalaiduojantis ilgalaikę įtampą ir padedantis esant raumenų traumoms, pvz., nugaros patempimui.

Sportinis masažas

Sportinis masažas yra sukurtas tam, kad pagelbėtų sprendžiant įvairių raumenų grupių problemas ir gerinant raumenų, kurie yra dominuojantys skirtingose sporto šakose, būklę. Sportinis masažas atliekamas sportininkams ne tik prieš ir per sporto treniruotes ar varžybas, bet ir po jų. Labai dažnai sportinio masažo pagalba bandoma pagerinti lankstumą ir padėti išvengti fizinių traumų sportinės veiklos metu. Be to, ši masažo rūšis gali padėti ir mažinant raumenų įtampą bei greičiau atsistatyti po sportinių traumų.

Anticeliulitinis masažas

Anticeliulitinis masažas yra pasitelkiamas siekiant sumažinti dėl celiulito atsiradusius apelsino žievelę primenančius odos nelygumus arba visiškai juos pašalinti. Anticeliulitinio masažo seanso metu masažuotojas naudoja stiprius paspaudimus ir gana greitus judesius, kurie skirti pagerinti limfos tekėjimą, kraujotaką ir veiksmingai pašalinti riebalų sankaupas. Taikant šio masažo techniką, kūnas masažuojamas keliais etapais, pradedant masažiniais judesiais, kurie įšildo kūną, pagerina kraujotaką ir atpalaiduoja raumenis, o paskui pereinant prie intensyvaus masažo, kurio metu veikiamas riebalinis sluoksnis. Be to, anticeliulitinio masažo seansų pagalba galima veiksmingai iš audinių pašalinti ir toksinus bei atstatyti odos tonusą.

Šiatsu masažas

Išvertus iš japonų kalbos šiatsu (jap. „shiatsu“) – tai akupresūra (t.y. spaudimas pirštų pagalvėlėmis). Šiatsu masažo metu masažo specialistas naudoja įvairų ritminį spaudimą tam tikrose konkrečiose kūno vietose (aktyviuose taškuose). Šie taškai yra vadinami akupunktūriniais taškais. Masažuodamas akupunktūrinius taškus, masažo specialistas juos spaudžia ir masažuoja sukamaisiais judesiais pirštų pagalvėlėmis. Manoma, kad akupunktūrinių taškų masažavimas yra svarbus kūno energijos srauto (vadinamojo „či“) paskirstymui.

Tradicinis tailandietiškas masažas

Tradicinio tailandietiško (arba „Thai“) masažo metu masažo specialistas masažuoja ir išjudina  įvairias masažuojamo asmens kūno dalis. Šio tipo masažas apima raumenų spaudimą, sąnarių mobilizaciją ir akupresūrą (taškinį masažą).

Limfodrenažinis masažas

Limfodrenažinis masažas yra švelnus masažas, skirtas limfos skysčių apytakai organizme pagerinti. Limfa – tai daug baltymų turintis skystis, kuris limfine sistema juda po visą žmogaus kūną. Limfa surenka tokias medžiagas kaip bakterijos, virusai ir atliekos ir visa tai perneša į limfmazgius. Limfmazgiai savo ruožtu filtruoja skystį, kad galėtų iš organizmo pašalinti visus nešvarumus ir kitas kenksmingas medžiagas. Paprastai limfodrenažinis masažas yra atliekamas lengvais spaudžiamaisiais ir ilgais judesiais masažuojant odą, tokiu būdu pagerinant limfos pratekėjimą ir judėjimą žmogaus kūne.

Karštų akmenų masažas

Karštų akmenų masažo metu masažuotojas ant tam tikrų kūno vietų, pvz., akupunktūrinių taškų, deda pašildytus akmenis. Akmenys gali būti naudojami masažavimui arba tiesiog palaikomi uždėti ant tam tikros kūno vietos. Karštus akmenis galima derinti su kitomis masažo technikomis – tokiu atveju  karšti akmenys gali turėti raminamąjį ir atpalaiduojamąjį efektą, nes jie perduoda šilumą giliai į žmogaus organizmą.

Pėdų masažas

Pėdų masažo technika paremta rankų, nykščių ir pirštų judesiais, kurių pagalba yra stimuliuojamos tam tikros pėdų sritys. Manoma, kad šios sritys atitinka atskiras žmogaus organizmo dalis. Todėl pėdų masažo pagalba siekiama pagerinti žmogaus sveikatą ir bendrą savijautą.

Kokie yra masažo privalumai mūsų sveikatai?

Daugybė skirtingų masažo rūšių pasižymi gerokai didesniais privalumais žmogaus sveikatai ir gyvenimo kokybei nei tik atsipalaidavimas ir nusiraminimas. Todėl verta pateikti bent keletą iš daugybės svarbių masažo privalumų, kuriais galime mėgautis pasitelkdami masažą.

  • Nugaros skausmų mažinimas. Iki šiol atlikta daugybė mokslinių tyrimų, kurių metu buvo nustatyta, kad masažas gali veiksmingai sumažinti jaučiamus nugaros skausmus.
  • Galvos skausmo malšinimas. Galvos skausmai ir migrena yra labai dažna šiuolaikinių žmonių problema, kuri labai kenkia gyvenimo kokybei. Laimei, kai kurie atlikti tyrimai parodė, kad masažo terapija gali sumažinti galvos skausmų dažnumą ir pagerinti miegą.
  • Osteoartrito simptomų mažinimas. Pirmojo klinikinio tyrimo, kuriuo buvo bandoma nustatyti švediško masažo veiksmingumą gydant kelio osteoartritą, metu paaiškėjo, kad tyrimo dalyviams, kuriems vieną arba du kartus per savaitę buvo atliekamas vienos valandos trukmės masažas, sumažėjo sąnarių skausmai ir sustingimas bei pagerėjo kelio funkcijos.
  • Vėžio simptomų malšinimas. Masažą derinant su tradiciniais onkologinių lygų gydymui skirtais vaistais galima lengviau atsipalaiduoti ir sumažinti vėžio simptomus arba šalutinį vėžio gydymo poveikį. Masažas gali padėti sumažinti skausmą, tynį, nuovargį, pykinimą ir depresiją, pagerinti imuninės sistemos veiklą. Žinoma, yra tam tikros sritys, kurių masažo specialistai turėtų vengti masažuodami vėžiu sergančio paciento kūną. Be to, yra atvejų, kuomet masažo apskritai reikėtų vengti. Todėl masažo terapijos klausimais reikia konsultuotis su savo gydytoju.
  • Depresijos simptomų mažinimas. 17 klinikinių tyrimų apžvalga parodė, kad masažo terapija gali būti veiksminga mažinant depresijos sukeliamus simptomus. Tačiau veiksmingiausia depresiją gydyti į pagalbą pasitelkiant kompleksinius sprendimus, vienas iš kurių galėtų būti masažo terapija.

Plačiau: https://www.masazuotojas.lt/