Harmoningai sveikatos ir meno dermei 2019 m. buvo įkurtas paramos fondas TATZ. Jo steigėjas – iš Lietuvos kilęs garsus Niujorko kineziterapeutas Samuelis Tacas (Shmuel Tatz).
„Kaskart trumpam sugrįžęs sulaukiu prašymų padėti, tačiau gyvendamas Niujorke ir būdamas Lietuvoje tik savaitę ar dvi, negaliu to padaryti. Todėl kilo mintis perduoti savo patirtį specialistams, kurie padėtų menininkams Lietuvoje”, – sako fondo steigėjas.
Fondas įkurtas siekiant skatinti sveikatingumą ir talentų globą, bendruomenės edukaciją bei specializuotą menininkų gydymą. Pirmas žingsnis parengti specialistus – kūno derintojus. Būtent taip – kūno derinimu – S. Tacas vadina savo sukurtą gydymo metodą, apimantį tai, ką geriausio galima rasti vakarietiškoje ir rytietiškoje natūralios medicinos mokyklose. S. Taco kūno derinimo studija veikia centriniame Manhatane: čia ir stažuojasi kineziterapeutai iš Lietuvos, perimdami unikalų požiūrį į kineziterapiją.
Fondas rengia pavienius specialistus, taip pat bendradarbiauja su kultūros įstaigomis, kuriose dirba kineziterapeutai. Šiuo metu Niujorke stažuojasi Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro kineziterapeutė Marija Endriukaitytė.
„Apie Samuelį Tacą sužinojau dar būdama studentė, jau tada likau sužavėta, kaip unikaliai Jis suvokia kineziterapiją. Dirbdama Lietuvos Nacionaliniame Operos ir Baleto teatre, jaučiu didžiulę atsakomybę, todėl galimybė stažuotis pas žmogų, kuris jau penkiasdešimt metų dirba su garsiausiais pasaulio meno atstovais, yra tiesiog neįkainojama. Nekantraudama laukiu, kada grįžusi po stažuotės galėsiu padėti Lietuvos šokėjams bei muzikantams. Tikiu, kad prasidės labai prasmingi metai, jaučiuosi labai dėkinga paramos fondui TATZ už kilnias idėjas,” – iš Niujorko kalba Marija. LNOBT kasdien dirba keli šimtai baleto šokėjų, dainininkų, muzikantų, kuriems gydytojai prireikus teikia specializuotą pagalbą.
“Pradedame bendradarbiavimą ir su Kauno valstybiniu muzikiniu teatru bei kviečiame prisidėti kitų miestų kultūros įstaigas, kuriose dirba daug scenos meno žmonių, skatindami aktyviau rūpintis jų sveikata bei pasinaudoti TATZ paramos fondo teikiamomis galimybėmis,” – teigia šio fondo direktorė Vilija Ramanauskienė.
Kasdienė pagalba menininkams itin svarbi, tačiau yra dar viena galimybė, ruošiama kartu su „Eglės” sanatorija. Tai – reabilitacijos programa, ištisus metus skirta sveikatos atstatymui. „Eglės” specialistai taipogi rengiasi stažuotei S. Taco kūno derinimo studijoje JAV, į kurią išvyks balandžio mėnesį. O birželį TATZ paramos fondas drauge su „Eglės” sanatorija pakvies menininkus iš visos Europos į reabilitacijos savaites. Tuomet į pagalbą sanatorijos specialistams atvyks ir pats fondo steigėjas S. Tacas.
„Siekiame, kad pagalba būtų prieinama visiems menininkams Lietuvoje, todėl mūsų partnerių geografija išsidėsčiusi įvairiuose šalies miestuose ir ji dar plėsis,” – žada TATZ paramos fondo direktorė. Viena fondo partnerių, Lietuvos moterų krepšinio rinktinės kineziterapeutė Urtė Pučinskaitė šiuo metu gyvena ir dirba Kėdainiuose. „Visą gyvenimą liksiu dėkinga Samueliui už profesines kūno derinimo paslaptis, bei gyvenimiškos patirties pamokas,“ – sako Urtė. Jūratė Sieniukevičienė po stažuotės dirba su Alytaus muzikos mokyklos vaikais ir priima pacientus Alytuje, Sergejus Konovalovas – Vilniuje.
Fondas kviečia muzikantus, šokėjus, kūrėjus, turinčius sveikatos problemų, kreiptis pagalbos į kūno derinimo specialistus – jie padės kūnui „suskambėti”, įveikti įsisenėjusius skausmus.
„Kūno dermė yra ne mažiau svarbi nei muzikos instrumento: be vieno nesuskambės kitas,” – akcentuoja S. Tacas.
Fondas gali suteikti paramą muzikantams, šokėjams, aktoriams, neturintiems finansinių galimybių pasinaudoti specialistų paslaugomis. Informacija ir kontaktai – fondo svetainėje www.tatz.lt
Fondas kviečia ir kineziterapeutus, kurie pageidauja mokytis kūno derinimo principų bei tapti fondo partneriais, teikti paraiškas stažuotei JAV. Atskirais atvejais tokioms stažuotėms taipogi gali būti teikiama fondo parama.
TATZ paramos fondo atsiradimo istorija
Samuelis Tacas (Shmuel Tatz, P.T., PhD) fizine kūno kultūra pradėjo domėtis besimokydamas Alytaus 2-oje vidurinėje mokykloje (dabar – A. Ramanausko-Vanago gimnazija). Vėliau mokėsi ir dirbo Lietuvos valstybiniame kūno kultūros institute, Druskininkų K. Dineikos gydykloje, Vilniaus Raudonojo Kryžiaus ligoninėje, Maskvos fizioterapijos ir traumatologijos institute.
1974–1977 m. dirbo Izraelio fizioterapijos mokykloje, po to – Jeruzalės Hadaso ligoninėje.
1979 m. Jeruzalėje atidarė pirmą pasaulyje meno žmonėms skirtą gydymo centrą.
1985 m. apsigyveno Niujorke, iš karto pradėjo dirbti kūno derinimo metodu. 1989 m. apsigynė JAV kineziterapeuto licenciją (P.T.). Tuo pat metu Sankt Peterburge apsigynė mokslų daktaro laipsnį (PhD).
Per 50 darbo metų įvairiose medicinos įstaigose S. Tacui teko savo patirtį taikyti padedant patiems įvairiausiems žmonėms – nuo SSSR olimpinių čempionų (1972 m. Druskininkuose) iki Nobelio premijos laureatų (Niujorke).
Gydytojas sulaukė asmeninės padėkos iš tokių muzikantų, kaip Yehudi Menuhinas, Mstislavas Rostropovičius, Isaacas Sternas, Maksimas Vengerovas, Joshua Davidas Bellas, Mischa Maisky, Pavelas Koganas, Vladimiras Spivakovas, Lang Lang, Jevgenijus Kisinas, Vladimiras Felcmanas, Bella Davidovich, Rosalyn Tureck ir daugelis kitų, kurių vardai neminimi jiems pageidaujant. Jam dėkingi baleto meistrai Aleksandra Danilova, Diana Višniova, Nataša Makarova, Irina Kolpakova, Nina Ananiashvili, Andris Liepa ir kiti.
Dirbdamas su scenos žvaigždėmis ir šimtais jaunų atlikėjų, S. Tacas nuolat tobulino savąjį kūno derinimo metodą. Gimė noras pasidalinti sukaupta patirtimi su savo kolegomis: tam ir įsteigtas TATZ paramos fondas.
Laisvalaikiu kineziterapeutas kolekcionuoja žymaus litvakų dailininko Chaimo Soutine’o (1903–1943) bei jo draugų darbus. S. Taco kolekciją „Soutine’as ir jo draugai“ sudaro šiek tiek mažiau negu 100 paveikslų, bet juos visus sieja garsaus menininko asmenybė, jo aplinkos emociniai ar net fiziniai ryšiai. Svarbiausia šioje kolekcijoje – tiksli informacija, kaip vienas ar kitas tų laikų dailininkas buvo susijęs su Ch. Soutine’u.
S. Tacas yra 4 knygų lietuvių kalba autorius ir bendraautorius:
„Muzikanto rankos” (Samuelis Tacas, Vladimiras Majorovas, 2005);
„Kūno derinimas: malonus gyvenimas be vaistų. Filomenos Taunytės mokinio patarimai” (Samuelis Tacas, Inga Liutkevičienė, 2014);
„Dirbančios rankos” (Samuelis Tacas, Vladimiras Majorovas, 2015);
„Trigubas gyvenimas” (Samuelis Tacas, Inga Liutkevičienė, 2017).
Savo lėšomis išleido meno katalogą „Soutine and L’école de Paris. Fom Shmuel Tatz s Art collection” (tekstų autorius prof. Antanas Andrijauskas, vertė dr. Agnė Narušytė, 2016).
Daugiau informacijos:
Vilija Ramanauskienė, +370 687 32081
Samuelis Tacas, Skype: Shmuel Tatz
tatz.lt
Pranešimą paskelbė: Vilija Ramanauskienė, Paramos fondas TATZ