Šįryt sostinės savivaldybės administracija kartu su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistais organizuoja savo darbuotojams mokymus koronaviruso tema, o popiet į savivaldybę sušaukti Vilniaus darželių ir mokyklų vadovai, kuriems mokymus ves Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai, bus išdalinti informaciniai plakatai su rekomendacijomis, kaip saugotis virusų, laikytis higienos ir kt.
Sostinės savivaldybėje vakar susirinkusi Vilniaus miesto savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisija paskelbė Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje Civilinės saugos sistemos parengties trečią (visiškos parengties) lygį dėl galimo viruso patekimo į Vilniaus miesto savivaldybę. Ką tai reiškia: visiškos parengties lygis suteikia teisę mobilizuoti savivaldybės ir jai pavaldžių įmonių, įstaigų, kitų organizacijų turimus žmogiškuosius ir materialinius resursus ir imtis priemonių, kad reikalingų resursų netrūktų. Taip pat užtikrina, kad prireikus visi būtų pasirengę imtis aktyvių ekstremaliosios situacijos ir jos padarinių suvaldymo veiksmų.
Efektyviausios priemonės – paprasčiausios: jos jau vykdomos
Informacija apie prevenciją jau skleidžiama gyventojams, įmonėms – kabinami plakatai viešose vietose, mokyklose, internete socialiniuose tinkluose ir kitur. Visos įstaigos apsirūpinę reikalingomis higienos priemonėmis. Papildomai instruktuojama, kaip paskatinti ir palengvinti dažną rankų plovimąsi (video mokymai, plakatai).
Jau nurodyta miesto įstaigoms papildomai ypatingu dažnumu dezinfekuoti durų rankenas, viešojo transporto ranktūrius ir kitas dažnai liečiamas vietas. Taip pat reikalaujama įstaigų, ypač mokyklų ir darželių, dažniau vėdinti patalpas. Jei prisireiks bet kokių papildomų priemonių – jos bus priimtos nedelsiant, tam ir paskelbta trečiojo lygio parengtis. Kol kas nei mokyklų darbo laiko, nei viešojo transporto, nei masinių renginių ribojimų ar kitų panašių priemonių taikyti nėra reikalo. Pačioje savivaldybėje taip pat 3 kartus per dieną reguliariai valomos rankenos, liftų aukštų mygtukai, dažniausiai liečiami paviršiai.
Įstaigoms, verslo įmonėms savivaldybė platina rekomendacijas, kaip rūpintis darbuotojų sveikata, kokiomis priemonėmis aprūpinti biurus, taip pat rekomenduojama sudaryti sąlygas darbuotojams grįžusiems iš koronaviruso paveiktų regionų 14 d. laikotarpiu dirbti nuotoliniu būdu.
Ypatingas dėmesys viešojo transporto švarai
Viešojo transporto priemonių švarai užtikrinti sostinėje taikomos keturios standartizuotos valymo rūšys: kasdienis, periodinis ir generalinis plovimai bei sėdynių plovimas. Kasdienio valymo metu kruopščiai išvalomos grindys, nuvalomi langų rėmai, kiti vidaus paviršiai. Naudojant valymo ir dezinfekavimo priemones kasdien nuvalomi visi paviršiai, skirti keleiviams laikytis – turėklai, rankenos, sėdynių atlošų porankiai.
Iki šiol autobusai ir troleibusai kasdien būdavo valomi specialiu šarminiu valikliu, kuris turi dezinfekcinių savybių, bet dabar pasirinkti dar stipresnio dezinfekcinio poveikio valikliai, kurie naudojami ir medicinos įstaigose.
Patiems vairuotojams ir kitiems abiejų vežėjų darbuotojams platinamos rekomendacijos, kaip saugotis nuo virusų, užtikrinti asmeninę higieną, rūpintis savimi ir aplinkiniais – tiek elektroniniu būdu, tiek spausdintos. Sostinės vežėjai ir SĮ „Susisiekimo paslaugos“ stebi situaciją, operatyviai reaguoja ir esant poreikiui ieškos papildomų dezinfekcijos ar kitų reikalingų priemonių, jog būtų užtikrintas keleivių ir vairuotojų saugumas, higiena.
Oro uoste – papildomos rizikos valdymo priemonės
Vakar pavakare Vilniaus oro uoste pasitikti lėktuvo keleiviai, parskridę iš Trevizo (Šiaurės rytų Italijos), kuriuos pasitiko Vilniaus visuomenės sveikatos biuro darbuotojai. Nuo sausio pabaigos biuras pasisiūlė į pagalbą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui ir drauge konsultuoja kiekvieną atvykstantį iš koronaviruso paveiktų regionų. Reguliariai budintys specialistai teikia informaciją apie profilaktikos priemones, informuoja gyventojus, kur gauti papildomos informacijos bei kaip elgtis, grįžus iš koronaviruso paveiktų regionų.
Nuo vasario 24 dienos Vilnius oro uoste taikomos papildomos rizikos valdymo priemonės dėl koronaviruso užsikrėtimo atvejų Italijoje ir kitose šalyse. Tikrinami ir konsultuojami visi iš Šiaurės Italijos oro uostų į Lietuvą atvykstantys keleiviai. Keleivių srautas iš padidėjusios rizikos teritorijų į apklausoms skirtą terminalo dalį patenka tiesiai iš lauko ir yra maksimaliai atribojamas nuo kitų keleivių srauto. Dezinfekcinėmis priemonės pradėta intensyviau valyti terminalo erdves.
Pranešimą paskelbė: Dovilė Ibianskaitė, Vilniaus miesto savivaldybė