Sveikata

Vasaros vakarus kulinarijos šefas kviečia praleisti prie kepsninės: dalijasi gurmanišku ant grilio virtų midijų receptu

Midijos – vienos populiariausių jūrų gėrybių, vis dažniau atrandamos ir lietuvių virtuvėse. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad midijas, kaip ir kitas jūrų gėrybes bei žuvį, rekomenduojama įtraukti į sveikatai palankios mitybos racioną, o skanauti bent kelis kartus per savaitę. Nors midijas įprasta ruošti garuose ant viryklės, tačiau prasidėjus grilinimo sezonui, „Rimi“ kulinarijos šefas Vidas Nadzeika siūlo midijų išsivirti ir lauko kepsninėje. Ekspertas dalijasi moliuskų paruošimo subtilybėmis ir pasakoja, kokie marinatai bei garnyrai labiausiai dera prie šių jūrų delikatesų.

Midijos – nepamainomas baltymų ir mineralų šaltinis 

Anot sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, jūrų gėrybės – vieni sveikatai palankiausių produktų, kuriuos mums siūlo gamta. Jūrų gėrybės yra vertinamos dėl mažo kaloringumo, baltymų gausos ir žmogaus organizmui reikalingų mineralų bei vitaminų kiekio. 

„Jūrų gėrybės priskiriamos prie didelės biologinės vertės maisto produktų. Jos yra puikus jodo, seleno, kalcio ir vitaminų A bei D šaltinis. Jūrų gėrybės pasižymi mažu kaloringumu, jose gausu Omega-3 polinesočiųjų  riebalų rūgščių ir žmogaus organizmui reikalingų baltymų. Jūrų gėrybės unikalios ir tuo, kad savyje beveik nekaupia sunkiųjų metalų. Visa jūrų gėrybių grupė yra geras pasirinkimas mitybos racionui, o kiekvienas žmogus gali pasirinkti jam skoniu ar kitomis savybėmis labiausiai priimtinus delikatesus“, – sako gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė.

Midijos, krevetės ir austrės – vienos populiariausių jūrų gėrybių, sutinkamų daugelyje Viduržemio jūros virtuvės patiekalų bei vis dažniau skanaujamų mūsų regione. „Midijos – nepamainomas natūralių mineralų šaltinis. Jose gausu jodo, geležies, cinko, vitamino B12, todėl jos puikiai gali praturtinti mitybos racioną. Tiesa, vertėtų nepamiršti, kad ruošiant jūrų gėrybes, kaip ir žuvį, viena svariausių taisyklių – jų nepervirti ir neperkepti, kad neprarastų ne tik maistinių, bet ir skonio savybių“, – primena sveikatai palankios mitybos konsultantė.

Gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė taip pat atkreipia dėmesį, kad jūrų gėrybes skanauti gali ne visi: „Kalbant apie jūrų gėrybių teikiamą naudą nereikia pamiršti, kad šių delikatesų skanauti negali žmonės, kuriems pasireiškia alerginės reakcijos – apsunkėjęs kvėpavimas, odos bėrimai, virškinimo sistemos sutrikimai. Be to, per didelis jūrų gėrybių kiekis kai kuriems gali sukelti ir baltyminį šoką, jeigu jūrų gėrybių asmuo nėra skanavęs anksčiau ar tiesiog suvalgė per didelį jų kiekį.“

Kaip paruošti ant grilio? 

Nors atrodo įmantrios, tačiau jūrų gėrybėms pagaminti didelių pastangų nereikia, pakanka jas apvirti, pagardinti prieskoninėmis žolelėmis, česnaku ir apšlakstyti citrinų sultimis. Prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologas Vidas Nadzeika pasakoja, kaip paruošti midijas ant grilio ir išsirinkti kokybiškas bei šviežias. 

Jūrų gėrybės priskiriamos prie greitai gendančių produktų, todėl prieš gaminimą jas patariama atidžiai patikrinti. „Ruošiant gyvus moliuskus pirmiausia reikėtų įsitikinti ar jie yra gyvybingi. Jei midijos kriauklė šiek tiek pravira, atlikite patikros testą, pirštais arba peiliu švelniai stuktelėdami į geldelę – gyvų midijų kriauklės kaipmat turėtų užsiverti. Nuvalykite midijų kriaukles ir nuplaukite jas po tekančiu vandeniu, o tuomet pasiruoškite grilį ir indą midijoms virti. Dažniausiai naudojamas platus ir gilus puodas arba aliuminis dėklas“, – patarimais dalijasi V. Nadzeika.

Anot šefo, midijos dažniausiai ruošiamos garuose su baltojo arba raudonojo vyno padažu, grietinėle, smulkiai pjaustytais svogūnais, česnakais bei šviežiomis petražolėmis arba čiobreliais. Tačiau galima išbandyti ir kitų šių jūrų gėrybių receptų: „Midijas galima ruošti ir alaus arba pomidorų padaže, taip pat – kokosų pieno bei kario padaže. Mėgstantys aštrumą į midijas gali įpjaustyti ir šiek tiek čili pipiro. Midijas įprasta valgyti su skurdinta duonele arba gruzdintomis bulvytėmis, šalia patiekite ir skiltelėmis pjaustytos citrinos, kurios sultys dar labiau išryškins šių jūrų gėrybių skonį. Tai tik keletas patarimų, kurie padės pagaminti skanias midijas.“

Pirkėjai renkasi šviežias ir šaldytas midijas

Tuo tarpu „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kad prekybos centruose pirkėjai gali įsigyti įvairių rūšių midijų: „Savo asortimente turime šaldytų ir virtų midijų, jų sūryme ar savo sultyse, taip pat midijų skirtinguose padažuose ir net marinuotų bei rūkytų šių jūrų gėrybių. Tačiau grilinimui pirkėjai įprastai renkasi šviežias arba šaldytas dvigeldes midijas.“

Ekspertė priduria, kad grilinimo sezono metu daugelis pirkėjų išbando naujus skonius ir ieško, kuo nustebinti šeimos narius bei savo artimuosius: „Todėl ant kepsninių verdamos ne tik midijos, bet ruošiamos ir kitos jūrų gėrybės – ant iešmelių kepamos krevetės, gaminama žuvis bei skirtingi vėžiagyviai, kepami kalmarų žiedai ir kiti jūrų gelmių delikatesai. Siūlome ir platų marinuotos mėsos, vištienos, pasirinkimą, grilinimui tinkančius veganiškus produktus, šviežias daržoves, sūrį ir šalia patiekalų derančius užkandžius. Be to, visoje Lietuvoje sumažinome daugiau nei 600 pirkėjų mėgstamų produktų įprastas kainas iki bene žemiausių rinkoje, todėl savo mėgstamų ingredientų dabar galima įsigyti už ypač patrauklias kainas.“ 

Vasaros vakarus kulinarai kviečia jaukiai praleisti namų terasoje ar gamtoje su skirtingų patiekalų skoniais. Šį kartą šefas Vidas Nadzeika ant grilio rekomenduoja išsivirti šviežių midijų baltojo vyno padaže.

RECEPTAS 

Ant grilio virtos midijos

Patiekalui reikės:

800 g midijų;

15 g alyvuogių aliejaus;

120 g šalotinių svogūnų;

10 g česnakų;

100 ml baltojo vyno;

10 g šviežių prieskoninių žolelių;

Druskos ir pipirų pagal skonį.

Gaminimo eiga: 

  1. Nulupkite šalotinius svogūnus ir česnaką, stambiai supjaustykite.
  2. Ant kepsninės grotelių padėkite aliuminio dėklą su šiek tiek alyvuogių aliejaus, sudėkite pjaustytus svogūnus ir palikite kepti apie 5–10 minučių (priklausomai nuo kaitros intensyvumo), kol svogūnai įgaus spalvą ir taps šiek tiek permatomi.
  3. Sudėkite midijas, užpilkite baltuoju vynu, paskaninkite druska ir pipirais. Virkite apie 10 minučių.
  4. Susmulkinkite žoleles ir puse jų pabarstykite midijas. Virkite apie 10 minučių. Sudėkite likusias žoleles, išmaišykite ir nedelsiant patiekite.

Skanaus!

Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR
Vasaros vakarus kulinarijos šefas kviečia praleisti prie kepsninės: dalijasi gurmanišku ant grilio virtų midijų receptu