Idėjos namams

Verslo dovanų reikšmė

verslo naujienosVienas svarbiausių dalykų versle – geri santykiai. Jau tapo įprasta, kad juos palaikyti padeda dovanos. Jas mėgsta visi. Gudrūs verslininkai žino tikrąją dovanų vertę. Netgi nedidelė dovana gali padėti derybose, dovana galima sugundyti klientą. Be to, gerai žinoma, jog verslo dovanos ar suvenyrai kartu yra ir puiki reklamos priemonė. Taigi sėkmingai naudojant verslo dovanas galima ne tik išlaikyti šiltus santykius su klientais ar partneriais, bet ir surasti naujų.

Verslo etiketo specialistai verslo dovanas skiria į tris pagrindines rūšis. Pirmoji, yra pačios paprasčiausios dovanos. Tai įvairiausi tušinukai, marškinėliai, blanknotai su įmonės simbolika. Šių neįpareigojančių smulkmenų savybė – praktiškumas, jos skirtos kasdieniniam naudojimui. Dovanėlės skirtos tam, kad klientas atsimintų pardavėją, ar verslininkas atsimintų verslo partnerį. Kita verslo dovanų rūšis yra skirta gerai reputacijai kurti ir palaikyti – tai verslo suvenyrai. Tokie suvenyrai gali, bet nebūtinai turi, pasižymėti praktine verte, gali būti su firmos simbolika ar be jos. Svarbiausia yra tai, kokias asociacijas kelia ši dovanėlė, kokią žinutę perduoda, ką simbolizuoja – kokybę, sukaktį ar tiesiog pakilią nuotaiką. Pavyzdžiui, tai gali būti skėtis apsisaugoti nuo lietaus – asocijuojantis su saugumu. Trečioji rūšis yra verslo dovanos, skirtos lojalumui išlaikyti ir stiprinti. Tai dažniausiai prabangios, pamaloninančios, tačiau nebūtinai praktiškai pritaikomos dovanos. Tai gali būti šachmatų figūros ar kompasas su įmonės logotipu.

Parinkti verslo dovaną yra žymiai sunkiau nei dovaną draugui gimtadienio proga. Atmestinai parinkta dovana nesuteikia didelio džiaugsmo. Reikia atsižvelgti į daugybę smulkmenų. Itin svarbu yra atsižvelgti į dovanos gavėjo asmenybę ar jo atstovaujamos bendrovės veiklos pobūdį. Todėl, rinkdamas dovaną verslininkas visada turi pagalvoti – koks yra žmogus, kuriam renkama dovana? Kokie santykiai su juo sieja? Kas šį žmogų maloniai nustebintų? Šiandien kiekvienas stengiasi sugalvoti ką nors originalaus, kas būtų netikėta ir keltų susižavėjimą. Tarkime, aistringas medžiotojas gali susižavėti nedidele sniegenos iškamša ar senoviniu šautuvu, tačiau tai tikrai nepatiktų gyvūnų teises ginančiam bendradarbiui. Be to, reikia būti ypatingai atsargiems renkant dovanas užsienio partneriams – reiktų pasidomėti kas priimtina partnerio šalyje, kad verslininkas nepatektų į nemalonią situaciją. Humoristinės dovanos tinka tik pažįstamiems, nes kitaip nežinoma, kaip dovanos gavėjas gali reaguoti.